Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Historie a vývoj PC Předchůdci počítačů a) Abakus Za nejstaršího pradědečka prvních počítačů je považován abakus. (cca 3000 let před naším letopočtem)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Historie a vývoj PC Předchůdci počítačů a) Abakus Za nejstaršího pradědečka prvních počítačů je považován abakus. (cca 3000 let před naším letopočtem)"— Transkript prezentace:

1 Historie a vývoj PC Předchůdci počítačů a) Abakus Za nejstaršího pradědečka prvních počítačů je považován abakus. (cca 3000 let před naším letopočtem) dřevěná nebo hliněná destička s kuličkami („calculli“ - kalkulačka) b) Logaritmické tabulky Počátkem 17. století byly v Anglii sestaveny první logaritmické tabulky, po nichž následovalo i první logaritmické pravítko.

2 c) První mechanické kalkulátory Otcem éry počítacích strojů se stal Wilhelm Schickard, který postavil roku 1623 první mechanický počítací stroj. Ten používal ozubená kolečka určená původně pro hodiny – a proto také bývá nazýván „počítací hodiny“. Stroj sloužil ke sčítání a odčítání šesticiferných čísel a měl být prakticky použit Johannem Keplerem při astronomických výpočtech. Ve vřavě třicetileté války, ve které Schickard zahynul, se ztratily jak již existující stroje, tak i jejich plány. Plány však byly v roce 1935 objeveny, ztratily se i během druhé světové války, ale naštěstí se znovu našly. V roce 1960 byl Schickardův počítací stroj podle původních nákresů postaven znovu a fungoval. Následovaly stroje Blaise Pascala (Pascaline) z roku 1642 a Gottfrieda Leibnize z 1671. Kolem roku 1820 vytvořil Charles Xavier Thomas první úspěšný sériově vyráběný kalkulátor – Thomasův Arithmometr, schopný sčítat, odčítat, násobit a dělit. Ten byl převážně založen na Leibnizově přístroji. Technologie mechanických počítacích strojů se udržela až do 70. let 20. století. 1642 - PASCALINE

3 d) Technologie děrných štítků 1881: Joseph Jacquard – automatický tkalcovský stav na děrné štítky ukládání programu nebo dat na děrné pásky nebo štítky „přežilo“ až do 20.století děrné štítky stanovily nový směr: programovatelnost strojů (Prvním člověkem, který si dokázal představit počítač v dnešním slova smyslu byl okolo poloviny 19. století Charles Babbage, který roku 1848 začal sestrojovat všeobecně použitelný počítač pracující na mechanické bázi. Struktura stroje obsahovala „sklad“ (paměť) a „mlýnici“ (procesor), což mu umožňovalo činit rozhodnutí a opakovat instrukce – přesně jako to dělají dnešní počítače. T ento analytický stroj však nebyl nikdy realizován.) V roce 1890 se v USA konalo sčítání lidí a protože počet obyvatel stále rostl, vynalezl Herman Hollerith elektromagnetický třídící a vyhodnocovací stroj na děrné štítky, což se stalo v roce 1924 výrobní náplní v té době vzniklé IBM.

4 Počítače 0. generace p oužívají ke zpracování informací elektromechanické součástky, např. tzv.relé pracovní kmitočet byl cca 100Hz pracují již s rozhodovacím procesem typu když podmínka potom akce pracují již v dvojkové soustavě Od 40. let 20. století se počítače rozdělují do generací:

5 V roce 1934 sestrojil Konrad Zuse v Německu prototyp mechanického binárního kalkulátoru Z1, který ale nikdy nebyl zcela provozuschopný. V roce 1939 byla zastavena práce na Z2, protože Zuseho povolali do vojska. V roce 1941 se podařilo sestrojit Z3 – první prakticky použitelný počítač, který byl však v roce 1943 zničen při bombardování. Hned poté se pustil do práce na Z4, který se nepoužíval a upadl v zapomnění. 1934 - Z1 V roce 1943 Howard Aiken z Harwardské university v USA vyvinul za podpory IBM počítač na principu elektromagnetického relé MARK 1, který byl s největší pravděpodobností použit při výpočtu velikosti nálože první atomové pumy. 1943 - MARK 1

6 SAPO V druhé polovině 50. let, kdy ve světě kralovaly elektronkové počítače 1. generace, byl dokončen první český reléový počítač nulté generace SAPO (Samočinný počítač). 1957 - SAPO Počítač SAPO byl zkonstruován prof. Svobodou, Dr. Oblonským a jejich spolupracovníky ve Výzkumném ústavu matematických strojů a byl instalován v budově ústavu na Loretánském náměstí. Tři roky po jeho zhotovení, v roce 1960, počítač SAPO shořel. Z jiskřících releových kontaktů se vzňala loužička oleje, kterým se relé promazávala.

7 Počítače 1. generace používají ke zpracování informací elektronky 1944: USA - Počítač ENIAC V roce 1944 byl na universitě v Pelsivánii sestrojen počítač ENIAC (vážil 30 tun, o rozloze asi 160 m2 a byl chlazen proudem vzduchu ze dvou leteckých motorů), který byl použit při vývoji vodíkové pumy. V tomto počítači již byly použity elektronky, které nahrazovaly nespolehlivé relé.

8 Von Neumannovo schéma V této době také vymyslel John von Neumann schéma, které znamenalo průlom v dějinách počítačů a tento počítač byl sestrojen podle něj. Von Neumannovo schéma rozdělilo počítač na pět částí, kdy každá měla svou specifickou funkci a prosadila se tím dvojková soustava.

9 Počítače 2. generace používají ke zpracování informací tranzistory výhody: mnohem menší rozměry, mnohem nižší spotřeba, spolehlivější. 1951: První sériově vyráběný počítač UNIVAC V roce 1951 firma Remington vyráběla první sériový elektronkový počítač UNIVAC. U těchto počítačů funguje dávkový režim práce, kdy počítač dostal určitou dávku úkolů a po dokončení jednoho si z dávky okamžitě vzal další. Začaly vznikat první operační systémy a programovací jazyky – COBOL a FORTRAN.

10 Počítače 3. generace 1958: Jack Kilby- první integrovaný obvod, tj. několik tranzistorů na jednom čipu S postupným vývojem integrovaných obvodů se neustále zvyšuje stupeň integrace (počet integrovaných členů na čipu integrovaného obvodu). Podle počtu takto integrovaných součástek je možné rozlišit následující stupně integrace: SSI - Small Scale Integration MSI - Middle Scale Integration LSI - Large Scale Integration VLSI - Very Large Scale Integration (někdy také XLSI - Xtra Large Scale Integration) používají ke zpracování informací tranzistory Seskupené v tzv. integrovaných obvodech

11 Třetí a další generace již používaly integrovaný obvod – několik tranzistorů na jedné destičce (chipu), což má za následek výrazné zmenšení a snadnou montáž. Funguje paralelní režim práce – pracuje více programů současně a každý používá jinou část počítače. Počítač firmy IBM – IBM 360 byl přítomen při cestě na Měsíc v Apollu 11. Na základě tohoto počítače byly v Rusku vyvíjeny počítače řady JSEP 1; EC 1010, 1020, 1030. 1964 - IBM 360

12 Počítače 4. generace 1981: Vznik prvního PC (IBM) 4.generace = 1981 až současnost = počítače obsahující mikroprocesory, tj. integrované obvody s vysokou hustotou integrace  m iniaturní a subminiaturní rozměry, vysoké rychlosti, nízká spotřeba, vysoce spolehlivé, velká paměť,...

13 Počítače 5. generace = p očítače budoucnosti možné vize: kvantové počítače, počítače s umělou inteligencí, (+) počítače využívající umělou neuronovou síť, počítače využívající holografickou paměť, počítače s mnoha jádry, řízené tokem dat, a další....

14 rokgeneracepočet skřínípočet operací / ssoučástky 19400velkýnízkýrelé 19501desítky100 - 1000elektronky 19582do desetitisícetranzistory 19643do pětidesetitisíceintegrované obvody 19723,51statisíceintegrované obvody LSI 198141desítky miliónůintegrované obvody VLSI

15 Významná data z dějin počítačů 1946 – v USA sestaven počítač „Electronic Numerical Integrator and Computer“ (ENIAC). Jeho tvůrci matematik John William Mauchly a elektroinženýr John Presper Eckert jej sestrojili na armádní zakázku. Pro armádu počítal balistické rovnice. 1951 – v USA sestaven UNIVAC I, který se stal prvním komerčně dostupným počítačem. Počítač předpověděl poprvé v dějinách výsledek amerických prezidentských voleb v roce 1952 1957 – v Praze spuštěn první československý „Samočinný počítač“ (SAPO). Počítač sestavil tým docenta Antonína Svobody. 1958 – Jack Kilby ze společnosti Texas Instrument a nezávisle na něm Robert Noyce vynalezli integrovaný obvod. 1963-1964 – Douglas Engelbart, americký vědec vynalezl počítačovou myš. Prototyp byl ze dřeva a měl jedno tlačítko. Masové rozšíření nastalo až v 80. letech 1969 – v USA spuštěna vojenská počítačová síť ARPANET, předchůdce dnešního internetu 1971 – vynalezen mikroprocesor. Na svědomí jej má společnost Intel, první procesor byl označen jako Intel 4004. 1975 – Bill Gates a Paul Allen založili softwarovou firmu Microsoft 1981 – IBM uvedla na trh první počítač standardu IBM PC. 1982 – objevil se první počítačový volně se šířící vir. Jmenoval se Elk Cloner, napadal počítače Apple II a šířil se pomocí disket. 1985 – Microsoft dokončil svůj první operační systém Windows. Úspěch přinesly až Windows 3 v roce 1990. 1991 – Timothy Berners-Lee navrhl World Wide Web, systém vzájemně propojených hypertextových dokumentů v síti internet. 1995 – natočen Příběh hraček, první celovečerní snímek vytvořený plně pomocí počítačů. 1997 – počítač Deep Blue firmy IBM porazil poprvé v klasické šachové partii mistra světa Garyho Kasparova.


Stáhnout ppt "Historie a vývoj PC Předchůdci počítačů a) Abakus Za nejstaršího pradědečka prvních počítačů je považován abakus. (cca 3000 let před naším letopočtem)"

Podobné prezentace


Reklamy Google