Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

L O G O MOTÝLI. www.themegallery.com Systém motýlů Říše: ŽIVOČICHOVÉ (Animalia) Kmen: ČLENOVCI (Arthropoda) Podkmen: VZDUŠNICOVCI (Tracheata) Třída: HMYZ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "L O G O MOTÝLI. www.themegallery.com Systém motýlů Říše: ŽIVOČICHOVÉ (Animalia) Kmen: ČLENOVCI (Arthropoda) Podkmen: VZDUŠNICOVCI (Tracheata) Třída: HMYZ."— Transkript prezentace:

1 L O G O MOTÝLI

2 Systém motýlů Říše: ŽIVOČICHOVÉ (Animalia) Kmen: ČLENOVCI (Arthropoda) Podkmen: VZDUŠNICOVCI (Tracheata) Třída: HMYZ (Insecta) Řád: MOTÝLI (Lepidoptera)

3 Motýli - jsou nejkrásnější, mnohotvarý řád hmyzu, žijící rozmanitým způsobem života - objevili se zřejmě již před 300 mil. lety, určitě před 50 mil. lety - vyskytují se v mnoha životních prostředích (les, louka, pole hory, voda, v domácnostech člověka)

4 Zástupci motýlů Noční NOČNÍ (MŮRY) mohutné,zavalité tělo, křídla rozložená, výrazně dlouhý sosák DENNÍ protáhlé tělo, při odpočinku křídla u sebe MOTÝLI

5 Rozdíly mezi denním motýlem a nočním (můrou)  Můry jsou na rozdíl od motýlů obvykle aktivní v noci, ale existují výjimky. Jsou můry, které jsou aktivní ve dne, ale jen velmi málo nočních motýlů.  Motýli mají tykadla zakončená paličkovitým rozšířením, samci můr mají tykadla zpeřená, samice můr postrádají paličkovité rozšíření. I tady existují výjimky.  Housenky motýlů prodělávají metamorfózu v kukle, housenky můr spřádají kokon. Nicméně lišajové, můry, mají také kukly.  Většina motýlů má barevná křídla, můry bývají nevýrazně zbarvené, často jako kůra stromů, na kterých přes den odpočívají.  Sedící můra drží křídla roztažená, motýli odpočívají s křídly složenými nad tělem.  Můry bývají tlustší a chlupatější než motýli. Šupinky pokrývající křídla jsou u můr větší než u motýlů, a snadněji se odírají.  Motýli mohou pohybovat každým párem křídel nezávisle, u můr jsou křídla spojena.

6 Stavba těla motýla

7 Stavba těla motýla hlava - oči jednoduché a složené - různé typy tykadel

8 Stavba těla motýla - sosák, který je součásti sacího ústrojí, může být delší než tělo => pak spirálovitě stočený

9 Stavba těla motýla hruď - křídla – 2 páry, kryté šupinkami

10 Stavba těla motýla - končetiny – 3 páry => kráčivé Stavba nohy hmyzu: 1 - kyčle 2 - příkyčlí 3 - stehno 4 - holeň 5 - článkované chodilo zakončené drápkem

11 Stavba těla motýla zadeček – v něm jsou uloženy důležité orgány (ústroje), především ústroje rozmnožovací a vyměšovací, ale i část soustavy nervové, cévní a trávicí

12 Životní cyklus motýla Text 1. Vajíčko 2. Larva 3. Kukla 4. Dospělec Životní cyklus motýla Proměna dokonalá

13 Životní cyklus motýla

14 Zástupci denních motýlů Běláskovití 1 Babočkovití 2 Otakárkovití 3 Okáčovití 4 Modráskovití 5 Perleťovci 6 Hnědásci 7

15 Vřetenuškovití s soumračkovití Vřetenuškovití 8 Soumračkovití 9

16 Běláskovití Bělásek zelný samecsamička Bělásek řepkový Bělásek řepový

17 Běláskovití samec samička Bělásek hrachorový Bělásek řeřichový Žluťásek čičorečkový

18 Běláskovití samecsamička Žluťásek jižní Žluťásek řešetlákový

19 Babočkovití Babočka paví oko Babočka kopřivová

20 Babočkovití Babočka osiková Babočka admirál

21 Babočkovití Babočka bílé C

22 Babočkovití Babočka bodláková jarní formaletní forma Babočka síťkovaná

23 Otakárkovití Otakárek fenyklový Otakárek ovocný

24 Otakárkovití Jasoň červenooký

25 Okáčovití Okáč bojínkový Okáč černohnědý

26 Okáčovití Okáč luční Okáč ovsový

27 Modráskovití Modrásek jetelový samecsamička Modrásek nejmenší

28 Perleťovci Perleťovec malý Perleťovec stříbropásek samecsamička

29 Hnědásci Hnědásek diviznový Hnědásek jitrocelový Hnědásek kostkovaný

30 Vřetenuškovití Vřetenuška obecná Vřetenuška mateřídouška Vřetenuška kozincová

31 Soumračkovití Soumračník čárečkovaný Soumračník jitrocelový Soumračník rezavý

32 Zajímavosti  Délka života motýlů  Délka života dospělého motýla je závislá na druhu.  Některé druhy motýlů hynou již za 5 dní.  Přezimující druhy motýlů se dožívají 10 měsíců.  Ti, kteří vylétají z kukly na jaře nebo na počátku léta, žijí 4-6 týdnů.  Celková délka života jedince, když spočteme dobu všech vývojových stadií, trvá v chladných krajinách díky hibernaci až 7 let.

33 Zajímavosti  Stálé, nemigrující druhy obývají určité, nevelké teritorium, o které dokážou i bojovat. Migrace na kratší vzdálenosti je obvykle vyvolána změnou počasí. K nejzajímavějším jevům patří migrace na velké vzdálenosti, kdy motýl překonává tisíce kilometrů. Každé jaro táhnou miliony motýlů z jihu Evropy na severozápad. Jsou to především babočky a lišajové. Nejznámějšími cestovateli jsou obrovská hejna kalifornských monarchů a australských bogongů.

34 Zdroj  vyznam-motylu-v-nasi-prirode&cisloclanku= video motýl vyznam-motylu-v-nasi-prirode&cisloclanku=            motylu html


Stáhnout ppt "L O G O MOTÝLI. www.themegallery.com Systém motýlů Říše: ŽIVOČICHOVÉ (Animalia) Kmen: ČLENOVCI (Arthropoda) Podkmen: VZDUŠNICOVCI (Tracheata) Třída: HMYZ."

Podobné prezentace


Reklamy Google