Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20081 NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING SECTOR NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20081 NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING SECTOR NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING."— Transkript prezentace:

1 Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20081 NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING SECTOR NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING SECTOR Ing. Jan Krajíček

2 www.econ.muni.cz Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20082 Proč nové bankovní produkty Východisko pro banky umožňuje si klienty udržet tvorba nových sofistikovaných bankovních produktů

3 www.econ.muni.cz Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20083 Vznik Cash Poolingu prudký rozvoj možností informačních technologii. Zejména možnost rychlého a bezproblémového spojení umožňuje bankám nabízet nové produkty. Dochází v rámci bank k částečnému nahrazování informačních toku prostřednictvím SWIFT, který je pro banky poměrně drahý. Poplatky ze jednu zprávu se pohybují od 1 EUR a pokud vezmeme v úvahu potřebné počty přenášených informací nejedná se o zanedbatelnou nákladovou položku rozšiřování clearingového systému zpracování mezibankovních plateb, které je výrazně levnější a rychlejší než korespondenční platby významný činitelem byla i iniciativa Evropské komise, která zrušila od roku 2004 ve většině členských států EU daň z přeshraničních plateb úroků a tím zatraktivnila možnost reálného Cash Poolingu. Současně s tím se snížili od ledna 2006 poplatky ta přeshraniční převody do 50 000 EUR, které nesmí být vyšší než poplatky za vnitrostátní platební styk (v obou případech jsou myšleny převody mezibankovní)

4 www.econ.muni.cz Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20084 Členění Cash Poolingu monokriteriální Cash Pooling (je poskytnut pouze jeden produkt z celkové palety možností Cash Poolingu); multikriteriální Cash Pooling (jsou realizovány vzájemné kombinace jednotlivých možností, které Cash Pooling nabízí). Možné varianty Cash Poolingu jsou: Jednoměnový Víceměnový Lokální Multinacionální Úvěrový – přímo se snižuje úvěrové zatížení. Zůstatky na debetních účtech jsou započteny se zůstatky na kreditních účtech jsou vzájemně započteny a tím je sníženo čerpání úvěru a uvěrové zatížení a s tím spojené i nižší úroky z čerpaného úvěru; Snížení rizika – dochází k takzvanému snížení rizika na klienta. Dochází tím ke snížení rizika vůči klientovi. Klientovi není přímo snížen čerpaný úvěr a neplatí tedy nižší úroky, ale je poskytnuta tzv. kompenzace za snížení úvěrového rizika, která v zásadě nahrazuje snížení úroků.

5 www.econ.muni.cz Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20085 Členění Cash Poolingu a vývojové tendence jeho vývoje Reálný Cash Pooling Fiktivní Cash Pooling Víceúrovňový cash pooling Individuelní nastavení identifikátorů Sdílení kontokorentního rámce hlavního účtu Multibankovní Cash Pooling

6 www.econ.muni.cz Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20086 SWOT analýza „S“ Strengths – Silné stránky  nabídka nového vysoce sofistikovaného produktu  jistý výnos z poplatků za Cash Managament „W“ Weakness – Slabé stránky  snížení (únik) úrokových výnosů z poskytovaných úvěrů  požadavek na vysoce sofistikovaný vnitrobankovní informační systém  zvýšený tlak na klientské pracovníky „O“ Opportunities – Příležitosti  získaní nových klientů, především z oblasti „blue chips“, pro něž jsou především systémy Cash Managamentu primárně určeny  zlepšení postavení na trhu  posílení postavení banky v platebním styku  nárůst dalších klientů, kteří mají zájem využívat rychlosti, a nižších poplatků v platebním styku s významnými klienty banky „T“ Threats – Hrozby  ztráta úrokových výnosů se krátkodobě může negativně projevit v hospodářských výsledcích a s tím spojené změně orientace banky  poměrně snadná možnost vývoje podobného systému ostatními bankami – bankovní služby mají značnou nevýhodu snadné kopirovatelnosti.

7 www.econ.muni.cz Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20087 Závěr Tlak velkých bankovních klientů se promítá do tvorby nových vysoce sofistikovaných bankovních produktů, které přispívají ke snižování nákladů části podnikatelského sektoru.

8 www.econ.muni.cz Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20088 Děkuji Vám za pozornost O&O Ing. Krajíček Jan Ekonomicko-správní fakulta Masarykova univerzita 549 495 363; 603 163 022 krajicek@econ.muni.cz


Stáhnout ppt "Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20081 NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING SECTOR NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING."

Podobné prezentace


Reklamy Google