Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dospívání (puberta) 8. ročník

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dospívání (puberta) 8. ročník"— Transkript prezentace:

1 Dospívání (puberta) 8. ročník
Autorem materiálu je Ing. Eva Skalická, ZŠ Dobříš, Komenského nám. 35, okres Příbram Inovace školy – Dobříš, EUpenizeskolam.cz

2 PUBERTA Puberta je fáze fyzického vývoje, jehož prvním a viditelným znakem je vývoj ochlupení (a prsou u dívek) a která končí úplným fyzickým a duševním vyspěním dítěte.

3 Znaky období dospívání
DUŠEVNÍ ZMĚNY nejistota, zmatek, pochybnosti o svém chování „klackovité chování“, odmítání kritiky „nikdo mě nemá rád“, „nikdo mi nerozumí“ zvýrazňuje se citová stránka a citové zájmy zdůrazňuje se samostatnost, uvědomování si vlastní osobnosti

4 TĚLESNÉ ZMĚNY U DÍVEK

5 Začínají většinou od 10. roku, někdy již od 8. - 9. roku
objevuje se ochlupení zvětšují se vaječníky panenská blána se stává měkkou a pružnou zvětšují se stydké pysky vývoj pochvy a dělohy

6 objevuje se bílý výtok (1-2 roky před nástupem menstruace)
vyvíjejí se prsa prudký růst rozšiřují se boky objevuje se bílý výtok (1-2 roky před nástupem menstruace)

7 tělesný vývoj je ukončen do 17. roku
po 10. roku (10-15 let) se objevuje menstruace, signál, že jsou vajíčka ve vaječníku zralá tělesný vývoj je ukončen do 17. roku dívky dosáhnou své dospělé výšky, je ukončen růst ochlupení v podpaží a v okolí genitálií a prsa jsou úplně vyvinutá

8 TĚLESNÉ ZMĚNY U CHLAPCŮ

9 Začínají později než u dívek.
růst varlat a penisu tvorba spermatu růst pubického ochlupení nastupuje erekce objevuje se noční výron semene (poluce)

10 prudký růst postavy ramena se rozšiřují boky zůstávají úzké mutace (změna hlasu)

11 tělesný vývoj je ukončen v 18. roce
první vousy tělesný vývoj je ukončen v 18. roce chlapci dorostou do výšky dospělého člověka, je ukončen růst ochlupení, penis a varlata jsou úplně vyvinuty

12 JINÉ NEPŘÍJEMNÉ ZNAKY PUBERTY

13 akné zvýšené pocení mastné vlasy lupy menstruace

14 AKNÉ

15 Jedná se o onemocnění vlasové a mazové části kůže a představuje nejčastější onemocnění kůže v pubertě. Vyskytuje se na místech, kde je nejvíce mazových žláz, tj. na obličeji, hrudníku a na zádech. Základním projevem akné jsou komedony (uhry), z nichž se může posléze vyvinout zanícená nebo hnisavá vyrážka.

16 Lékaři rozlišují následující formy akné:
Mírná forma Na obličeji, hrudníku a na zádech se vyskytne pár uhrů. Většina mladých lidí se setká právě s touto formou akné, na kterou vcelku dobře působí běžné prostředky proti akné, které se dají koupit v lékárně, nebo drogerii.

17 Střední forma Těžká forma
Asi 20 až 60 malých až středně velkých zanícených nebo hnisavých pupínků na obličeji, hrudníku a na zádech. Zde je potřeba vyhledat lékaře, aby se akné nevyvinulo do těžší formy. Těžká forma Tento typ akné se vyskytuje jen zřídka a jeho léčba musí být nutně svěřena kožnímu lékaři (dermatologovi). Dochází při ní k těžkým zánětům kůže a objevují se velké bolestivé vředy.

18 POCENÍ

19 Vylučování potu mají na svědomí dva druhy potních žláz:
Ekrinní žlázy Vytvářejí pot, který je čirý a bez zápachu. Tyto žlázy pomáhají vylučovat z krve vodu, sůl a další nepotřebné látky a doplňují vylučovací funkci ledvin. Fungují v těle od narození a jsou rozloženy po celém povrchu těla. Nejvíce jich je v podpaží, na čele, dlaních a chodidlech.

20 Apokrinní žlázy Začínají fungovat až v pubertě a produkují pach charakteristický pro jedno nebo druhé pohlaví. Nacházejí se v podpaží, na prsou a v oblasti genitálií. Vylučují jiný druh potu, který při styku s bakteriemi vyskytujícími se na běžné pokožce, může nepříjemně zapáchat. Tak vzniká tělesný pach.

21 tělesná aktivita a zátěž
Na intenzitu pocení má vliv: vnější teplota tělesná aktivita a zátěž duševní zátěž a stres bolest hormonální změny

22 Deodoranty Antiperspiranty
K potlačení nepříjemného tělesného pachu se používají deodoranty nebo antiperspiranty. Aplikují se do podpaží a je mezi nimi následující rozdíl: Deodoranty Jsou to vlastně vůně, které překrývají tělesný pach. Antiperspiranty Zabraňují vzniku tělesného pachu, nebo snižují množství potu vyloučeného v podpaží.

23 Víte, že: ženy mají mnohem více pachových žláz než muži?
v podpaží se tvoří méně nežli 1% veškerého tělesného potu? kdyby všechny potní žlázy fungovaly na plný výkon, vyprodukovaly by více než 10 litrů potu za den? ženy mají jiný druh potu než muži? Pot žen může být až 10x kyselejší nežli mužský pot a proto existují speciální antiperspiranty pro muže a pro ženy. potní žlázy se nacházení po celém těle, kromě rtů a uší? Každý člověk jich má asi 2,5 milionu.

24 VLASY

25 Rozeznáváme tři typy vlasů:
normální: všechno funguje jak má suché: Pokožka neprodukuje dostatečné množství mazu. Vlasy jsou suché a křehké, protože je nic dostatečně nechrání. Při péči o takové vlasy by neměl chybět kondicionér, který vlasům dodá chybějící vlhkost a pružnost.

26 mastné: Pokožka produkuje příliš mnoho mazu. Obvykle k tomu dochází právě během puberty. Vlasy působí mastným dojmem, jsou zplihlé a těžko se dají upravit do účesu. Ušpiní se mnohem dříve než normální vlasy, protože mastnota nečistoty přitahuje. Je důležité je pravidelně umývat; pokud je to potřeba – i každý den.

27 Lupy Lupy jsou problémem spojeným s obnovou pokožky hlavy. Často se začínají objevovat právě v pubertě. Na „vlastní kůži“ tento problém pozná asi 60% dospělé populace. Lupy vznikají v důsledku přemnožení jednoho druhu mikroorganismu na pokožce hlavy. Máš-li tento problém, používej speciální šampóny proti lupům, které dokáží účinně odstranit viditelné lupy z vlasů i pokožky hlavy a při pravidelném používání pomáhají předcházet jejich opětovnému vzniku.

28 Víte , že: po celém těle máme asi 5 milionů vlasů a chloupků?
Z toho je asi vlasů na hlavě. za jeden měsíc vlasy vyrostou asi o 1 cm? vlasy rostou rychleji ve dne než v noci a v létě rostou víc než v zimě? díky keratinovým vláknům je vlas pevnější než hliník? zdravý vlas unese zátěž 50 až 100 g, aniž by se přetrhl? člověku vlasy vypadávají? Za den je to přibližně 50 až 150 vlasů.

29 Úkol pro tebe: Vypracuj několik bodů na téma „Jak pečovat o vlasy“.

30 Janiš, K. a kolektiv, Výchovně – vzdělávací program o dospívání a menstruaci.
Zlín, 2007 „Čas proměn“ – školní program. Procter & Gamble. Praha, 2005


Stáhnout ppt "Dospívání (puberta) 8. ročník"

Podobné prezentace


Reklamy Google