Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Dobývání vesmíru.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Dobývání vesmíru."— Transkript prezentace:

1 Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Dobývání vesmíru

2 Co víš o vesmíru?  Co všechno víš o vesmíru?  Dokážeš vlastními slovy vysvětlit, co je vesmír?  Víš něco o létání do vesmíru?

3 Vesmír neboli kosmos  Kosmos - z řeckého „ozdoba, šperk“, později také „vše uspořádané, řádné“.  Označení pro veškerý časo-prostor, hmotu a energii v něm.  V užším smyslu se vesmír také někdy užívá jako označení pro kosmický prostor, tedy část vesmíru mimo Zemi.  Ve vesmíru jsou: galaxie, planety, mlhoviny, černé díry, hvězdy, měsíce…

4 Začátek kosmického věku lidstva Sputnik 1  První umělá družice, která byla vynesena na oběžnou dráhu okolo Země dne 4. října 1957.  Na oběžnou dráhu ji vyslal SSSR.  Patří do kategorie vědeckých družic.

5 První živý tvor ve vesmíru Lajka  2. listopadu 1957 vyslal SSSR v družici Sputnik 2 fenku Lajku.  Zahynula pravděpodobně 5 až 7 hodin po startu na přehřátí v důsledku selhání termoregulace.

6 První člověk ve vesmíru Jurij Alexejevič Gagarin  Sovětský kosmonaut a první člověk, který vzlétl do vesmíru.  Ke svému kosmickému letu odstartoval 12. dubna 1961 v lodi Vostok 1, obletěl Zemi a po 108 minutách přistál.  Po letu se stal světovým hrdinou.  Zahynul při cvičném letu ve věku 34 let.

7 Jurij Alexejevič Gagarin Výcvik a přípravy pro let do vesmíru  V květnu 1959 se vláda rozhodla o výběru budoucích kosmonautů mezi řadovými piloty. Výběr prováděla speciální skupina v Institutu letecké medicíny.  Kritéria byla: věk do 35 let, výška do 175 cm, váha do 75 kg, výborné zdraví.  Od března 1960 do ledna 1961 prošel spolu s dalšími kolegy náročným výcvikem v nově zorganizovaném Středisku přípravy kosmonautů.  Program příprav zahrnoval teoretickou a praktickou část.

8 Jurij Alexejevič Gagarin Teoretická část přípravPraktická část příprav přednášky  o raketách  o konstrukci kosmické lodi Vostok  o letecké a kosmické medicíně a zabezpečení životních podmínek během kosmických letů  o astronomii, geofyzice a filmování náročné testy odolnosti  v barokomoře podstoupili simulaci pobytu ve výšce 5–6 a 14–15 km  na centrifuze zažívali přetížení do 12 G  v termokomoře vydrželi teplotu 70 °C až dvě hodiny  třásli s nimi na vibračním stole  strávili o samotě v izolační komoře řadu hodin  podstoupili parašutistický výcvik  stav beztíže si vyzkoušeli při parabolických letech

9 Jurij Alexejevič Gagarin Vlastní let  12. dubna v 9 hodin 7 minut moskevského času odstartoval z kosmodromu Bajkonur. V době startu mu bylo 27 let.  Loď dosáhla maximální výšky 327 km.  Sestup byl komplikovaný.  Gagarinův oblet Země trval 108 minut, je to nejen první, ale i nejkratší orbitální kosmický let. Dráha Gagarinovy lodi Vostok 1

10 První žena ve vesmíru Valentina Vladimirovna Těreškovová  Do vesmíru vzlétla 16. 6. 1963 v lodi Vostok 6.  Během letu, který trval 3 dny, obletěla 48krát naši planetu.  Let nebyl bez problémů, Těreškovovou navíc trápila únava, nevolnosti a údajně i velký strach.  Po návratu byla prohlášena za Hrdinku SSSR.

11 První člověk na Měsíci Neil Armstrong  V r. 1969 byl určen jako velitel mise Apollo 11.  Jeho kolegy byli pilot lunárního modulu Edwin Aldrin a pilot velitelského modulu Michael Collins.  Na Měsíci přistáli 21. července 1969.

12 První vesmírný turista Denis Tito  Tento americký podnikatel se do vesmíru vydal 28. 4. 2001 jako člen „návštěvnické expedice“ na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).  Na oběžné dráze strávil 7 dní 22 hodin 4 minuty.  Zaplatil 20 milionů dolarů.

13 Čeští kosmonauti Vladimír Remek  Byl prvním československým kosmonautem.  Zúčastnil se mezinárodního pilotovaného vesmírného letu programu Interkosmos v rámci bývalého SSSR.

14 Vladimír Remek Let do vesmíru  Byl 87. kosmonautem světa, prvním z jiné země než ze SSSR a USA.  Stal se členem posádky kosmické lodi Sojuz 28 ve funkci kosmonaut-výzkumník.  Byla to první mezinárodní posádka v rámci programu Interkosmos.  Let se uskutečnil od 2. do 10. března 1978. Posádka pracovala na palubě orbitálního komplexu Saljut 6 spolu s jeho základní posádkou.  Celková délka Remkova letu činila 190 hodin a 18 minut.

15 Použité obrázky http://cs.wikipedia.org


Stáhnout ppt "Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Dobývání vesmíru."

Podobné prezentace


Reklamy Google