Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „Učíme moderně“ Registrační číslo projektu:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „Učíme moderně“ Registrační číslo projektu:"— Transkript prezentace:

1 Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „Učíme moderně“ Registrační číslo projektu: CZ.1.07/1.5.00/34.0205 Šablona: III/2 Informační technologie Sada: 2 Číslo materiálu v sadě: 19 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky

2 Název: MS Excel – podmíněné formátování 2 Jméno autora: Jan Kameníček Předmět: Práce s počítačem Jazyk: česky Klíčová slova: MS Excel, formát buňky, podmíněné formátování, vzorec Cílová skupina: žáci 2. ročníku střední odborné školy, obor strojírenství Stupeň a typ vzdělání: střední odborné Očekávaný výstup: Žáci se seznámí se základy podmíněného formátování tabulek v aplikaci MS Excel pomocí vzorce.

3 Metodický list/anotace Prezentace seznamuje žáky s možností zvýraznit vybrané údaje v tabulce aplikace MS Excel pomocí podmíněného formátování zadaného vzorcem. Prezentace obsahuje také řešený příklad. Datum vytvoření: 21. května 2013

4 MS Excel – podmíněné formátování 2

5 Úvod V předchozí prezentaci jsme se seznámili s tzv. „podmíněným formátováním“, které nám umožňuje formát buňky nastavit tak, aby se sám měnil v závislosti na jejím obsahu, což jsme využili vizuální zvýraznění důležitých údajů v tabulce. Malou nevýhodou byla pevně daná podmínka, kterou jsme nastavili při sestavování nového pravidla. Někdy však můžeme chtít, aby tato podmínka byla zadána přímo v tabulce (což nám ji současně umožní v případě potřeby také snadno změnit). Způsob zadání takové podmínky je předmětem této prezentace.

6 Jak to funguje V tabulce na obrázku níže máme imise naměřené 4 různým automobilům se vznětovými motory. Automobil B tento limit překračuje, a proto dotyčná buňka zčervenala. Toho se dosáhlo tím, že u buněk B2 až B5 je nastaveno podmíněné formá- tování udávající, že buňky, jejichž obsah je větší než 0,5, mají změnit svou výplň na červenou barvu. Pokud bychom v buňce G2 změnili hodnotu imisního limitu, barevné zvýraznění v tabulce se hned přizpůsobí.

7 Nové pravidlo Tlačítko „podmíněné formátování“ najdeme na kartě Domů ve skupně Styly. Chceme-li tedy podmíněné formátování nastavit, nejprve si označíme dotyčné buňky, stiskneme tlačítko „podmíněné formátování“ a následně vybereme příkaz „Nové pravidlo“ (viz obrázek). Chceme-li podmíněné formátování zrušit, zvolíme „Vymazat pravidla“. Pokud ho chceme změnit, zvolíme „Správa pravidel“.

8 Nové pravidlo Jak se zadává nové pravidlo podmíněného formátování, jsme si již ukázali dříve. Nyní však z dialogového okna vybereme jiný příkaz: „Určit buňky k formátování pomocí vzorce. Do příslušného pole níže pak napíšeme vzorec =B2>$G2. První odkaz ve vzorci je relativní, protože se bude týkat i dalších buněk ve sloupci B. Druhý však musí být absolutní, protože se bude stále týkat stejné buňky.

9 Příklad Pro vytvoření kolíkového spoje máme k dispozici několik různých kolíků o různých průměrech d a výškách s, viz tabulka níže. U každého z těchto kolíků máme vypočtený tlak p, kterému je vystaven, pokud na něj působí síla F = 15 000 N. Dovolený tlak pro daný materiál p D = 70 MPa. Sestavte tabulku jako na obrázku, vypočtěte tlak p a zvýrazněte červeně hodnoty tlaku, které normě nevyhovují a zeleně ty, které vyhovují. Příslušné pravidlo formulujte pomocí vzorce odkazujícího na údaj 70 Mpa v tabulce.

10 Příklad – řešení Příklad úplného řešení úlohy z předchozího snímku naleznete v následujícím odkazu:

11 Použité zdroje: - MIČKAL, Karel. Technická mechanika I: pro střední odborná učiliště a střední odborné školy. Praha: Informatorium, 2008. ISBN 978-80-7333-063-7. - Podpora Office [online]. Microsoft Corporation, 2013 [cit. 2013-05-21]. Dostupné z: http://office.microsoft.com/cs-cz/support/?CTT=97 http://office.microsoft.com/cs-cz/support/?CTT=97


Stáhnout ppt "Střední průmyslová škola strojnická Olomouc, tř.17. listopadu 49 Výukový materiál zpracovaný v rámci projektu „Učíme moderně“ Registrační číslo projektu:"

Podobné prezentace


Reklamy Google