Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Lidská komunikace. Prostředky lidské komunikace Komunikace mezi lidmi může mít různou formu : verbální (pracuje se slovy a jejich významu) neverbální.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Lidská komunikace. Prostředky lidské komunikace Komunikace mezi lidmi může mít různou formu : verbální (pracuje se slovy a jejich významu) neverbální."— Transkript prezentace:

1 Lidská komunikace

2 Prostředky lidské komunikace Komunikace mezi lidmi může mít různou formu : verbální (pracuje se slovy a jejich významu) neverbální (to, co děláme a jací jsme)  Slova tvoří asi 10% z komunikace  hlas (zvuky, tóny, hlasitost) 30%  a největší podíl má řeč našeho těla 60%

3 Empatické naslouchání Chceme-li získat schopnost účinné mezilidské komunikace, nemůžeme toho dosáhnout pouhou naučenou technikou. Musíme získat také schopnost empatického naslouchání, založeného na charakteru, který vzbuzuje otevřenost a důvěru. Musíme také vytvořit vztah důvěry, který umožňuje komunikaci mezi srdci.

4 Empatické naslouchání znamená usilovat nejprve o pochopení druhého a vyžaduje hlubokou změnu naučených návyků. Obvykle se nejprve snažíme být pochopeni. Každý z nás totiž všechno filtruje přes své zkušenost. 5 úrovní naslouchání :

5  neposloucháme vůbec IGNOROVÁNÍ

6  tváříme se, že posloucháme PŘETVAŘOVÁNÍ

7  slyšíme jen část rozhovoru, který nás zajímá SELEKTIVNÍ NASLOUCHÁNÍ

8  věnujeme pozornost vyřčeným slovům POZORNÉ NASLOUCHÁNÍ

9  vnímáme nejen slova, ale přemýšlíme o jejich smyslu, o významu a hodnotě toho, co člověk chce opravdu říci EMPATICKÉ NASLOUCHÁNÍ

10 Mluvíme o empatickém naslouchání, máme na mysli naslouchání s úmyslem "pochopit". To znamená, nejdřív se snažit pochopit opravdově a hluboce. Empatie je schopnost vcítit se. Neznamená to, že s někým souhlasíme, ale znamená to, že mu hlouběji, úplně rozumíme, citově i rozumově. Při empatickém naslouchání nasloucháme nejen ušima, ale mnohem důležitější je naslouchání očima a srdcem. Nasloucháme citům, významu, intuitivně chápeme, smyslově cítíme. Empatické naslouchání je samo o sobě velkým vkladem důvěry.


Stáhnout ppt "Lidská komunikace. Prostředky lidské komunikace Komunikace mezi lidmi může mít různou formu : verbální (pracuje se slovy a jejich významu) neverbální."

Podobné prezentace


Reklamy Google