Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HISTORIE POČÍTAČŮ Něco na úvod: Počítače se rozdělují do tzv. generací, kde každá generace je charakteristická svou konfigurací, rychlostí počítače a základním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HISTORIE POČÍTAČŮ Něco na úvod: Počítače se rozdělují do tzv. generací, kde každá generace je charakteristická svou konfigurací, rychlostí počítače a základním."— Transkript prezentace:

1 HISTORIE POČÍTAČŮ Něco na úvod: Počítače se rozdělují do tzv. generací, kde každá generace je charakteristická svou konfigurací, rychlostí počítače a základním stavebním prvkem. Počítače se rozdělují do tzv. generací, kde každá generace je charakteristická svou konfigurací, rychlostí počítače a základním stavebním prvkem.

2 Předchůdci Abakus Vznikl přibližně před 5000 lety. Používal se ve starém Řecku a Římě. Vznikl přibližně před 5000 lety. Používal se ve starém Řecku a Římě. Byla to dřevěná nebo hlíněná destička, do nichž se vkládaly kamínky – „calculli“ – odtud název kalkulačka. Byla to dřevěná nebo hlíněná destička, do nichž se vkládaly kamínky – „calculli“ – odtud název kalkulačka. Logaritmické tabulky Počátek 17.stol. v Anglii. Počátek 17.stol. v Anglii. Po nich vzniklo i logaritmické pravítko. Po nich vzniklo i logaritmické pravítko. Ozubená kola bjevují se i 1. počítací stroje, pracují na principu ozubených kol, přetrvávají i dodnes (staré pokladny, mechanické kalkulačky). Pascal (+,-), Leibnitz (+,-,*,/). Objevují se i 1. počítací stroje, pracují na principu ozubených kol, přetrvávají i dodnes (staré pokladny, mechanické kalkulačky). Pascal (+,-), Leibnitz (+,-,*,/). PASCALINE PASCALINE

3 0. Generace počítačů - prototypy Počátkem 40. let 20. století. Počátkem 40. let 20. století. V roce 1941 konstruuje v Německu Konrad Zuse malý reléový samočinný počítač Zuse Z1-4. V roce 1941 konstruuje v Německu Konrad Zuse malý reléový samočinný počítač Zuse Z1-4. Základní stavební prvek – relé, přepínač. Základní stavební prvek – relé, přepínač. Rycholst počítačů je malá. Rycholst počítačů je malá. Paměť – 1-2 kB. Paměť – 1-2 kB. Počítače zabírají celou halu, Počítače zabírají celou halu, skládají se z velkých skříní. skládají se z velkých skříní. Konrad Zuse Konrad Zuse

4

5 1. Generace počítačů Objev elektronky, jejímž vynálezcem byl Lee De Forest. Objev elektronky, jejímž vynálezcem byl Lee De Forest. První elektronkový počítač ENIAC, další MANIAC První elektronkový počítač ENIAC, další MANIAC (18 000 elektronek, 10 000 kondenzátorů, 7000 odporů, 1300 relé, byl chlazen dvěma leteckými motory, zabíral plochu asi 150m 2 a vážil okolo 40 tun) (18 000 elektronek, 10 000 kondenzátorů, 7000 odporů, 1300 relé, byl chlazen dvěma leteckými motory, zabíral plochu asi 150m 2 a vážil okolo 40 tun) Velké chlazení, elektronky se zahřívají. Velké chlazení, elektronky se zahřívají. ENIAC ENIAC Lee De Forest Lee De Forest

6 Druhá generace počítačů nastupuje s tranzistorem, jehož objevitelem byl John Barden. Druhá generace počítačů nastupuje s tranzistorem, jehož objevitelem byl John Barden. Zmenšení rozměrů celého počítače. Zmenšení rozměrů celého počítače. Zvýšení jeho rychlosti a spolehlivosti Zvýšení jeho rychlosti a spolehlivosti a snížení energetických nároků počítače. a snížení energetických nároků počítače. Začínají vznikat operační systémy Začínají vznikat operační systémy a první programovací jazyky, jako a první programovací jazyky, jako jsou COBOL a FORTRAN. jsou COBOL a FORTRAN. 2. Generace počítačů

7 3. Generace počítačů Počítače třetí a vyšších generací jsou vybudovány na integrovaných obvodech, které na svých čipech integrují velké množství tranzistorů. Počítače třetí a vyšších generací jsou vybudovány na integrovaných obvodech, které na svých čipech integrují velké množství tranzistorů. V dnešní době 1 cm 2 = několik milionů tranzistorů. V dnešní době 1 cm 2 = několik milionů tranzistorů.

8 4. Generace - až do dnes Začala v roce 1981 a trvá do dnešních dnů. Začala v roce 1981 a trvá do dnešních dnů. Používá se 1018 tranzistorů na čip. Používá se 1018 tranzistorů na čip. Malé rozměry, velké rychlost a velká kapacita paměti. Odtud název mikroprocesor. Malé rozměry, velké rychlost a velká kapacita paměti. Odtud název mikroprocesor.

9 5. generace o Zatím hudba budoucnosti. o Někdy jsou popisovány jako stroje s umělou inteligencí. ?

10 Generace počítačů - shrnutí GeneraceRokKonfigurace Rychlost (operací/s) Součástky 0.1940 Velký počet skříní, haly JednotkyRelé 1.1950 Desítky skříní 100 - 1000 Elektronky 2.1958 do 10 skříní TisíceTranzistory 3.1964 do 5 skříní Desetitisíce Integrované obvody 3.1.20021972 1 skříň Statisíce Integrované obvody (LSI) 4.1981 1 skříň Desítky milionů Integrované obvody (VLSI) 5.????


Stáhnout ppt "HISTORIE POČÍTAČŮ Něco na úvod: Počítače se rozdělují do tzv. generací, kde každá generace je charakteristická svou konfigurací, rychlostí počítače a základním."

Podobné prezentace


Reklamy Google