Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Moderní umění začíná postimpresionismem. Umělecké dílo není pouhý záznam smyslového vjemu! Barva není jen odraz světla na naší sítnici… Konstruovat objemy.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Moderní umění začíná postimpresionismem. Umělecké dílo není pouhý záznam smyslového vjemu! Barva není jen odraz světla na naší sítnici… Konstruovat objemy."— Transkript prezentace:

1 Moderní umění začíná postimpresionismem. Umělecké dílo není pouhý záznam smyslového vjemu! Barva není jen odraz světla na naší sítnici… Konstruovat objemy a prostory Malíř může pomocí barvy: Vyjadřovat emoce a duševní stavy Analyzovat vnímání barev a tvarů Vyjadřovat symbolické a mystické významy

2 PAUL CÉZANNE

3 Začínal s impresionisty, ale na žádné výstavě se neprosadil… Žil z peněz svého otce a smířil se s tím, že skoro nikdo nerozumí tomu, o co v malbě usiluje… Tak proč dodnes malíři říkají: „Jo, Cézanne!...To byl mistr!!“?

4 Přírodu nemůžeme reprodukovat, musíme ji reprezentovat. (Paul Cézanne) Barva je místo, v němž se setkává náš mozek s vesmírem. (Paul Cézanne) Nenávidím výtvory fantazie. (Paul Cézanne) Paul Cézanne (1839 – 19O6) Autoportrét

5 Jednou z možností reprodukce světa je iluze prostoru. Divák vidí výjev ze stejného místa jako malíř. Výjev se „promítá“ na plátno, které má divák před očima. Podívejme se do historie: Diego Velázquez, Las Meninas, baroko DIVÁK

6 …ale svět je v pohybu a my v něm také… Jsme obklopeni předměty. Svět je všude kolem nás. A ještě dále do historie: německý malíř, 14. století, gotika

7 Abych dobře namaloval krajinu, musím nejdříve vidět její geologické vrstvy. Paul Cézanne, Mt. Ste Victoire Příroda není povrch, ale hloubka. A barvy jsou výrazem této hloubky na povrchu – stoupají ze základů světa.

8 Linie vedené kolmo k horizontu vyjadřují hloubku. My lidé chápeme přírodu víc v hloubce než v ploše. Proto je nutné vložit určité množství modré, abychom vyvolali dojem atmosféry. (Paul Cézanne)

9 Paul Cézanne, Zátiší

10 Stanoviště diváka, osa pohledu Stanoviště diváka 1. osa pohledu 2. osa pohledu

11 Stanoviště diváka Tělo Hlava a levá paže Paní Cézannová Stanoviště diváka Chlapec v červené vestě POHLED SHORA

12

13 Lineární perspektiva je jen jedna z možností, jak vyjádřit prostor a objem v obrazu. Při malování se uplatňují dva činitelé: Oko a mozek. (Paul Cézanne) Přírodní tvary je nutno zjednodušovat podle válce, koule a kužele … Co Cézanne tušil a co my dnes víme? Malíř zachycuje v obrazu proces pozorování, nikoli stav věcí kolem sebe.

14 L. Kitzbergerová Gymnázium Na Zatlance 2006


Stáhnout ppt "Moderní umění začíná postimpresionismem. Umělecké dílo není pouhý záznam smyslového vjemu! Barva není jen odraz světla na naší sítnici… Konstruovat objemy."

Podobné prezentace


Reklamy Google