Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20081 NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING SECTOR NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20081 NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING SECTOR NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING."— Transkript prezentace:

1 Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING SECTOR NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING SECTOR Ing. Jan Krajíček

2 Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října Proč nové bankovní produkty Východisko pro banky umožňuje si klienty udržet tvorba nových sofistikovaných bankovních produktů

3 Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října Vznik Cash Poolingu prudký rozvoj možností informačních technologii. Zejména možnost rychlého a bezproblémového spojení umožňuje bankám nabízet nové produkty. Dochází v rámci bank k částečnému nahrazování informačních toku prostřednictvím SWIFT, který je pro banky poměrně drahý. Poplatky ze jednu zprávu se pohybují od 1 EUR a pokud vezmeme v úvahu potřebné počty přenášených informací nejedná se o zanedbatelnou nákladovou položku rozšiřování clearingového systému zpracování mezibankovních plateb, které je výrazně levnější a rychlejší než korespondenční platby významný činitelem byla i iniciativa Evropské komise, která zrušila od roku 2004 ve většině členských států EU daň z přeshraničních plateb úroků a tím zatraktivnila možnost reálného Cash Poolingu. Současně s tím se snížili od ledna 2006 poplatky ta přeshraniční převody do EUR, které nesmí být vyšší než poplatky za vnitrostátní platební styk (v obou případech jsou myšleny převody mezibankovní)

4 Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října Členění Cash Poolingu monokriteriální Cash Pooling (je poskytnut pouze jeden produkt z celkové palety možností Cash Poolingu); multikriteriální Cash Pooling (jsou realizovány vzájemné kombinace jednotlivých možností, které Cash Pooling nabízí). Možné varianty Cash Poolingu jsou: Jednoměnový Víceměnový Lokální Multinacionální Úvěrový – přímo se snižuje úvěrové zatížení. Zůstatky na debetních účtech jsou započteny se zůstatky na kreditních účtech jsou vzájemně započteny a tím je sníženo čerpání úvěru a uvěrové zatížení a s tím spojené i nižší úroky z čerpaného úvěru; Snížení rizika – dochází k takzvanému snížení rizika na klienta. Dochází tím ke snížení rizika vůči klientovi. Klientovi není přímo snížen čerpaný úvěr a neplatí tedy nižší úroky, ale je poskytnuta tzv. kompenzace za snížení úvěrového rizika, která v zásadě nahrazuje snížení úroků.

5 Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října Členění Cash Poolingu a vývojové tendence jeho vývoje Reálný Cash Pooling Fiktivní Cash Pooling Víceúrovňový cash pooling Individuelní nastavení identifikátorů Sdílení kontokorentního rámce hlavního účtu Multibankovní Cash Pooling

6 Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října SWOT analýza „S“ Strengths – Silné stránky  nabídka nového vysoce sofistikovaného produktu  jistý výnos z poplatků za Cash Managament „W“ Weakness – Slabé stránky  snížení (únik) úrokových výnosů z poskytovaných úvěrů  požadavek na vysoce sofistikovaný vnitrobankovní informační systém  zvýšený tlak na klientské pracovníky „O“ Opportunities – Příležitosti  získaní nových klientů, především z oblasti „blue chips“, pro něž jsou především systémy Cash Managamentu primárně určeny  zlepšení postavení na trhu  posílení postavení banky v platebním styku  nárůst dalších klientů, kteří mají zájem využívat rychlosti, a nižších poplatků v platebním styku s významnými klienty banky „T“ Threats – Hrozby  ztráta úrokových výnosů se krátkodobě může negativně projevit v hospodářských výsledcích a s tím spojené změně orientace banky  poměrně snadná možnost vývoje podobného systému ostatními bankami – bankovní služby mají značnou nevýhodu snadné kopirovatelnosti.

7 Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října Závěr Tlak velkých bankovních klientů se promítá do tvorby nových vysoce sofistikovaných bankovních produktů, které přispívají ke snižování nákladů části podnikatelského sektoru.

8 Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října Děkuji Vám za pozornost O&O Ing. Krajíček Jan Ekonomicko-správní fakulta Masarykova univerzita ;


Stáhnout ppt "Technická univerzita v Košicích 1. až 3. října 20081 NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING SECTOR NOVÉ TRENDY V BANKOVNICTVÍ NEW TRENDS IN BANKING."

Podobné prezentace


Reklamy Google