Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Jméno autora Mgr. Štěpánka Kočová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Jméno autora Mgr. Štěpánka Kočová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2."— Transkript prezentace:

1 jméno autora Mgr. Štěpánka Kočová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2 Inovace výuky pomocí ICT předmět Dějepis pořadové číslo DUM49

2 AnotacePrezentace stručně přibližuje mínójskou kulturu na Krétě. AutorMgr. Štěpánka Kočová Druh učebního materiáluPrezentace Druh interaktivitykombinovaná Cílová skupinaŽák Stupeň a typ vzděláváníZákladní vzdělávání – druhý stupeň Typická věková skupina11 - 12 let

3 Minojská Kréta (2 000 – 1 400 př.n.l.)

4 Kolem roku 2 000 př.n.l. vzniklo na Krétě nejvýznamnější město Knossos, v němž podle bájí vládl král Minos = minojské období. Ve městech vznikaly paláce, které se staly sídly vládců a zároveň hospodářskými středisky (veškerá úroda se shromažďovala v paláci a odtud se rozdělovala bezplatně všem obyvatelům = palácové hospodářství.

5 Paláce byly rozlehlé, nebylo snadné se tam vyznat = to dalo základ vzniku pověsti o labyrintu (bludišti). V palácích nechyběla kanalizace, přepychové zařízení, nástěnné malby (fresky), sochy.

6 Palác v Knóssu

7 Společnost Zemědělci = nejpočetnější vrstva obyvatelstva, zabývali se také řemeslem a obchodem. Panovnická vrstva, úředníci, zemědělci a řemeslníci, otroci. Krétská civilizace byla velmi vyspělá. Uměli psát, používali slabičné písmo, které pak převzali obyvatelé Řecka.

8 Ve 14.st.př.n.l. minojská civilizace zanikla = příčinou bylo asi ničivé zemětřesení (tato přírodní katastrofa dala vzniknout mýtu o zániku bájného království Atlantů = Atlantidy o které se zmiňuje filozof Platon ve 4.st.př.n.l.). Zkáza paláců oslabila krétskou moc natolik, že se nedovedla ubránit vpádu Řeků, označovaných podle svého hlavního střediska Mykén jako Mykéňané.

9 Král Minos měl podle pověsti nepovedeného syna Minotaura. Byl to člověk s býčí hlavou. Mínotaurus požíral lidi, a tak jej Mínos nechal uvěznit v Labyrintu, který mu pro ten účel měl postavit stavitel Daidalos. Slovo labyrint dnes chápeme jako synonymum bludiště. Sousloví „Ariadnina nit“ přežívá do současnosti, je symbolem pro orientaci a řešení složitých zamotaných situací nebo problémů. Klubko nití, které dala Ariadna hrdinovi Théseovi a jež ho vyvedlo z labyrintu.

10

11 Zdroje: Dějepis – učebnice pro 6. ročník, SPN Praha 2001 Jak se žilo ve starověku, P. Augusta a F. Honzák, Albatros 1986 Ilustrované dějiny světa, Starověk, Fragment, 2007 Encyklopedie starověkého světa, Perfekt, Bratislava, 2004


Stáhnout ppt "Jméno autora Mgr. Štěpánka Kočová název projektuModernizace výuky na ZŠ Česká Lípa, Pátova ulice číslo projektuCZ.1.07/1.4.00/21.0495 číslo šablonyIII/2."

Podobné prezentace


Reklamy Google