Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál byl zpracován v rámci projektu Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.1825 Šablona klíčové aktivityIII/2 SadaAnglický jazyk 6 - 8 NázevThanksgiving.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál byl zpracován v rámci projektu Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.1825 Šablona klíčové aktivityIII/2 SadaAnglický jazyk 6 - 8 NázevThanksgiving."— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál byl zpracován v rámci projektu Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.1825 Šablona klíčové aktivityIII/2 SadaAnglický jazyk 6 - 8 NázevThanksgiving Day Klíčová slovaDen díkůvzdání PomůckyPočítač, projektor Druh interaktivityVýklad učiva Stupeň a typ vzdělání2. stupeň základní školy Potřebný čas25 minut Velikost745 kB ZdrojeViz Použité zdroje

2 Autor:Bc. Miroslava Kutílková Anotace: Materiál vychází ze vzdělávací oblasti Jazyk a jazyková komunikace, předmětu Anglický jazyk. Žáci se dozvědí základní informace o americkém svátku Thanksgiving Day, o jeho historii a naučí se základní slovní zásobu. Své znalosti si mohou procvičit v kvízu a ve cvičení zaměřeném na přesmyčky. Očekávaný výstup: Druh učebního materiálu: Cílová skupina: Stupeň a typ vzdělávání: Typická věková skupina: Žák si zapamatuje důležité informace o Dni díkůvzdání včetně slovní zásoby. Prezentace, DUM. Je možné ji použít v rámci expozice i fixace, délka aktivity 25 minut. Žáci šestého ročníku druhého stupně. Jazyková úroveň A1. Základní vzdělávání ‒ druhý stupeň. 12 let, 6. ročník Předmět: ANGLICKÝ JAZYK DUM Číslo šablony klíčové aktivity: III/2 Název: „Thanksgiving Day“ (sada AJ 6 - 8)

3 THANKSGIVING DAY Základní škola s rozšířenou výukou výtvarné výchovy, Teplice, Koperníkova 2592 Bc. Miroslava Kutílková, 2012

4  Tradiční severoamerický svátek,který patří do období dožínek.  Den díkůvzdání připadá v USA na čtvrtý čtvrtek v listopadu.  V Kanadě ho slaví druhé pondělí v říjnu.

5 Kdysi byl orientován k Bohu, časem se ale tato náboženská tradice změnila v setkávání s rodinou a v hodování.

6  Den díkůvzdání je federálním svátkem, slaví jej tedy všechny státy USA. Při tomto svátku se sejde celá rodina a na stole nesmí chybět krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou a také sladké brambory a dýňový koláč se šlehačkou. Před večeří se většinou rodina pomodlí a poděkuje za vše dobré ve svém životě.  Nemůže chybět ani tradiční americký fotbal, nakupování, průvody, v televizi běží speciální programy.

7 Každý rok ušetří americký prezident jednoho nebo dva krocany. Jde o symbolické gesto, protože v USA se během Dne díkůvzdání spotřebuje až kolem 50 milionů krocanů.

8  Den díkůvzdání má původ ve slavnosti dožínek. V kultuře poutníků, kteří připluli z Anglie v roce 1620, i v kultuře domorodých Američanů, s nimiž se poutníci setkali, bývalo obvyklé vyjádřit poděkování za bohatou sklizeň.  Za první americký Den díkůvzdání je obecně považována třídenní slavnost dožínek, která se konala v roce 1621 v kolonii Plymouth (část dnešního státu Massachusetts). Poutníci připluli o rok dříve na lodi Mayflower. Nepřivezli s sebou dostatek potravin a na setí plodin už bylo pozdě. Polovina kolonie během zimy 1620–1621 zemřela. Na jaře místní indiáni kmene Wampanoag osadníky naučili pěstovat obilí (kukuřici) a další plodiny a pomohli jim osvojit si lov a rybolov. Ukázali také osadníkům, jak vařit brusinky, kukuřici a tykve.

9 Na podzim roku 1621 sklidili osadníci bohatou úrodu. Pozvali své dobrodince z kmene Wampanoag na hostinu, kde se podávali divocí krocani, kachny, husy, ryby a korýši, obilí, zelenina a sušené ovoce. Náčelník Wampanoagů Massasoit a příslušníci jeho kmene přinesli srnčí.

10  thankful  roast turkey  feast  to grow  crop  cranberry sauce  pumpkin pie  mashed potatoes  green beans  Pilgrim  parade  vděčný  pečený krocan  hostina  pěstovat  plodina  brusinková omáčka  dýňový koláč  sladké brambory  fazolové lusky  zakladatel  průvod

11  S A B N E  E U T Y K R  A C R E R Y B R N  U P M I K P N  A D E R A P

12  BEANS  TURKEY  CRANBERRY  PUMPKIN  PARADE

13  snímky 1 – 3: úvodní, povinné údaje  snímky 4 – 9: výkladové, slouží jako opora výkladu učitele  snímek 10: slovní zásoba  snímek 11: žáci mají za úkol vyluštit přesmyčky  snímek 12: správné řešení  snímek 13: metodické poznámky  snímek 14: použité zdroje

14  Den díkůvzdání. In: Velvyslanectví Spojených států amerických [online]. [cit. 2012-11-22]. Dostupné z: http://czech.prague.usembassy.gov/thanksgiving.html http://czech.prague.usembassy.gov/thanksgiving.html  Den díkůvzdání. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2014-01-22].  Krocan, rodina a nákupy. Amerika slaví Den díkůvzdání. In: Česká televize [online]. [cit. 2012-11-22]. Dostupné z: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/204442-krocan-rodina-a-nakupy- amerika-slavi-den-dikuvzdani/ http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/204442-krocan-rodina-a-nakupy- amerika-slavi-den-dikuvzdani/  Klipart


Stáhnout ppt "Výukový materiál byl zpracován v rámci projektu Číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.1825 Šablona klíčové aktivityIII/2 SadaAnglický jazyk 6 - 8 NázevThanksgiving."

Podobné prezentace


Reklamy Google