Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Podnebné pásy 5. ročník. Tropický pás  Tropický deštný les (džungle): označuje se jako plíce světa, rozprostírá se kolem rovníku, podnebí se v něm v.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Podnebné pásy 5. ročník. Tropický pás  Tropický deštný les (džungle): označuje se jako plíce světa, rozprostírá se kolem rovníku, podnebí se v něm v."— Transkript prezentace:

1 Podnebné pásy 5. ročník

2 Tropický pás  Tropický deštný les (džungle): označuje se jako plíce světa, rozprostírá se kolem rovníku, podnebí se v něm v průběhu roku příliš nemění, je to nejbohatší a nejpestřejší společenství zvířat a rostlin  Savana: v Africe, největší stáda zvířat (antilopy, zebry, sloni,…), travnaté pláně  Poušť: suchá oblast, velké teplotní rozdíly mezi dnem a nocí, Sahara, živé kameny, v důsledku nadměrného spásání a kácení vegetace se plocha pouště každoročně zvětšuje Vyhledej a zapiš informace o živých kamenech.

3 Rozhodni o správnosti a označ: anone 1. Tropické pralesy se rozprostírají v okolí rovníku. DP 2. Podnebí v nich se v průběhu roku příliš nemění. ŽR 3. V tropických pralesích prší velmi zřídka. IU 4. Největší a nejznámější je Amazonský prales. NV 5. Roste zde malé množství rostlinných druhů. FG 6. Tropické pralesy dávají člověku velký užitek. LJ 7. Nebezpečím pro prales je jeho bezhlavé kácení. EA

4 Subtropický pás  přechod mezi tropickým a mírným pásem  teplotní rozdíly mezi dnem a nocí jsou malé, léta jsou dlouhá, teplá a suchá, zimy krátké a mírné  rostliny: vavřín, myrta, levandule, olivovník, citrusy, ořešák  zvířata: muflon, daněk, šakal, plazi, hmyz

5 Mírný pás  podnebí přímořské  podnebí proměnlivé – Česká republika  podnebí kontinentální  tři hlavní rostlinná společenstva: –jehličnaté lesy (tajgy) –smíšené a listnaté lesy –stepi (prérie, pampy) Porovnej a zapiš podnebí přímořské – proměnlivé – kontinentální.

6 Polární pás  rozkládá se okolo jižního a severního pólu  velmi studené oblasti, zaledněné  polární noc trvá téměř půl roku  severní polární pás – Arktida  jižní polární pás - Antarktida

7 Moře a oceány  v oceánech před miliardami let vznikl život  rostliny: mořské řasy - nejvydatnější zdroj kyslíku na Zemi  živočichové: ryby, chobotnice, tuleni, žraloci, velryby, medúzy, delfíni, koráli – vytvářejí útesy a celé ostrovy

8 Hádanky  Víte, proč je moře slané?  Jak se nazývají mořští živočichové, jejichž tělo kryje krunýř?  Víte, z čeho se vyrábí oblíbená pochoutka kaviár?  Proč se krabům říká „čističi“ pobřeží?  Jak se jeví kosmonautům naše planeta z kosmu a proč? O vašich odpovědích budeme diskutovat.


Stáhnout ppt "Podnebné pásy 5. ročník. Tropický pás  Tropický deštný les (džungle): označuje se jako plíce světa, rozprostírá se kolem rovníku, podnebí se v něm v."

Podobné prezentace


Reklamy Google