Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

VY_32_INOVACE_16_ Ochrana člověka při ohrožení zdraví a života (1) (2) (SADA ČÍSLO 6)

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "VY_32_INOVACE_16_ Ochrana člověka při ohrožení zdraví a života (1) (2) (SADA ČÍSLO 6)"— Transkript prezentace:

1

2 VY_32_INOVACE_16_ Ochrana člověka při ohrožení zdraví a života (1) (2) (SADA ČÍSLO 6)

3 INFORMACE PRO UČITELE Jméno autora výukového materiálu: Bc. Milena Švermová Datum (období), ve kterém byl VM vytvořen: červenec 2012 Ročník, pro který je VM určen: 7.- 10. ročník ZŠ speciální (možno použít i pro žáky dalších ročníků dle individuálních možností a schopností žáků) Vzdělávací obor: Člověk a příroda Učivo: Ochrana člověka při ohrožení zdraví a života Metodické poznámky: Opakování a procvičování učiva. POUŽITÉ ZDROJE: DVD 320 000x obrázky – Terasoft, kliparty MS Office, MS Word

4

5 Mimořádné události Mimořádná událost může potkat každého z nás. Je proto potřeba vědět, jak se v takové situaci zachovat, jak zachránit život sobě, svým blízkým a ostatním lidem.

6 Druhy mimořádných událostí Živelní pohroma Havárie Ostatní události

7 Živelní pohroma  Povodeň  Zemětřesení  Velký sesuv půdy  Sopečný výbuch  Tornádo  Pád meteoritu  Extrémní chlad nebo teplo  Velký lesní požár Katastrofa (ničení) způsobená přírodní činností.

8 Havárie Katastrofa (nehoda) způsobená člověkem.  Havárie v chemickém provozu  Radiační havárie  Ropná havárie  Zřícení domu  Dopravní nehoda

9 Ostatní události Katastrofa (nehoda) způsobená člověkem.  Teroristický čin  Sabotáž  Žhářství

10 Integrovaný záchranný systém IZS Za ochranu obyvatel v našem státě zodpovídá Ministerstvo vnitra. Poskytovat účinnou pomoc při mimořádných událostech, chránit životy a zdraví obyvatel a majetek před požáry je posláním Hasičského záchranného sboru České republiky.

11 Základní složky IZS Hasičský záchranný sbor České republiky (HZS ČR) jednotky požární ochrany zařazené do plošného pokrytí zdravotnická záchranná služba Policie České republiky

12 Základní úkoly ochrany obyvatel 1. Varování 2. Evakuace 3. Ukrytí

13 Varování Česká republika má jediný varovný signál při hrozící mimořádné události – jedná se o kolísavý tón sirény po dobu 140 vteřin (asi 2 a půl minuty). Co uděláme: Vyhledáme úkryt v nejbližší budově. Zavřeme všechny dveře a okna. Zapneme rádio a televizi.

14 Evakuace Jde o přemístění osob, zvířat na bezpečné místo. Co uděláme při nařízení evakuace při opouštění bytu: Uhasíme otevřený oheň v topidlech (krbu). Vypneme elektrické spotřebiče (necháme zapnutou ledničku a mrazničku). Uzavřeme přívod vody a plynu. Zaklepe na sousedy a zeptáme se, zda vědí o evakuaci. Kočky a psy vezmeme sebou v uzavřených schránkách. Vezmeme evakuační zavazadlo a na zamknuté dveře bytu dáme cedulku, že jsme byt opustili. Dostavíme se na určené místo.

15 Ukrytí Ukryjeme se na určeném místě. Stálé úkryty – vybudované ochranné stavby k ukrytí obyvatelstva Improvizované úkryty – jsou suterénní a jiné vhodné prostory obytných domů, výrobních objektů

16 Evakuační zavazadlo Základní trvanlivé potraviny (v konzervách), dobře zabalený chléb. Nádoba s pitnou vodou a vodou pro osobní použití. Jídelní miska, příbor, polní láhev, otvírač na konzervy, nůž, šití, zavírací špendlíky apod. Toaletní a hygienické potřeby. Osobní doklady, peníze, pojistné smlouvy a jiná cenná dokumentace, kniha, hračky pro děti, drobné společenské hry. Náhradní prádlo, obuv, pláštěnka. Léky. Přenosné rádio s rezervními bateriemi, svítilna. Spací pytel nebo přikrývka.

17 Jak se zachovat při vzniku mimořádné události? Ocitneme-li se v situaci, kdy jsou ohroženy životy, zdraví, majetek nebo životní prostředí, je nutné přivolat odbornou pomoc.

18 Bezplatné telefonní linky 150158 156 155 112

19 150 Hasičský záchranný sbor ČR

20 155 Zdravotnická záchranná služba

21 158 Policie ČR

22 156 Městská policie

23 112 Jednotné evropské číslo tísňového volání

24 Když zavolám na linku tísňového volání sdělím: - Co se stalo. - Kde se to stalo. - Své jméno a číslo telefonu, ze kterého volám. - Vyčkám na zpětné zavolání. Hovor musí být stručný, ale výstižný! Pokud si nevím rady kam zavolat, zavolám na číslo 150.

25 Co dělat v zamořeném prostředí: Vždy si chráníme dýchací cesty a povrch těla: - Na nos a ústa přiložíme navlhčenou roušku (kapesník, ručník, utěrku). - Hlavu chráníme čepicí, šálou, schovány by měli být uši, krk i čelo. - Oči ochráníme motoristickými či lyžařskými brýlemi. - Oblečeme si kombinézu, kalhoty nebo pláštěnku. - Na nohy obujeme holínky nebo vysoké boty. - Ruce ochráníme koženými nebo gumovými rukavicemi.

26 Zakroužkuj živelní pohromu. Kliknutím na obrázky proveď kontrolu.

27 Co je havárie? Katastrofa způsobená deštěm. Katastrofa způsobená lidmi (člověkem).

28 Špatně!

29 Výborně!

30 Najdi názvy ostatních událostí. Kliknutím na obrázky proveď kontrolu. TERORISTICKÝ ČIN SABOTÁŽ ŽHÁŘSTVÍ POTÁPĚNÍ HAŠENÍ

31 Jakou zkratku má integrovaný záchranný systém? IZS NDR ČR OHS

32 Špatně!

33 Výborně!

34 Kdo patří do integrovaného záchranného systému? učitelé policisté zdravotnícihasiči zednícivojáci

35 Klikni na předměty, které potřebuješ v evakuačním zavazadle. chléb léky osobní doklady hygienické potřeby náhradní oblečení učebnice bačkory fotku rodiny čokoláda

36 150158156155 Klikni na telefonní číslo hasičského záchranného sboru.

37 Špatně!

38 150158156155 Klikni na telefonní číslo policie ČR.

39 Špatně!

40 150158156155 Klikni na telefonní číslo zdravotnické záchranné služby.

41 Špatně!

42 Klikni na rozhovor tísňového volání. Dobrý den, jmenuji se Pavel Hrubý, na přechodu u kina Lípa v Teplicích srazilo auto chodce. Mé telefonní číslo je 777 654 354. Ahoj, tady někdo srazil cyklistu. Poraďte mi, co mám dělat. Hodně krvácí a nikdo mu nechce pomoci. Já strašně pospíchám do práce.

43 Špatně!

44

45 POUŽITÉ ZDROJE: (1, 2) 320 000x obrázky, Terasoft multimedia s.r.o. Ostatní použité obrázky jsou kliparty MS Office.


Stáhnout ppt "VY_32_INOVACE_16_ Ochrana člověka při ohrožení zdraví a života (1) (2) (SADA ČÍSLO 6)"

Podobné prezentace


Reklamy Google