Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

BiO Kategorie C,D 2014/15. ŽIVOT STROMU Srovnání rostlin nahosemenných a krytosemenných (jednoděložných a dvouděložných) – hlavní znaky − charakteristika.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "BiO Kategorie C,D 2014/15. ŽIVOT STROMU Srovnání rostlin nahosemenných a krytosemenných (jednoděložných a dvouděložných) – hlavní znaky − charakteristika."— Transkript prezentace:

1 BiO Kategorie C,D 2014/15

2 ŽIVOT STROMU Srovnání rostlin nahosemenných a krytosemenných (jednoděložných a dvouděložných) – hlavní znaky − charakteristika Dřeviny a byliny – rozdíly Strom (arbor) je růstová forma vyšších rostlin. Prýt (nadzemní část) stromu se skládá ze zdřevnatělé nevětvené spodní části - kmene, který se v určité výšce nad zemí dělí na jednotlivé větve (na rozdíl od keře, kde k větvení dochází již u země, nebo těsně nad zemí). Horní část stromu, kde dochází k větvení, se nazývá koruna.

3 Dělení dřevin DŘEVINYSTROMYKEŘEKEŘÍKYPOLOKEŘE POPÍNAVÉ DŘEVNATÉ LIANY

4 Srovnání nahosemenných a krytosemenných NAHOSEMENNÉ Vajíčka jsou volná na plodolistu Oplození - jen jedna samičí gameta, druhá ZANIKÁ Semena jsou NAHÁ Dřevo má tracheidy (cévice) = vedou vodu k místu spotřeby) Vývojově starší KRYTOSEMENNÉ Vajíčka jsou ukrytá v semeníku DVĚ SAMČÍ GAMETY (dvojí oplození) Semena jsou v plodech Dřevo je tvořeno trachejemi (cévy) = vedou vodu Vývojově mladší

5 Další dělení… Podle dalších kritérií se dřeviny rozlišují: na jehličnaté a listnaté, na opadavé a neopadavé (vždyzelené), podle původu, podle užitkovosti atd.

6 Dendrologie je nauka o dřevinách, tedy o stromech a keřích (z řeckého dendron –strom, logos – slovo, nauka). Arboretum je sbírka živých dřevin (našich i cizokrajných), které jsou často uspořádány parkovým způsobem.

7 Vývoj… Koncem prvohor (před více než 300 mil. lety) tvořily některé dřevité stromovité kapraďorosty společně s primitivními nahosemennými rostlinami, tedy i s prvními jehličnany, rozsáhlé porosty. Zuhelnatěním jejich zbytků se vytvořily dnešní černouhelné pánve. Největšího rozvoje dosáhly jehličnany až ve druhohorách a na rozdíl od dalších nahosemenných rostlin (cykasů, jinanů) tvoří dodnes souvislé lesy. Listnáče jako krytosemenné rostliny se na Zemi objevily až v době dinosaurů (druhohory – křída – zhruba před 140 mil. lety).

8 Stavba květů listnáčů a šištic jehličnanů Samičí šištice Samčí šištice

9

10 Stavba květu

11 Květ - květenství

12 Květy jednopohlavné a oboupohlavné − samosprašnost a cizosprašnost

13 Ořešák vlašský

14 Líska obecná

15 Oboupohlavné květy

16 Jednodomé a dvoudomé dřeviny je rostlina s jednopohlavnými květy, u které samčí i samičí květy vyrůstají na jednom jedinci (líska) je rostlina s jednopohlavnými květy, u které samčí a samičí květy vyrůstají na různých jedincích. K tomu, aby došlo k opylení a tvorbě semen a plodů, je proto třeba u dvoudomých rostlin vzájemná blízkost samčí i samičí rostliny téhož druhu. Dvoudomými rostlinami jsou např. vrba (Salix), chmel (Humulus), jmelí (Viscum), konopí (Cannabis)

17 Opylení, oplození Opylení = přenos pylového zrna na bliznu Oplození = splynutí vaječné buňky (samičí buňka) s buňkou spermatickou (samčí buňka – pylové zrno)

18 OPYLENÍ OPYLOVAČEM – HMYZ rostliny hmyzosnubné. Ve střední Evropě je to asi 80% všech rostlin (např. ovocné dřeviny jako jabloň, hrušeň, bluma, švestka, třešeň, angrešt, malina, ostružina, řepka olejka, jetel, okurka, dýně, mrkev, trnka, hloh bílý a luční porosty) – JINÝ ŽIVOČICH VĚTREM rostliny větrosnubné. Ve střední Evropě je to asi 20% všech rostlin (např. všechny druhy obilovin jako pšenice, ječmen, žito, oves, líska, ořešák vlašský, kukuřice) VODOU Není nutná ochrana před vyschnutím, proto u mnohých hydrogamních rostlin chybí exina (vnější vrstva) u pylového zrna. Příkladem rostliny opylované vodou je třeba řečanka (Najas), Posidonia, růžkatec (Ceratophyllum) nebo některé druhy rodu hvězdoš (Callitriche).

19 PYL Pyl (pylové zrno) vzniká v prašnících tyčinek. Zralá pylová zrna jsou krytá dvěma obaly. Vnější obal (exina) je silnější, odolný, nerozpustný ve vodě a někdy má na povrchu různé hrboly, háčky a výrůstky. V exině jsou klíční otvory (póry), kterými při klíčení pylu vyrůstá pylová láčka, která obsahuje samčí pohlavní buňky. Vnitřní obal (intina) je tenčí.

20 Oplození

21 oplození

22 Plody PLODYDužnatéPeckoviceMalviceBobuleSuchéPoltivéPukavéNepukavé

23

24 Semeno a)Osemení b)Endosperm c)Děložní lístky d)hypokotyl Borovice lesní

25 semenáček Buk lesní Javor mleč Borovice lesní Strana 7 – prostudovat a naučit se jak vypadají semenáčky

26 Klíčení EPIGEICKÉ KLÍČENÍ HYPOGEICKÉ KLÍČENÍ

27

28

29


Stáhnout ppt "BiO Kategorie C,D 2014/15. ŽIVOT STROMU Srovnání rostlin nahosemenných a krytosemenných (jednoděložných a dvouděložných) – hlavní znaky − charakteristika."

Podobné prezentace


Reklamy Google