Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VODA Vypracovali: Jakub Zeman a Adam Obrtel Vyučující : Ludvík Kašpar Třída : 2L Dne 29.11.2012.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VODA Vypracovali: Jakub Zeman a Adam Obrtel Vyučující : Ludvík Kašpar Třída : 2L Dne 29.11.2012."— Transkript prezentace:

1 VODA Vypracovali: Jakub Zeman a Adam Obrtel Vyučující : Ludvík Kašpar Třída : 2L Dne 29.11.2012

2 Voda jako základní předpoklad pro život na Zemi Snad každý člověk ví, že bez vody (a vzduchu) by na Zemi život nemohl existovat. Vědci jsou dokonce přesvědčeni, že právě ve vodě vznikl. Nemluvíme ale pouze o živočišné formě života, nýbrž také o té rostlinné. Věda zabývající se zkoumáním vody se nazývá HYDROLOGIE.

3 Specifické vlastnosti Jedná se o sloučeninu kyslíku (O) a vodíku (H) -> H 2 O Vyskytuje se ve všech 3 skupenstvích (za normálních podmínek kapalná) V silnější vrstvě namodralá Díky obsahu minerálních látek – vede elektrický proud (destilovaná voda – nevodič) Asi 71% Zemského povrchu tvoří voda

4 Vodu můžeme rozdělit dle několika kritérií podle : Skupenství Hydrologie a meteorologie (povrchová, podpovrchová, voda v atmosféře) Tvrdosti (měkká – málo minerálních látek; tvrdá – z podzemních pramenů, více min. látek) Slanosti (sladká, slaná, brakická) Mikrobiologie (pitná, užitková, odpadní) Další dělení (např.: podle obsahu živin)

5 Skupenství Pevné (pod 0 ◦ C; např.: led) Kapalné (pod 100 ◦ C) Plynné (nad 100 ◦ C; vodní pára)

6 Základní funkce vody Voda na Zemi zastupuje mnoho funkcí, mezi nejdůležitější z nich patři : Zajištění výživy organismů Účast při fotosyntéze Transportní prostředek Tvoří životní prostředí pro některé organismy Regulátor tepelných vlastností (pocení, odpařování) Rozpouštědlo, které umožňuje průběh všechno metabolických dějů Přijímání potravy organismy jako roztok

7 Příjem a výdej vody Příjem-pití nápojů a potravinami Výdej-voda z organismu odchází močí, stolicí, potem, plícemi, očima Při úplné oxidaci živin vzniká tzv. metabolická voda.

8 Další využití H 2 O Voda je využívána při osobní hygieně, sportu, rekreaci a dalších činnostech Nejdůležitější surovina všech průmyslových odvětví. (k chlazení, oplachu, výrobě el. Energie, v potravinářství atd.) Vodní toky mají již od nepaměti významnou roli v odvětví dopravy. Minerální prameny (lázně) – mají pozitivní vliv na zdraví člověka (léčebné účinky)

9 Lidské tělo je tvořeno vodou asi ze 70% a už 20% ztráta je smrtelná. Člověk umírá na dehydrataci v průměru po 7 dnech.

10 Zdroje: http://cs.wikipedia.org/wiki/Odpadn%C3%AD_ voda http://cs.wikipedia.org/wiki/Odpadn%C3%AD_ voda http://cs.wikipedia.org/wiki/Voda http://www.gamepark.cz/kolobeh_vody_v_prir ode_a_zhodnoceni_vyznamu_vody_pro_zivot_n a_zemi_616263.htm http://www.gamepark.cz/kolobeh_vody_v_prir ode_a_zhodnoceni_vyznamu_vody_pro_zivot_n a_zemi_616263.htm http://www.hemel.cz/?kde-je-voda-tam-je- zivot,56 http://www.hemel.cz/?kde-je-voda-tam-je- zivot,56


Stáhnout ppt "VODA Vypracovali: Jakub Zeman a Adam Obrtel Vyučující : Ludvík Kašpar Třída : 2L Dne 29.11.2012."

Podobné prezentace


Reklamy Google