Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Mikrovlnné záření Rakašová Vypracovali: Průchová.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Mikrovlnné záření Rakašová Vypracovali: Průchová."— Transkript prezentace:

1 Mikrovlnné záření Rakašová Vypracovali: Průchová

2 Robert Woodrow Wilson (narozen 10. 1
Robert Woodrow Wilson (narozen ) je americký astronom, držitel Nobelovy ceny za fyziku z roku 1978 za objev tzv. reliktního záření, který učinil v roce 1964 společně s Arno Allan Penziasem. Robert Woodrow Wilson

3 Co to jsou mikrovlny? Mikrovlny jsou elektromagnetické vlny /o vlnové délce větší než 1 mm a menší než 1 m, což odpovídá frekvenci 300 MHz – 300 GHz. Elektromagnetické vlny o větší frekvenci (tedy kratší vlnové délce) nazýváme milimetrovými vlnami, terahertzovým zářením nebo také T-paprsky (T-rays). Vlny delší vlnové délky jsou radiové vlny. Využíváme je v mnoha odvětvích lidské činnosti; nejen k ohřevu potravin ale i například k vysoušení knih či tkanin, obrábění materiálů, přenosu informací, radiolokaci, restaurování uměleckých děl, tavení skla, navigaci a v mnoha dalších.

4 Magnetron Magnetron je generátor mikrovlnného záření, konstruovaný s důrazem na výkon a účinnost. V mikrovlnné troubě je to energetický zdroj, pomocí něhož jsou generovány elektromagnetické vlny, zahřívající potraviny. Od druhé světové války je magnetron používán u některých druhů radarů. Jak pracuje mikrovlnná trouba? Zjednodušeně lze říci, že mikrovlny prochází izolanty, dorážejí se od kovových materiálů a rozkmitávají molekuly vody, tuku a cukru. Čím rychleji kmitají molekuly látky, tím je látka teplejší. Z tohoto principu je zřejmé, že narozdíl od běžného ohřevu, ohříváme přímo potravinu uvnitř, bez zbytečného ohřívání hrnce, vody a podobně.

5 Použití mikrovlnného záření
Mikrovlny lze v IHC použít: k urychlení difuze při zpracování, k podpoře průběhu chemickým reakcí při barvení, ke stabilizaci proteinů (fixaci teplem), pro revitalizaci tkáňových antigenů, tj. příznivému ovlivnění jejich reaktivity a průkaznosti pro další fáze IHC reakcí (v tom případě se lze někdy obejít bez digesce řezů).

6 Při použití mikrovln vstupuje do procesu revitalizace antigenních struktur tepelný efekt, který urychluje difuzi, podporuje vznik chemické reakce a stabilizuje bílkoviny. Zde je praxí ověřena určitá výjimka z jinak obecného pravidla, že nadměrně vysoká teplota by mohla nepříznivě ovlivnit tkáň z důvodu denaturace bílkovin. Účinnost řady komerčně dostupných protilátek je závislá na použití mikrovln - je třeba se řídit instrukcemi výrobce protilátky. Využití mikrovln však přináší určitý efekt i v případech, kdy výrobce podmiňuje účinek preparátu použitím speciálního detekčního systému, fixačního média či změnou postupu zpracování. Některá pracoviště provádějí vlastní testování konkrétní protilátky na sérii pozitivních a negativních kontrolních vzorků tkáně, kde porovnávají na stejných tkáňových řezech účinek digesce a mikrovln. Mikrovlny (1m-0,3mm)

7 Metoda regenerace antigenu (antigen retriever), spočívající v povaření řezu v citrátovém pufru v mikrovlnné troubě, se používá např. pro progesteronový a estrogenní receptor, které jsou uloženy v jádře. Metodu lze interpretovat tak, že konformačními změnami při absorpci mikrovln může dojít k ustálení takového uspořádání antigenu, které je pro danou IHC reakci vhodnější.

8 Hubení domácích škůdců a vysoušení zdiva
Zajimavosti Faktu, že mikrovlny ohřívají hlavně vodu, se využívá i při sušení starých knih a listin. Mikrovlny jsou k písemnostem šetrné, vysouší rovnoměrně a ne od okrajů ke středu a navíc rychle. Toho se využívalo např. při povodních v roce 2002. vysoušení knih- Hubení domácích škůdců a vysoušení zdiva Opět se využívá principu, že mikrovlny ohřívají vodu – těla všech živočichů obsahují významné množství vody, takže působení mikrovln je usmrtí a okolní prostředí (dřevěné trámy, zdi) to nijak nepoškodí.

9 Zbraně- Přenos informací-
Lokální bezdrátové sítě Wi-Fi zajišťující vzájemné bezdrátové propojení přenosných zařízení a připojení k Internetu pracují v oblasti mikrovln. Podrobnější informace naleznete v článku Wi-Fi. Radioreléové spoje využívají rovněž mikrovlnných kmitočtů, dále různá pojítka krátkého dosahu, bezdrátový přenos obrazu a zvuku (pojítka pro kamery, bezdrátové UHF mikrofony, Toslink) sítě mobilních telefonů a další. Zbraně- Díky faktu, že i naše kůže obsahuje mnoho vody, se mikrovlny používají jako zbraně proti demonstrantům, kterým způsobují drobné popáleniny.

10 physics.nob…/robert_woodrow_wilson.jpg


Stáhnout ppt "Mikrovlnné záření Rakašová Vypracovali: Průchová."

Podobné prezentace


Reklamy Google