Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_A3-01 HISTORIE POČÍTAČŮ I. AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU HISTORIE VZNIKU POČÍTAČŮ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_A3-01 HISTORIE POČÍTAČŮ I. AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU HISTORIE VZNIKU POČÍTAČŮ."— Transkript prezentace:

1 VY_32_INOVACE_A3-01 HISTORIE POČÍTAČŮ I. AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU HISTORIE VZNIKU POČÍTAČŮ Časová náročnost: 25-30 minut Tento materiál byl vytvořen jako učební dokument projektu inovace výuky v rámci OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost

2 Brzy vyvinuli různé pomůcky, například zářezy na holích ( odtud pochází rčení: „Máš u mne vroubek). Brzy vyvinuli různé pomůcky, například zářezy na holích ( odtud pochází rčení: „Máš u mne vroubek). Spolu s písmem vznikly i různé způsoby záznamu čísel (například římské číslovky) a časem i náš způsob zápisu čísel pomocí číslic desítkové soustavy. Spolu s písmem vznikly i různé způsoby záznamu čísel (například římské číslovky) a časem i náš způsob zápisu čísel pomocí číslic desítkové soustavy. Nejznámějším a stále používaným předchůdcem výpočetní techniky je kuličkové počítadlo. Nejznámějším a stále používaným předchůdcem výpočetní techniky je kuličkové počítadlo. Lidé nejspíše odjakživa používali k počítání své prsty. Lidé nejspíše odjakživa používali k počítání své prsty.

3 KLASICKÝM POČÍTACÍM PŘÍSTROJEM, KTERÝ POUŽÍVÁME KROMĚ PRSTŮ UŽ PO NĚKOLIK TISÍC LET JE SMOZŘEJMĚ POČÍTADLO.

4 Abakus vznikl přibližně před 5 000 lety asi v Číně. Používal se i ve starém Řecku a Římě. Byla to dřevěná, nebo hliněná destička, do nichž se vkládaly kamínky („calculli“) – odtud název kalkulačka.

5 „Počítací hodiny“ sestrojil v roce 1623 Wilhelm Schickard.

6 První mechanický počítací stroj, byly tzv. počítací hodiny. Základem bylo desetizubé kolečko. Na základě dekadického kolečka vytvořil profesor počítací stroj, který uměl provádět všechny základní matematické operace. Profesor Schickard ovšem nemohl uvést stroj do praxe, protože v průběhu třicetileté války zemřel na mor a jeho pokrokový vynález upadl v zapomnění.

7 TAKŽE JEŠTĚ „VYSVĚTLUJÍCÍ“ „VYSVĚTLUJÍCÍ“ NÁKRES NÁKRES

8 Univerzální genius Blais Pascal vytvořil v roce 1645 mechanickou kalkulačku s názvem Pascaline.

9 Otec byl výběrčím daní, aby mu syn „pomohl“, vymyslel sčítací stroj.

10 První úspěšný sériově vyráběný kalkulátor Vyráběl se od roku 1862, vyrobilo se ho cca 1500 ks. AUTOREM PŘÍSTROJE BYL Charles Xavier Thomas de Colmar

11 Arithmometr Thomase de Colara uměl kromě sčítání a odčítání také násobit a dělit.

12

13 V druhé povolině 19. století se Angličan Charles Babbage (1792–1871) pokusil vytvořit počítací stroj Analytical Engine, který by byl schopen provádět jakékoli numerické výpočty podle zadaného programu. Charles Babbage – profesor v Cambridge.

14 První typ – Analytical Engine, druhý typ - Difference Machine. Jeho stroj (2. typ) měl obsahovat ALU (aritmeticko-logickou jednotku), paměť, řídící jednotku a výstupní zařízení. Řídící jednotka uměla číst programy vyděrované do papírových karet. Babbage však narazil na hranici možností tehdejší techniky a stroj se mu nepodařilo dokončit. Roku 1871 zemřel a jeho dílo upadlo na několik desetiletí v zapomnění. Pokud by se mu podařilo stroj dokončit, dá se předpokládat, že v současné době bychom byli ve vývoji počítačů mnohem dále.

15 1.Vytvořen pomocí železných ozubených kol. 2.Poháněn parním strojem. 3.Ovládal se pomocí děrných štítků. 4.Byl založen na dvojkové soustavě. 5.Obsahoval výpočetní mlýn, paměť, vstupní a výstupní jednotku.

16

17 Děrné štítky se používaly od začátku 19. století jako nástroj k „programování“ vzorů u tkalcovských stavů. Děrné štítky se využívaly pro záznam dat dalších 160 let. Dalším záznamovým „médiem“ pro počítací stroje byla tzv. DĚRNÁ PÁSKA. Tato však pochází z hudební skříně – ORCHESTRIONU.

18 Spolupracovnice a přítelkyně Charlese Babage První „programátorka“ počítačů na světě Vytvořila první jazyk pro Analytical Engine, po ní nazván jeden z programovacích jazyků – ADA.

19 V druhé polovině 19. století končí éra mechanických počítacích strojů a přichází éra elektronických počítačů.

20  http://en.wikipedia.org/wiki/File:RomanAbacusRecon.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:RomanAbacusRecon.jpg  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Chinese-abacus.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Chinese-abacus.jpg  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Wilhelm_Schickard.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Wilhelm_Schickard.jpg  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rechenmaschine_wilhelm_schickard.png http://en.wikipedia.org/wiki/File:Rechenmaschine_wilhelm_schickard.png  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Blaise_Pascal.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Blaise_Pascal.jpg  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Arts_et_Metiers_Pascaline_dsc03869.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Arts_et_Metiers_Pascaline_dsc03869.jpg  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Arithmometre.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Arithmometre.jpg  http://en.wikipedia.org/wiki/File:Charles_Babbage_1860.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/File:Charles_Babbage_1860.jpg  http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blue-punch-card-back.png http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blue-punch-card-back.png  http://en.wikipedia.org/wiki/Ada_Lovelace.jpg http://en.wikipedia.org/wiki/Ada_Lovelace.jpg  http://4.bp.blogspot.com/- SAmOXOJzv5g/TaCFnS5w2_I/AAAAAAAAACY/dixaBOGFM_w/s1600/Colmar.jpg http://4.bp.blogspot.com/- SAmOXOJzv5g/TaCFnS5w2_I/AAAAAAAAACY/dixaBOGFM_w/s1600/Colmar.jpg


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_A3-01 HISTORIE POČÍTAČŮ I. AUTOR: Mgr. Vladimír Bartoš VYTVOŘENO: SRPEN 2011 STRUČNÁ ANOTACE: VÝKLAD LÁTKY K TÉMATU HISTORIE VZNIKU POČÍTAČŮ."

Podobné prezentace


Reklamy Google