Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Vzácné plyny. Výskyt –velmi nízké zastoupení v přírodě –atmosféra argon asi 0,9 % atmosféry helium, xenon a krypton méně něž 0,01 % –helium se také vyskytuje.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Vzácné plyny. Výskyt –velmi nízké zastoupení v přírodě –atmosféra argon asi 0,9 % atmosféry helium, xenon a krypton méně něž 0,01 % –helium se také vyskytuje."— Transkript prezentace:

1 Vzácné plyny

2 Výskyt –velmi nízké zastoupení v přírodě –atmosféra argon asi 0,9 % atmosféry helium, xenon a krypton méně něž 0,01 % –helium se také vyskytuje v některých ložiscích zemního plynu (kolem 4 %)

3 Vzácné plyny Výroba –frakční destilace vzduchu – Ar, Xe, Kr, Ne –helium zkapalněním ostatních plynů v zemním plynu

4 Vzácné plyny Vlastnosti –bezbarvé plyny bez chuti a zápachu –značně nereaktivní díky plně zaplněné valenční slupce prakticky netvoří sloučeniny (až xenon s fluorem a kyslíkem) netvoří ani dvouatomové molekuly, vyskytují se ve formě jednotlivých atomů –obtížně zkapalnitelné (t v(He) = -269 °C, t v(Ne) = -246 °C) –radium je radioaktivní (T 1/2 = 3,823 dne)

5 Vzácné plyny Využití –ochrané plyny (helium, argon) –helium – plnění balonů, kryogenní chladivo –výbojky – „neony“ –směsi s kyslíkem pro potápění do vysokých hloubek

6 Vzácné plyny


Stáhnout ppt "Vzácné plyny. Výskyt –velmi nízké zastoupení v přírodě –atmosféra argon asi 0,9 % atmosféry helium, xenon a krypton méně něž 0,01 % –helium se také vyskytuje."

Podobné prezentace


Reklamy Google