Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jméno autora Mgr. Štěpánka Kočová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jméno autora Mgr. Štěpánka Kočová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2."— Transkript prezentace:

1 jméno autora Mgr. Štěpánka Kočová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2 Inovace výuky pomocí ICT předmět Dějepis pořadové číslo DUM 19

2 AnotacePrezentace stručně přibližuje Mnichov 1938 AutorMgr. Štěpánka Kočová Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivitykombinovaná Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníZákladní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina14 - 15 let

3 Mnichovská konference

4 Politika appeasementu Velká Británie a Francie + USA = politika appeasementu, usmiřování, neutrality, nezasahování, politika ústupků Vyvrcholením politiky usmiřování = nástup nového britského premiéra Arthura Nevilla Chamberlaina ve VB. Vláda vedená tímto ministerským předsedou uvolňovala Hitlerovi ruce.

5 Anšlus Rakouska = připojení k Německu dne 12. 3. 1938, německá armáda obsadila bez odporu celou zemi, část obyvatel je dokonce nadšeně vítal. Davy vítají Němce ve Vídni.

6 Mnichovská konference Mnichovská dohoda je dodnes odstrašujícím příkladem politiky ústupků („smiřování“, angl. appeasement). Příčiny Snaha Německa o neuznání Versailleské smlouvy, na jejímž základě ČSR fakticky vzniklo. Adolf Hitler se snažil sjednotit veškeré území s německým obyvatelstvem pod Německo. Území Českých zemí bylo historicky vždy pod Německou nadvládou. Snaha Hitlera ovládnout svět, u nás velký průmyslový potenciál a strategická poloha.

7 Záminkou byly německé „utlačované“ menšiny (bylo jich kolem 5 000 000). Hitler žádal, aby ČSR odstoupila pohraniční území Německu = Sudety. Hitler prohlašoval, že je toto strop jeho požadavků. Britové se báli, že budou Němci chtít své předválečné kolonie zpět a proto se snažili se s Hitlerem usmířit. ČSR budovala v pohraničí systém opevnění. Československé opevnění je soustava pevností a pevnůstek budovaných v letech 1935–1938 v pohraničí a na vybraných vnitrozemských příčkách.

8 Československé pohraniční opevnění

9 Opevnění bylo budováno proti nepřátelsky naladěným sousedním státům – Německu, Maďarsku, Rakousku a Polsku. Opevnění se skládalo z objektů lehkého opevnění (tzv. řopíků), objektů těžkého opevnění a z dělostřeleckých tvrzí. Z 29. září na 30. září 1938 se sešli v Mnichově Adolf Hitler za Německo, za Velkou Británii premiér Neville Chamberlain, za Francii premiér Eduard Daladier, za Itálii Benito Mussolini. Hitlerovým požadavkem bylo, aby Československo odstoupilo Německu pohraniční území(Sudety), ve kterém žije německy hovořící obyvatelstvo. ČSR muselo dále odstoupit pohraniční území následujícím státům: Sudety Německu Těšínsko Polsku jižní část Slovenska a Podkarpatské Rusi Maďarsku

10 Československá delegace se nemohla zúčastnit přímých jednání, směla si pouze po nočním jednání vyslechnout ortel. Jednalo se o nás bez nás!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ČSR přišlo o 41 000 km 2 (tj. zhruba o 1/3 území), o 5 000 000 obyvatel, vnitrozemí zaplavili uprchlíci z pohraničí (asi půl milionu)

11 Fotografie z průběhu Mnichovských jednání - zleva: Neville Chamberlain za Velkou Británii, Édouard Daladier, zástupce Francie, Adolf Hitler za Nacistické Německo a Benito Mussolini za fašistickou Itálii

12 Pomnichovské ztráty ČSR

13 Zdroje: www.wikipedia.com Učebnice dějepisu pro 9. ročník základní školy, SPN, Praha 2002


Stáhnout ppt "Jméno autora Mgr. Štěpánka Kočová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google