Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

MEZINÁRODNÍ VZTAHY PŘED 1. SVĚTOVOU VÁLKOU. Situace ve světě boj o trhy závody ve zbrojení boj o kolonie nejagresivnější Německo!!! (mělo obavu z Francie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "MEZINÁRODNÍ VZTAHY PŘED 1. SVĚTOVOU VÁLKOU. Situace ve světě boj o trhy závody ve zbrojení boj o kolonie nejagresivnější Německo!!! (mělo obavu z Francie."— Transkript prezentace:

1 MEZINÁRODNÍ VZTAHY PŘED 1. SVĚTOVOU VÁLKOU

2 Situace ve světě boj o trhy závody ve zbrojení boj o kolonie nejagresivnější Německo!!! (mělo obavu z Francie a Ruska)

3 Německo + Rakousko-Uhersko spojenci mocenské záměry na Balkáně r. 1908 plná anexe Bosny a Hercegoviny ze strany R-U Srbsko podporuje Bosnu a Hercegovinu Rusko chce vytlačit z Balkánu R-U Francie x Německu

4

5 OHNISKA ROZPORŮ 1) BALKÁNSKÝ POLOOSTROV -zájem o východní otázku -anexe Bosny a Hercegoviny -národně-osvobozenecký boj - v letech 1912-1913 tzv. Balkánské války 2) AFRIKA VB x Francii o kolonie r. 1898 tzv. Fašodská krize-střet u Fašody r. 1904 uzavřena tzv. Srdečná dohoda

6 3) BLÍZKÝ A STŘEDNÍ VÝCHOD - chtěly tam všechny velmoci!!! - NAFTOVÁ POLE!!! - největší tlak Německo Drang nach Östen (tlak na východ)

7 4) DÁLNÝ VÝCHOD -1894-1895- čínsko-japonská válka o Koreu -vítězí Japonsko - 1904-1905- rusko-japonská válka o Čínu 5) TICHOMOŘÍ -o kolonie (nejsilnější VB, Francie, Španělsko)

8

9 Situace těsně před válkou na počátku 20. století 2 nepřátelské bloky v Evropě 1893 vzniká TROJDOHODA (Francie, VB, Rusko) 1897 vzniká TROJSPOLEK (taktéž Ústřední nebo Centrální mocnosti) (Německo, R-U, nejdříve Itálie, poté Turecko)

10


Stáhnout ppt "MEZINÁRODNÍ VZTAHY PŘED 1. SVĚTOVOU VÁLKOU. Situace ve světě boj o trhy závody ve zbrojení boj o kolonie nejagresivnější Německo!!! (mělo obavu z Francie."

Podobné prezentace


Reklamy Google