Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BOHOVÉ OLYMPU dějepis Zeus Jako vládce nebes a země byl Zeus starověkými Řeky považován za nejmocnějšího ze všech bohů. Nastoupil na olympský trůn poté,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BOHOVÉ OLYMPU dějepis Zeus Jako vládce nebes a země byl Zeus starověkými Řeky považován za nejmocnějšího ze všech bohů. Nastoupil na olympský trůn poté,"— Transkript prezentace:

1

2 BOHOVÉ OLYMPU dějepis

3 Zeus Jako vládce nebes a země byl Zeus starověkými Řeky považován za nejmocnějšího ze všech bohů. Nastoupil na olympský trůn poté, co zabil ve velkolepé bitvě svého otce Krona.

4 . HÉRA Héra je jak ženou, tak sestrou boha Dia. V řecké mytologii to není netypický svazek. Héra vynikala svou krásou a mohla se měřit s bohyní Afroditou i Pallas Athénou Héra je bohyně sňatků a plodnosti, a drží ochrannou ruku nad rodinami. Také je silně propojena s přírodou.

5 Poseidón Poseidón je Diův bratr. Z hlubin svého Křišťálového paláce vládne mořím a oceánům. Řečtí námořníci na jeho počest obětovali koně, aby jim byly zaručeny klidné plavby.

6 Athéna Athéna je Diova dcera. Je patronkou města Athén, jenž také nese její jméno. V řecké mytologii je bohyní války a taktiky.

7 Hádés Hádes je vládce podsvětí. Je pánem říše mrtvých a střeží podzemní bohatství světa. Bohy i lidmi nenáviděný, drží mrtvé v neúprosném zajetí a rozšiřuje nemoci a utrpení. Vstup do jeho říše hlídá Kerberos, trojhlavý pekelný pes.

8 Artemis Bohyně měsíce, ochránkyně přírody a zvěře, vášnivá lovkyně. Podle legend rozumí řeči zvířat. Artemis je dcerou boha Dia a titánky Léto.

9 Deméter Deméter je sestrou Dia, Poseidona, Hádea a Héry. Je bohyní úrodnosti, přírody a sběru plodin. S Diem měla dceru Persefonu, kterou si vzal Hádes po nástupu na trůn v Podsvěti.

10 Áres Áres je syn Dia a Héry. Je bohem války a krveprolití. S Afroditou, nevlastní dcerou, měl syna Erota, anděla lásky.

11 Apollón Apollo je synem Dia a Léto.Zárověň je dvojčetem Artemis. Je bohem světla, básníků, hudby a lukostřelců. Občas je považovám za boha slunce, věštění a umění.

12 Afrodita Afrodita je dcerou Dia a Dione. Je bohyní lásky a krásy. Kvůli její kráse se bohové na Olympu začali přít a Zeus se bál, že začne nová válka, a tak dal Afroditu za ženu, svému synovi, Hefaistovi.

13 Hefaistos Hefaistos je synem Dia a Héry. Je bohem sopek, ohně a kovářů. Jeho matka Héra jej shodila z Olympu ihned po porodu, když zjistila, jak je ošklivý. S jeho ženou Afroditou neměl žádné potomky, ani z jinou bohyní či smrtelnicí.

14 Hermés Hermés je synem Dia a nymfy Maii. Je to posel bohů a ochránce obchodníků, zlodějů, sportu a poutníků. Nevlastní bratr Hefaistos mu ukoval okřídlenou helmu a boty, což Hermovi umožnilo dostat se kamkoliv.

15 Hestie Hestii chtěli za ženu Poseidón i Apollón, ta je odmítla a zavázala se k věčnému panenství (stejně jako bohyně Artemis a Athéna). Je bohyní rodiného krbu a posvátného ohně. Dále je bohyní pronásledovaných a vyhnaných. Je dcera Titána Krona a jeho manželky Rheii, sestra Dia, Poseidóna, Háda, Héry a Deméter.

16 VYTVOŘILA VLADIMÍRA ĎURANOVÁ 28.listopadu 2011


Stáhnout ppt "BOHOVÉ OLYMPU dějepis Zeus Jako vládce nebes a země byl Zeus starověkými Řeky považován za nejmocnějšího ze všech bohů. Nastoupil na olympský trůn poté,"

Podobné prezentace


Reklamy Google