Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Co to je porucha příjmu potravy  Bulimie je, stejně jako anorexie, porucha příjmu potravy. Místo toho, aby postižený potravu odmítal, nekontrolovatelně.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Co to je porucha příjmu potravy  Bulimie je, stejně jako anorexie, porucha příjmu potravy. Místo toho, aby postižený potravu odmítal, nekontrolovatelně."— Transkript prezentace:

1

2 Co to je porucha příjmu potravy  Bulimie je, stejně jako anorexie, porucha příjmu potravy. Místo toho, aby postižený potravu odmítal, nekontrolovatelně se přejídá. Hned poté je ale pocit viny žene k tomu, aby se ujali drastických opatření – mezi ty patří úmyslné vyvolání zvracení, užívání projímadel, přehnané cvičení nebo pojídání nadměrného množství hubnoucích prostředků. Diabetici trpící bulimií občas dokonce naschvál neberou inzulín, aby hubli.

3 Historie výzkumu bulimie  První zaznamenaný výskyt bulimie sahá až do 2. století n.l. Zaznamenal ji starověký lékař Galén a pojmenoval ji spojením slov bous (býk) a limos (hlad). Vyjádřil tím, že člověk postižený touto nemoci by byl schopný sníst celého vola.  Okolo roku 1979 oddělil londýnský psychiatr Gerald Russel jistý počet pacientek trpících anorexií. Zde zjistil, že vice jak jedna třetina pacientek trpí záchvaty přejídání a že jsou lidé, kteří trpí stejnými záchvaty ačkoli nejsou bulimici. Nazval nemoc bulimií (žravostí). Ta byla později označena jako žravost mentální (bulimia nervosa).

4 Kdo jí trpí  Podobně jako u anorexie, bulimií trpí především ženy, a to ve věku 13-18 let.  Muže se ale samozřejmě stát, že nemocí budou trpět i muži nebo ženy vyššího věku.

5 Příznaky bulimie  (v případě potřeby přeskočte)  Únava, zvracení, deprese, nespokojenost se sebou, úzkost, nepřítomnost menstruace, změna barvy na zubu, zvýšená chuť k jídlu, přejídání se, poruchy menstruačního cyklu, dehydratace, suchá kůže, bolest břicha, nadýmání, citlivé zuby, nateklá příušní žláza, nepravidelná srdeční činnost, škrábance a jizvy na kůži

6 Uvědomění bulimie psychickou poruchu  Problém bulimie je fakt, že se jedná o psychickou poruchu. Postižený si často ani neuvědomí, že má problém a nevyhledává proto profesionální pomoc. Jedinou šancí tohoto člověka jsou potom jeho blízcí, kteří mu musí pomoc poskytnout. Jedním z dalších symptomů jsou časté výkyvy nálad, které mohou vést až k sebevraždě.

7 Záchvaty ztrácí veškerou kontrolu s vyšší kalorickou hodnotou  Záchvaty bulimie znamenají situaci, kdy postižený ztrácí veškerou kontrolu a začíná se přejídat. Tento stav avšak může trvat i celé dny. Postižený má zároveň tendenci jíst jídla s vyšší kalorickou hodnotou – především tedy sladká a tučná. Postižený je schopen dokonce kradení v obchodě či hledání v popelnicích jen proto, aby se k jídlu dostal.

8 Tělesné následky nerovnováhu organismu a poruchy orgánů  Časté používání laxativ vede k nedostatku minerálů a vitamínů, což zapříčiní nerovnováhu organismu a poruchy orgánů. rozleptání krku  Naopak opakované zvracení zasahuje krk. Frekventovaný průchod žaludečních kyselin způsobí rozleptání krku, zjizvení a později poruchy polykání i polykacího reflexu.

9 Komplikace bulimie  Smrt  Smrt muže nastat akutním stadiu onemocnění. Příčinou smrti je selhání srdce/oběhu nebo prasknutí přeplněného žaludku. zubní sklovinu a dásně. slinné žlázy  Zvracení mimo krku poškozuje zubní sklovinu a dásně. Dochází ke zvýšené kazivosti a vypadávání zubů. Zároveň mohou postiženému natéct slinné žlázy. vředy, jizvy nebo protržení jícnu  Chemické dráždění výstelky trávicí soustavy může způsobit vředy, jizvy nebo protržení jícnu.

10 Více komplikací neschopnost otěhotnět a/nebo donošení plodu  Porouchaný menstruační cyklus může způsobit neschopnost otěhotnět a/nebo donošení plodu. otoky  Následkem zneužití diuretik (drogy, která způsobuje zvýšené vylučování vody v moči) mohou vzniknout otoky. závislost na laxativech  U postiženého se může vyvinout závislost na laxativech (projímadlech)

11 Psychické následky pocit zklamání sebe sama, deprese a úzkosti  Člověk trpící bulimií má mnohdy pocit zklamání sebe sama, deprese a úzkosti. Takovýto člověk má zároveň pocit izolovanosti, cítí problémy se sociálním cítěním. Poté jsou zde výkyvy nálad, impulzivní chování, tendence k užívání návykových látek, sebepoškozování a již předešle zmíněný pokus o sebevraždu.

12 Léčba bulimie psychoterapie  Krátce řečeno, těžká. Pokud se jedná o akutní stav, je nutná i hospitalizace a podání umělé výživy. Nejdůležitější je ale psychoterapie. Pomáhá, pokud se terapie účastní i blízcí.  Z medikamentů se poté mohou uplatnit i antidepresiva, antiepileptika a léky potlačující zvracení.

13 Příčiny vzniku bulimie kombinaci více faktorů  Konkrétní příčina vzniku není známá, jedná se spíše o kombinaci více faktorů. genetika  Roli zde hraje genetika. Výskyt bulimie je častější u žen, jejichž matky či sestry touto nemocí trpěly. serotonin  Existují teorie, které tvrdí, že zde hraje roli i serotonin – hormon, který se mimo jiné stará i o regulaci příjmu potravy. perfekcionistésnížené sebevědomí moderních trendů.  Lidé s bulimií jsou podle určitých tvrzení perfekcionisté, kteří mají snížené sebevědomí. To vede k jejich emocionálním výkyvům, které tlumí konzumací jídla. Mluví se také o vlivu moderních trendů.

14 Rizikové faktory vzniku začarovaný kruh  Držení diet. Člověk držící dietu je potěšen reakcí svého okolí, a proto pokračuje v jejím držení. Po nějakém čase se ale jeho vůle může zlomit což vede k přejedení. Zahanben svým selháním se pokusí opět dietu držet, ještě drastičtěji. Zde vzniká tzv. začarovaný kruh.

15 Další rizikové faktory  Puberta  Puberta – někteří dospívající se špatně vyrovnávají se změnami svého těla, případně kritikou okolí. Vše může být stratem poruchy přijímání potravy.  Změny v životě stresové situace  Změny v životě – stěhování, rozchod s partnerem, změna zaměstnání a jiné stresové situace.  Povolání a kariéra tlakem na hubnutí  Povolání a kariéra – především vrcholoví sportovci, modelky, herci, tanečníci apod. Někdy se samotní trenéři/ rodiče zapříčiní tlakem na hubnutí v zájmu zlepšit výsledky svého svěřence.

16 Prevence bulimie  Ačkoli přesná, daná cesta neexistuje, je několik způsobů, které mohou pomoci. zdravý náhled  Okolí by si především nemělo dělat legraci z těl či postavy kamarádů/dětí. Je třeba pěstovat zdravý náhled. promluvit  Pokud si všimnete, že někdo vám blízký drží velice přísnou dietu, je dobré si s ním promluvit. Může to napomoci jeho pohledu na věc a donutit ho vyhledat pomoc.

17 Jak si pomoci  Je skoro nemožné vyléčit se z bulimie samostatně. Můžete ale pomoci svému terapeutickému plánu.  V prvé řadě je třeba dodržovat samotný plán, neodkládat sezení a neměnit svůj vlastní stravovací režim.  Dále je důležité naučit se něco o své vlastní nemoci.  Neodhánějte od sebe přátele – snaží se vám pomoci.  Opatrně s cvičením – poraďte se s lékařem.  Snažte se nekontrolovat svou hmotnost a nekritizovat se. Nevede to k ničemu dobrému.

18 Děkujeme za pozornost Vypracoval Janeček za pomoci pana Volka, Knola a Fojtů.  Zdroje: wikipedia.cz  Nemoci.vitalion.cz/bulimie  idealni.cz  Bulimie.ordinace.biz/


Stáhnout ppt "Co to je porucha příjmu potravy  Bulimie je, stejně jako anorexie, porucha příjmu potravy. Místo toho, aby postižený potravu odmítal, nekontrolovatelně."

Podobné prezentace


Reklamy Google