Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název šablony:Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT zaměření VM:5. ročník – Matematika a její aplikace – Matematika - Desetinná čísla autor VM:Bc.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název šablony:Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT zaměření VM:5. ročník – Matematika a její aplikace – Matematika - Desetinná čísla autor VM:Bc."— Transkript prezentace:

1 název šablony:Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT zaměření VM:5. ročník – Matematika a její aplikace – Matematika - Desetinná čísla autor VM:Bc. Jan Růžička období vytvoření VM:leden 2012 anotace:Výukový materiál je určen pro žáky 5.ročníku vzdělávacího oboru Matematika, tematického okruhu Desetinná čísla. Formou prezentace zpracovává téma Desetinná čísla. VY_32_INOVACE_M.5.19-Desetinná čísla-prezentace

2 Desetinná čísla

3  Desetinné číslo je jiný zápis desetinného zlomku  zlomkům, které mají ve jmenovateli číslo 10, 100, 1000, 10000... říkáme desetinné zlomky a můžeme je zapsat jako desetinné číslo  příklad:  Jak desetinná čísla čteme? Čtyři celé, tři sta dvacet jedna tisícin.  Když ZA nebo PŘED desetinné číslo doplníme 0, hodnota čísla se nezmění. desetina(y) desetinná čárkanecelá (desetinná) část celá část (celá čísla) setina(y)tisícina(y)

4 Desetinná čísla - porovnávání PPři porovnávání desetinných čísel se řídíme těmito pravidly: 1)Musíme porovnávat vždy stejné řády (tedy desítky s desítkami, jednotky s jednotkami, desetiny s desetinami, …) 2)Vždy začínáme porovnávat z levé strany 3)V případě, že je první číslo zleva v obou případech stejné, porovnávají se druhá čísla zleva, dokud se nenajde rozdíl 4)Větší desetinné číslo je to, které má větší hodnotu u rozdílných čísel ppříklad: stejné stejné odlišné číslo 4 je větší než číslo 2 větší desetinné číslo je 154,28 154,28 152,39

5 Desetinná čísla – převody a zaokrouhlování  Převod desetinných čísel na zlomky  Zaokrouhlování desetinných čísel  postup je stejný jako u celých čísel (řídíme se číslem o jeden řád nižším)  příklad: zaokrouhli číslo na desetiny řídíme se číslem, které je na místě setin šestka se zaokrouhluje nahoru

6 Desetinná čísla – sčítání a odčítání  Desetinná čísla sčítáme i odčítáme stejně jako čísla celá  POZOR: DŮLEŽITÉ JE SI ČÍSLA NAPSAT SPRÁVNĚ POD SEBE  (jednotky pod jednotkami, desetiny pod desetinami, setiny pod setinami)  POZOR: POD SEBOU MUSÍ BÝT TAKÉ DESETINNÉ ČÁRKY  příklad – sčítání: zk.  příklad – odčítání: zk.

7 To je vše … Děkuji za pozornost.  Desetinná čísla


Stáhnout ppt "Název šablony:Inovace a zkvalitnění výuky prostřednictvím ICT zaměření VM:5. ročník – Matematika a její aplikace – Matematika - Desetinná čísla autor VM:Bc."

Podobné prezentace


Reklamy Google