Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám"— Transkript prezentace:

1 Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám
Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/ Šablona: III/2 č. materiálu: VY_32_INOVACE_557

2 Mgr. Blažena Gebauerová Třída/ročník: 2. (6.) Datum vytvoření:
Jméno autora: Mgr. Blažena Gebauerová Třída/ročník: 2. (6.) Datum vytvoření: Srpen 2013 Vzdělávací oblast: Člověk a příroda Tematická oblast: Prvoci Vzdělávací obor Biologie Výstižný popis způsobu využití, případně metodické pokyny: Žák dovede rozlišit ekto- a endo-parazity, vysvětlí příčiny onemocnění trichomoniázou a toxoplasmózou Klíčová slova: Ektoparazit, endoparazit, trichomonináza, toxoplasmóza Druh učebního materiálu: prezentace

3 Patogenní prvoci I

4 Patogenní prvoci Podle způsobu života je dělíme na ektoparazity a endoparazity. Ektoparazité žijí na povrchu vodních a vlhkomilných živočichů. Svým hostitelům jsou schopni způsobit těžká onemocnění a často je i usmrcují. Typickými představiteli této skupiny prvoků jsou např. bičivka rybí, čepelenka kapří nebo kožovec rybí.

5 giardióza, resp. lamblióza balantidióza měňavkovitá úplavice
Patogenní prvoci – endoparazité - způsobují mnohé významné nemoci člověka i jiných organismů: malárie spavá nemoc Leishmanióza Trichomoniáza toxoplasmóza giardióza, resp. lamblióza balantidióza měňavkovitá úplavice

6 Bičenka poševní Trichomonas vaginalis Způsobuje zánět pochvy žen s výtokem Bičenka zubní – žije v dutině ústní starších lidí s vadným chrupem axostyl

7 Bičenka u žen způsobuje rozvrat poševní mikroflóry
Bičenka u žen způsobuje rozvrat poševní mikroflóry. Vyvolává gynekologické záněty spojené s výtokem. Toto onemocnění se nazývá trichomonináza. Bez léčení sice trichomonáza poleví, ale může se opakovat, zejména v těhotenství, kdy může vyvolat předčasný porod. Dlouhodobý zánět může skončit i sterilitou a to i u mužů, pokud se u nich nákaza bičenkou poševní projeví.V případě patogennity bičenky poševní u mužů jsou pak klinickými projevy trichomonázy zánět prostaty a nadvarlat. Onemocnění také u nakažených zvyšuje citlivost vůči viru HIV.

8

9 Toxoplazmóza je parazitické onemocnění, které způsobuje Toxoplasma gondii - prvok ze skupiny kokcidií. Člověk se touto nemocí nejčastěji nakazí prostřednictvím koček nebo pozřením infikovaného masa. Tato nemoc ale pro většinu lidí není nebezpečná, naše tělo má proti ní vyvinutou dostatečnou obranu. Bohužel je velmi nebezpečná pro těhotné ženy v prvním a druhém trimestru a také pacienty po transplantaci, ozáření nebo lidi s onemocněním HIV.

10 Schopností napadat všechny teplokrevné organismy se Toxoplazma gondii řadí k nejúspěšnějším parazitům. Celosvětově se jí daří napadnout zhruba 30% lidí. Američanů je nakaženo 22%. Parazitem jsme ale slušně promořeni i my ve staré dobré Evropě. Ve Velké Británii ji má 10 – 20% obyvatel a u nás je situace obdobná. Většina lidí s parazitem v těle nemá prakticky žádné potíže. Zdálo se, že nás situace nemusí příliš znepokojovat. Soudilo se, že problémem je pouze pro osoby se sníženou imunitou a těhotné ženy, kterým sice může infekce přivodit smrt, ale případy jsou řídké. Toxoplazmóza může škodit i řidičům, protože může zpožďovat rychlost našich reakcí.

11 Použité zdroje: Biomach, výpisky z biologie [online]. [cit ]. Dostupné z: Trichomonas vaginalis [online]. cit ] Dostupné z Trichomonas vaginalis [online]. [cit ] Dostupné z Bičenka poševní [online]. [cit ] Dostupné zhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Bi%C4%8Denka_po%C5%A1evn%C3%AD Toxoplazmóza může spustit schizofrenii a bipolární poruchy [online]. [cit ] Dostupné z Toxoplasma gondii [online]. [cit ] Dostupné zhttp://www.mackysos.sk/clanky/clanky/Toxoplazmoza/ jpg Toxoplazmóza - Hrozba nebo mýtus? [online]. [cit ] Dostupné z ZICHÁČEK, Vladimír. Zoologie. 1. vyd. Olomouc: FIN, 1995, 292 s. ISBN LANG, Jaroslav, Oldřich PRAVDA, Jaromír DOSKOČIL a Karel HŮRKA. Zoologie: 1.díl. Praha: SPN, 1974.


Stáhnout ppt "Výukový materiál zpracován v rámci projektu EU peníze školám"

Podobné prezentace


Reklamy Google