Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Jagellonci.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Jagellonci."— Transkript prezentace:

1 Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Jagellonci na českém trůně

2 Vladislav Jagellonský  Na český trůn se dostává roku 1471.  Jako svého nástupce ho určil Jiří z Poděbrad.  Vládne v Čechách, zatímco na Moravě, ve Slezsku a Lužici vládne Matyáš Korvín, s kterým měl v počátcích své vlády spory o trůn.

3 Uherský král  Matyáš Korvín  Po smrti Matyáše Korvína se roku 1490 stává uherským králem.  Zároveň přebírá vládu i nad Moravou Slezskem a Lužicí.  Čechy a Uhry se tak dostaly pod vládu jednoho panovníka.

4 Budín  Z Prahy přesídlil do Budína.  Do Čech se vrátil pouze třikrát. Budínský hrad

5  Pohled na Budín z roku 1493.

6 „Král bene“  Za Vladislavovy vlády klesla moc panovníka.  Faktickou moc měla ve svých rukou šlechta.  Šlechta jej prý pojmenovala král „bene“= dobře, protože tímto slovem prý odpovídal téměř na všechny její požadavky. na všechny její požadavky.

7 Ludvík Jagellonský  Po smrti Vladislava Jagellonského nastupuje na český trůn jeho syn Ludvík

8 Svatováclavská smlouva  Byla uzavřena roku 1517 mezi šlechtou a královskými městy.  Měla ukončit spory, které mezi nimi přetrvávaly.  Šlechtě byla přiznána hospodářská práva (např. vařit pivo), městům bylo potvrzeno právo hlasovat na zemském sněmu.

9 Bitva u Moháče  Během své vlády musel čelit tureckému nebezpečí.  Roku 1526 se pokusil jejich výboje zastavit v bitvě u Moháče.  Při útěku se Ludvík utopil v bažině.  Na český trůn se po jeho smrti dostali Habsburkové.

10 Monument na místě bitvy u Moháče

11 Hospodářství za Jagellonců  Dochází k oživení hospodářské činnosti po husitských válkách.  Šlechta se živí podnikáním.  Rozvíjí se rybníkářství, pivovarnictví, lesnictví, hornictví a obchod.

12 Rybníkářtví  Nové rybníky vznikají nejprve na východě Čech, poté na jihu.  V jižních Čechách buduje v okolí Třeboně nové rybníky Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan.  Ten založil i největší rybník v Čechách Rožmberk a rybník Svět.

13 Rybník Rožmberk

14 Socha Krčína u rybníka Svět

15 Těžba stříbra  Výnosy z těžby v Kutné Hoře již nebyly tak velké, jako v Kutné Hoře již nebyly tak velké, jako v předhusitských dobách. v předhusitských dobách.  Došlo k objevení nových ložisek na Jáchymovsku.  Mincovna v Jáchymově razila stříbrné tolary.

16 Procvičování:

17  Najděte v atlasech, kde leží Moháč.  Jaká významná bitva se zde udála?

18  Jakou minci vidíš na obrázku? Z jakého je materiálu a kde byla ražena?

19 ?  Kterému z Jagellonců se říkalo král „dobře“ a proč?

20 ?  Jaký nadřazený pojem byste přiřadili ke slovům Rožmberk, Svět? Čí jméno se k nim vztahuje? ke slovům Rožmberk, Svět? Čí jméno se k nim vztahuje?

21 !  Pokuste se vyhledat, odkud jagellonci pocházeli a jak se jmenoval zakladatel rodu Jagellonců.

22 (Zdroj obrázků – http://cs.wikipedia.org )


Stáhnout ppt "Inovace bez legrace CZ.1.07/1.1.12/01.0070 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Jagellonci."

Podobné prezentace


Reklamy Google