Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

HISTORIE POČÍTAČŮ Něco na úvod: Počítače se rozdělují do tzv. generací, kde každá generace je charakteristická svou konfigurací, rychlostí počítače a základním.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "HISTORIE POČÍTAČŮ Něco na úvod: Počítače se rozdělují do tzv. generací, kde každá generace je charakteristická svou konfigurací, rychlostí počítače a základním."— Transkript prezentace:

1 HISTORIE POČÍTAČŮ Něco na úvod: Počítače se rozdělují do tzv. generací, kde každá generace je charakteristická svou konfigurací, rychlostí počítače a základním stavebním prvkem. Počítače se rozdělují do tzv. generací, kde každá generace je charakteristická svou konfigurací, rychlostí počítače a základním stavebním prvkem.

2 Předchůdci Abakus Vznikl přibližně před 5000 lety. Používal se ve starém Řecku a Římě. Vznikl přibližně před 5000 lety. Používal se ve starém Řecku a Římě. Byla to dřevěná nebo hlíněná destička, do nichž se vkládaly kamínky – „calculli“ – odtud název kalkulačka. Byla to dřevěná nebo hlíněná destička, do nichž se vkládaly kamínky – „calculli“ – odtud název kalkulačka. Logaritmické tabulky Počátek 17.stol. v Anglii. Počátek 17.stol. v Anglii. Po nich vzniklo i logaritmické pravítko. Po nich vzniklo i logaritmické pravítko. Ozubená kola bjevují se i 1. počítací stroje, pracují na principu ozubených kol, přetrvávají i dodnes (staré pokladny, mechanické kalkulačky). Pascal (+,-), Leibnitz (+,-,*,/). Objevují se i 1. počítací stroje, pracují na principu ozubených kol, přetrvávají i dodnes (staré pokladny, mechanické kalkulačky). Pascal (+,-), Leibnitz (+,-,*,/). PASCALINE PASCALINE

3 0. Generace počítačů - prototypy Počátkem 40. let 20. století. Počátkem 40. let 20. století. V roce 1941 konstruuje v Německu Konrad Zuse malý reléový samočinný počítač Zuse Z1-4. V roce 1941 konstruuje v Německu Konrad Zuse malý reléový samočinný počítač Zuse Z1-4. Základní stavební prvek – relé, přepínač. Základní stavební prvek – relé, přepínač. Rycholst počítačů je malá. Rycholst počítačů je malá. Paměť – 1-2 kB. Paměť – 1-2 kB. Počítače zabírají celou halu, Počítače zabírají celou halu, skládají se z velkých skříní. skládají se z velkých skříní. Konrad Zuse Konrad Zuse

4

5 1. Generace počítačů Objev elektronky, jejímž vynálezcem byl Lee De Forest. Objev elektronky, jejímž vynálezcem byl Lee De Forest. První elektronkový počítač ENIAC, další MANIAC První elektronkový počítač ENIAC, další MANIAC ( elektronek, kondenzátorů, 7000 odporů, 1300 relé, byl chlazen dvěma leteckými motory, zabíral plochu asi 150m 2 a vážil okolo 40 tun) ( elektronek, kondenzátorů, 7000 odporů, 1300 relé, byl chlazen dvěma leteckými motory, zabíral plochu asi 150m 2 a vážil okolo 40 tun) Velké chlazení, elektronky se zahřívají. Velké chlazení, elektronky se zahřívají. ENIAC ENIAC Lee De Forest Lee De Forest

6 Druhá generace počítačů nastupuje s tranzistorem, jehož objevitelem byl John Barden. Druhá generace počítačů nastupuje s tranzistorem, jehož objevitelem byl John Barden. Zmenšení rozměrů celého počítače. Zmenšení rozměrů celého počítače. Zvýšení jeho rychlosti a spolehlivosti Zvýšení jeho rychlosti a spolehlivosti a snížení energetických nároků počítače. a snížení energetických nároků počítače. Začínají vznikat operační systémy Začínají vznikat operační systémy a první programovací jazyky, jako a první programovací jazyky, jako jsou COBOL a FORTRAN. jsou COBOL a FORTRAN. 2. Generace počítačů

7 3. Generace počítačů Počítače třetí a vyšších generací jsou vybudovány na integrovaných obvodech, které na svých čipech integrují velké množství tranzistorů. Počítače třetí a vyšších generací jsou vybudovány na integrovaných obvodech, které na svých čipech integrují velké množství tranzistorů. V dnešní době 1 cm 2 = několik milionů tranzistorů. V dnešní době 1 cm 2 = několik milionů tranzistorů.

8 4. Generace - až do dnes Začala v roce 1981 a trvá do dnešních dnů. Začala v roce 1981 a trvá do dnešních dnů. Používá se 1018 tranzistorů na čip. Používá se 1018 tranzistorů na čip. Malé rozměry, velké rychlost a velká kapacita paměti. Odtud název mikroprocesor. Malé rozměry, velké rychlost a velká kapacita paměti. Odtud název mikroprocesor.

9 5. generace o Zatím hudba budoucnosti. o Někdy jsou popisovány jako stroje s umělou inteligencí. ?

10 Generace počítačů - shrnutí GeneraceRokKonfigurace Rychlost (operací/s) Součástky Velký počet skříní, haly JednotkyRelé Desítky skříní Elektronky do 10 skříní TisíceTranzistory do 5 skříní Desetitisíce Integrované obvody skříň Statisíce Integrované obvody (LSI) skříň Desítky milionů Integrované obvody (VLSI) 5.????


Stáhnout ppt "HISTORIE POČÍTAČŮ Něco na úvod: Počítače se rozdělují do tzv. generací, kde každá generace je charakteristická svou konfigurací, rychlostí počítače a základním."

Podobné prezentace


Reklamy Google