Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Tematická oblast: Dějiny hudebního umění Čajkovskij - balety

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Tematická oblast: Dějiny hudebního umění Čajkovskij - balety"— Transkript prezentace:

1 Tematická oblast: Dějiny hudebního umění Čajkovskij - balety
Číslo šablony: III/2 VY_32_INOVACE_P11_2.15 Tematická oblast: Dějiny hudebního umění Čajkovskij - balety Typ: DUM – výkladový Předmět: Hudební výchova Ročník: 4. r. (6leté), 2. r. (4leté) Zpracováno v rámci projektu EU peníze školám CZ.1.07/1.5.00/ Zpracovatel: Mgr. Alena Macošková Gymnázium, Třinec, příspěvková organizace Datum vytvoření: duben 2014

2 Metodický list Materiál je určen pro 4. ročník šestiletého studia a pro 2. ročník čtyřletého studia. Cílem prezentace je seznámit žáky s vybranými balety Petra Iljiče Čajkovského, podrobněji s balety Labutí jezero a Louskáček. Žák se na vybraných dílech seznámí s důležitými znaky tvorby tohoto skladatele, pozná, v čem tkví nezaměnitelný přínos významného ruského skladatele pro hudbu. Klíčová slova: Petr Iljič Čajkovskij; Balet; Labutí jezero; Louskáček.

3 Petr Iljič Čajkovskij Balety

4 Petr Iljič Čajkovskij 1840 - 1893
Vystudoval konzervatoř v Petrohradě. Jeho učitelem byl klavírní virtuos Anton Rubinštejn. V letech 1866 – 1877 působil v Moskvě na tamní konzervatoři jako učitel hudební teorie. Získal finanční podporu od mecenášky paní von Mekk, mohl žít jako svobodný umělec. Často cestoval, dirigoval svá díla v Itálii, Praze. V roce 1893 získal doktorát Cambridgeské univerzity. V r v Petrohradě zemřel na choleru.

5 Obr. 1 a 2

6 Dílo P. I. Čajkovského Nejznámější opery: Evžen Oněgin
Piková dáma Nejznámější balety: Labutí jezero Louskáček Šípková Růženka

7 Labutí jezero klasický balet, 4 dějství; premiéra 4. 4. 1877 v Moskvě;
libreto – Vladimír Petrovič Běgičev a Vasilij Fjodorovič Gelcer; choreografie – Václav Reisinger; předloha – německá národní pohádka.

8 Postavy Odetta - princezna zakletá do bílé labutě; Princ Siegried;
Odilie – princezna k nerozeznání podobná Odettě; Rudovous – čaroděj;

9 Obsah baletu I. dějství Princ oslavuje narozeniny, dostane luk. Blíží se ples, na kterém si má princ vybrat nevěstu. II. dějství Princ na lovu spatří na břehu jezera labutě, které se mění v dívky. Nejkrásnější z nich je princezna Odetta. Zlý čaroděj Rudovous ji zaklel, protože byl princeznou odmítnut. Osvobodit ji může pouze věrná láska. Princ věrnou lásku slíbí.

10 III. dějství Na plese se objeví Rudovous s Odilií, která je Podobná Odettě, princ přislíbí lásku Odilii. IV. dějství Odetta je zdrcena, princ poznává svůj omyl, bojuje s Rudovousem, přemůže ho a kletba je zrušena.

11 Poslech ukázek Úvodní scéna; Tanec malých labutí;
Ukázka z filmu Černá labuť – Black Swan s Natálií Portman v hlavní roli. Úkol: zjisti, které významné baletní scény existovaly v 19. st.

12 Louskáček balet s vánočními a pohádkovými motivy; 2 dějství;
premiéra v Petrohradě; předloha – Ernest Theodor Amadeus Hoffmann;

13 Postavy Klárka Fritz – František, její bratr Strýček
Louskáček – loutka Myší král

14 Obsah – I. dějství Malá Klárka a její bratr toužebně očekávají, kdy uvidí vánoční stromeček a dárky. Klárka najde pod stromečkem loutku Louskáčka, bratr jí však loutku rozbije. Strýček Louskáčka opraví. Klárce se v noci zjeví oživlý Louskáček, který bojuje s Myším králem a jeho armádou, zvítězí, změní se v krásného prince a odvádí Klárku do pohádkové země.

15 Obsah – II. dějství V pohádkové zemi všichni oslavují Louskáčkovo osvobození, přicházejí hosté z různých zemí, tančí Španělský, Čínský, Arabský tanec, nakonec tančí Klárka s princem Květinový tanec. Ale byl to pouze sen, Klárka se probouzí a vidí pouze vánoční dárek, loutku Louskáčka, která umí pouze louskat ořechy.

16 Poslech ukázek Květinový tanec;
Úkol: poznej, o jaký tanec se jedná, jaký je jeho takt.

17 Použitá literatura Obr. 1 AUTOR NEUVEDEN, Autor Neuveden. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: Obr. 2 AUTOR NEUVEDEN. [online]. [cit ]. Dostupný na WWW: AUTOR NEZNÁMÝ. Labutí jezero - balet [online]. [cit ]. Dostupný na www: AUTOR NEZNÁMÝ. Louskáček (balet) [online]. [cit ]. Dostupný na www:


Stáhnout ppt "Tematická oblast: Dějiny hudebního umění Čajkovskij - balety"

Podobné prezentace


Reklamy Google