Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0200 Číslo materiálu VY_32_INOVACE_DEJEPIS_8 Název školy Táborské soukromé gymnázium, s. r. o. Tábor Autor Mgr. Radka.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0200 Číslo materiálu VY_32_INOVACE_DEJEPIS_8 Název školy Táborské soukromé gymnázium, s. r. o. Tábor Autor Mgr. Radka."— Transkript prezentace:

1 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0200 Číslo materiálu VY_32_INOVACE_DEJEPIS_8 Název školy Táborské soukromé gymnázium, s. r. o. Tábor Autor Mgr. Radka Vanišová Tematický celek Dějepis Ročník 1. - 4. ročník gymnázia Datum tvorby Říjen 2013 Anotace Materiál je určen pro zpestření výuky dějepisu, suplovanou hodinu, výročí dané události, mezipředmětové vztahy (VV, D, latina, literatura) atd. Metodický pokyn Prezentace je určena jako výklad do hodiny, pracuje s autentickým textem. Pokud není uvedeno jinak, použitý materiál je z vlastních zdrojů autora

2 Teď pijme, kroky svobodně při tanci ať zase zvučí, nyní je načase i u podušek bohů v chrámech, přátelé, salijské hody strojit. Vždyť bylo hříchem donést si ze sklepa svých předků džbánek tenkrát, když královna hrob říši chystala, když chtěla Capitol v šíleném vzteku zbořit a s hordou mužů bídných a zrůzněných svou vilností se zpíjela sladkým snem i bezuzdnými nadějemi. Nicméně poněkud zkrotla potom, co stěží s jednou veslicí unikla zlým plamenům, co Caesara zděsil se duch štvaný příliš silným vínem. Prchla co nejdále Itálii. Jí vzápětí však s čerstvými spěchá spoutat kvapem tu zhoubnou saň tak jako lovec v zasněžené thessalské krajině za zajícem či jako jestřáb za plachým holoubkem. Smrt důstojnější volíc, se nebála ta žena meče, proto také na lodi neprchla do bezpečí. Svým jasným zrakem pohlédla na palác, jenž v rozvalinách ležel, a statečně hned chopila se krutých hadů, aby jí černý jed vstříkli do žil, a vůli zemřít hrdinná o to víc, ta hrdá duše liburnským lodicím již nedopřála slávy vézt ji, zbavenou koruny, ke triumfu. Úkol : Přečti následující báseň. Kterou historickou událost popisuje?

3 Teď pijme, kroky svobodně při tanci ať zase zvučí, nyní je načase i u podušek bohů v chrámech, přátelé, salijské hody strojit. Vždyť bylo hříchem donést si ze sklepa svých předků džbánek tenkrát, když královna hrob říši chystala, když chtěla Capitol v šíleném vzteku zbořit Q UINTUS H ORATIUS F LACCUS - C ARMEN XXXVII vítězná píseň – reakce na zprávu o smrti Kleopatry Úkol: Kdy a jak Kleopatra zemřela?30 př.n.l. sebevražda - po prohrané bitvě u Aktia (31 př.n.l.) Nunc est bibendum Kleopatra symbol moci Říma

4 a s hordou mužů bídných a zrůzněných svou vilností se zpíjela sladkým snem i bezuzdnými nadějemi. Nicméně poněkud zkrotla potom, co stěží s jednou veslicí unikla zlým plamenům, co Caesara zděsil se duch štvaný příliš silným vínem. Prchla co nejdále Itálii. Jí vzápětí však s čerstvými spěchá spoutat kvapem tu zhoubnou saň tak jako lovec v zasněžené thessalské krajině za zajícem ve skutečnosti: Kleopatra unikla bez větších škod X Antonius ztratil cca 300 lodí bitva u Aktia (31 př.n.l.) Obr. 1

5 či jako jestřáb za plachým holoubkem. Smrt důstojnější volíc, se nebála ta žena meče, proto také na lodi neprchla do bezpečí. Svým jasným zrakem pohlédla na palác, jenž v rozvalinách ležel, a statečně hned chopila se krutých hadů, aby jí černý jed vstříkli do žil, a vůli zemřít hrdinná o to víc, ta hrdá duše liburnským lodicím již nedopřála slávy vézt ji, zbavenou koruny, ke triumfu. Kleopatra se prý nechala uštknout hady, prý aby zajistila své duši nesmrtelnost (?); chtěla se vyhnout potupě od Oktaviána (být vedena jako kořist Římem při jeho triumfu) lehké lodě – Oktavián s nimi zvítězil u Aktia

6 Q UINTUS H ORATIUS F LACCUS (65 – 8 př.n.l.) slavný římský básník – z okruhu Maecenatova Úkol: Kdo to byl Maecenas?přítel a rádce Augusta (Oktaviána) milovník a znalec umění podporoval mnoho slavných umělců: Horatius, Vergilius, Propertius … → díla - politický náboj – oslava Augustovy vlády, jeho činů mecenáš Úkol: Vlastními slovy vysvětli význam slova mecenáš. Znáš někoho, kdo by mohl být označen za mecenáše?

7 Zdroje Obrázky: Obr. 1: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0c/Battle_of_Actium- en.svg/300px-Battle_of_Actium-en.svg.pnghttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0c/Battle_of_Actium- en.svg/300px-Battle_of_Actium-en.svg.png Literatura: Encyklopedie antiky. Academia, Praha 1973. Hoffmeister, F:: Vybrané básně Q. Horatia Flacca (Díl II. Poznámky). Praha 1930. Slovník antické kultury. Svoboda, Praha 1974. Horatius, Vavřín a réva, Odeon, Praha 1972.


Stáhnout ppt "Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/34.0200 Číslo materiálu VY_32_INOVACE_DEJEPIS_8 Název školy Táborské soukromé gymnázium, s. r. o. Tábor Autor Mgr. Radka."

Podobné prezentace


Reklamy Google