Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Etnické a náboženské složení jižní Asie www.zlinskedumy.cz Název školy Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Etnické a náboženské složení jižní Asie www.zlinskedumy.cz Název školy Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektu."— Transkript prezentace:

1 Etnické a náboženské složení jižní Asie www.zlinskedumy.cz Název školy Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektu Rozvoj žákovských kompetencí pro 21. století Název šablony III/2 Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT Název DUM Etnické a náboženské složení jižní Asie Označení DUM VY_32_INOVACE_12_2_08 Autor RNDr.Tomáš Danielis Datum2.12.2012 Vzdělávací oblast Člověk a příroda Vzdělávací obor Zeměpis Tematický okruh Regionální geografie Asie a Afriky Ročník 1. ročník a kvinty gymnázia

2 Stručná charakteristika obyvatelstva v regionu podle atlasu   Přiřaď k jednotlivým státům dominantní náboženství? Pakistán,Bangladéš, Bhután, Srí Lanka,   K nejposvátnější místem hinduismu se řadí (vyber)? a) a) Tadž Mahálb) Varanásíc) Kalkata d) Dillí   Důležitý dorozumívací jazyk v celém regionu je?   Největší naděje dožití nejvyššího věku je ve státě?   Shrnutí:  Dominantní náboženství je hinduismus, následuje islám a buddhismus  Proč je angličtina důležitý dorozumívací jazyk?  Pozůstatek po kolonizaci + velká jazyková pestrost.  Např. Indie přes 1600 jazyků,  Nejvyššího věku se dožívají na Srí lance.

3 Nepál  15 národů, nejznámější?  Šerpové – díky?  jsou nosiči v Himalájích.   ale není Šerpa jako šerpa  Práci původních Šerpů jako nosičů převzali i další národy v regionu, ale původně to byl název národa, který žil vysoko v horách a zvládal pobyt a těžkou práci ve vysoké nadmořské výšce.

4 Šerpská rodina v tradičním oblečení Obr. 1

5 Indie   Etnicky, jazykově a nábožensky velmi rozmanitá – nemůžeme mluvit o indickém národě.   Dominují Indové světlé pleti – sever a střed.   Jih – tmaví Indové – Tamilové.

6 Tamilové Obr. 2

7 Indie  Spousta konfliktů náboženského a etnického charakteru pramenících z nízké vzdělanosti obyvatel.  Jedním z důvodů je rozdělení Britské Indie po dekolonizaci.

8 Dekolonizace Indie  Kdy došlo k osamostatnění?  Jaká osoba se o to nejvíce zasloužila?  1947, Mahátma Gándhí.  Výborný film o něm – Gándhí.  http://www.csfd.cz/film/350-gandhi/ http://www.csfd.cz/film/350-gandhi/  Rozdělení proběhlo na základě náboženství – následně došlo k masivnímu stěhování obyvatel – až 14 mil.  Vznikly tyto státy: Indie, V a Z Pákistán (Bangladéš)  Problémy jsou stále, ale největší je v oblasti ……….  Kašmíru.

9 Gándhí s premiérem Obr. 3 Obr. 4

10 Kašmír   Dříve rekreační a výletní místo bohatých.   Lehce převažují muslimové, ale místní vládce (rádža) chtěl být po rozdělení zcela samostatný.   Pákistán mu hrozil násilím a rozpoutal tam tzv. svatou válku, tak se přidal k Indii.   Rozdělen mezi státy + se do toho namontovala Čína a zabrala část území, protože jim tam utíkali Tibeťané.   Tibeťanů je zde značné množství – jedno z míst, kde se udržuje jejich kultura dle dávných a duchovních tradic.

11 Kašmír Obr. 5

12 Ostatní státy v regionu   Bangladéš   islámský a strašně chudý – obrovský přírůstek   značné množství lidí v odporných slumech   velké množství přírodních katastrof   Srí Lanka   nedávno skončila občanská válka mezi mírumilovnými buddhisty(většinová část) a tamilskými hinduisty – drsná guerillová válka   Bhútán   izolovaná buddhistická konstituční monarchie   chtějí vyvážet štěstí – dle průzkumu jsou nejšťastnější lidé na světě

13 Shrnutí regionu   stálé napětí mezi Indií a Pákistánem   mají jaderné zbraně   v Indii je silná muslimská menšina   Pákistán se silně radikalizuje a posílá atentátníky do Indie – např. Bombaj.   V obou zemích jsou neustále vnitrostátní bombové atentáty – téměř všechno je náboženského charakteru.

14 Citace 1. GAC. Wikipedia.org [online]. [cit. 28.3.2013]. Dostupný na WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Sherpa.jpg 2. AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.org [online]. [cit. 28.3.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Tamil_girls_group.jpg 3. AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.org [online]. [cit. 28.3.2013]. Dostupný na WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/File:MKGandhi.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:MKGandhi.jpg 4. AUTOR NEUVEDEN. Wikipedia.org [online]. [cit. 28.3.2013]. Dostupný na WWW: http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gandhi_and_Nehru_1942.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Gandhi_and_Nehru_1942.jpg 5. CIA. Wikipedia.org [online]. [cit. 28.3.2013]. Dostupný na WWW: http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Kashmir_map_big.jpg http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Kashmir_map_big.jpg


Stáhnout ppt "Etnické a náboženské složení jižní Asie www.zlinskedumy.cz Název školy Gymnázium Zlín - Lesní čtvrť Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0484 Název projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google