Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název šablony:Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT zaměření VM:5. ročník – Matematika a její aplikace – Matematika - Zlomky autor VM:Bc. Jan.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název šablony:Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT zaměření VM:5. ročník – Matematika a její aplikace – Matematika - Zlomky autor VM:Bc. Jan."— Transkript prezentace:

1 název šablony:Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT zaměření VM:5. ročník – Matematika a její aplikace – Matematika - Zlomky autor VM:Bc. Jan Růžička období vytvoření VM:duben 2012 anotace:Výukový materiál je určen pro žáky 5.ročníku vzdělávacího oboru Matematika, tematického okruhu Zlomky. Formou prezentace zpracovává téma Zlomky. VY_32_INOVACE_M.5.20-Zlomky-prezentace

2 Zlomky

3  zlomek vyjadřuje část celku nebo rozděluje celek na části !!!  zlomek se skládá ze 3 částí: 1)Čitatel (číslo nad zlomkovou čárou) 2)Zlomková čára (odděluje čitatele a jmenovatele) 3)Jmenovatel (číslo pod zlomkovou čárou)  Příklad:  Jak zlomky čteme? Vždy od shora dolů, tedy tři čtvrtiny.

4 Zlomky – čitatel a jmenovatel  Čitatel (číslo nad zlomkovou čárou)  určuje počet dílů  Jmenovatel (číslo pod zlomkovou čárou)  určuje z kolika dílů se skládá celek  Vztah čitatele a jmenovatele: 1)Čitatel je větší než jmenovatel, např. 2)Čitatel je menší než jmenovatel, např. 3)Čitatel a jmenovatel se rovnají, např.

5  Zlomky lze porovnávat: 1)mezi sebou navzájem 2)s celými čísly (1,2,3,4,5,…) 1)Porovnávání zlomků mezi sebou a)Zlomky mají stejného jmenovatele  potom platí, že větší je ten zlomek, který má větší číslo v čitateli  příklad: > < b)Zlomky mají odlišného jmenovatele  je třeba převést oba zlomky na společného jmenovatele  postup: = Zlomky – porovnávání I

6 Zlomky – porovnávání II 2)Porovnávání zlomků s celými čísly  je nutné převést celé číslo na zlomek se stejným jmenovatelem  postup: > Číslo 1 se zapíše zlomkem jako: ; ; ; ……. ……. Číslo 2 se zapíše zlomkem jako: ; ; ; ……... …… Číslo 3 se zapíše zlomkem jako: ; ; ………….

7 Zlomky - příklady  Porovnej pomocí znamének > ; < ; = = > > > < A jak je to správně?

8 To je vše … Děkuji za pozornost. Zlomky


Stáhnout ppt "Název šablony:Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT zaměření VM:5. ročník – Matematika a její aplikace – Matematika - Zlomky autor VM:Bc. Jan."

Podobné prezentace


Reklamy Google