Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Portréty literárních osobností světové literatury.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Portréty literárních osobností světové literatury."— Transkript prezentace:

1

2 Portréty literárních osobností světové literatury

3 OSCAR WILDE *  1900

4 anglický básník, prozaik a dramatik představitel dekadence

5 Základní životopisné údaje: Narodil se v Dublinu, jeho otec William byl předním irským očním a ušním chirurgem, jeho matka Jane byla úspěšnou spisovatelkou a irskou nacionalistkou. Sudoval v Dublinu a Oxfordu, kde se seznámil s dekadentními názory.

6 Sňatek s Constance Lloydovou roku 1884 ho finančně zabezpečil. Od roku 1991 se intimně stýkal s Alfredem „Bosie“ Douglasem.

7 O čtyři roky později byl obžalován z homosexuality a odsouzen ke dvěma letům těžkých prací. Jeho rodina se od něj odvrátila, po propuštění z vězení se potloukal ve Francii, zemřel v bídě.

8 Wildovo dílo: Obraz Doriana Graye (1891) -jediný román -román se zabývá četnými rozpory: požitek x morálka, krása x život … -obsahuje také gotické motivy, faustovské téma

9 Drobná próza: Šťastný princ a jiné pohádky (1888) - soubor pěti netradičních „pohádek“ Strašidlo cantervillské (1887) - Wildova podoba gotické povídky, nese prvky satiry

10 Dramatické dílo: Oscar Wilde byl oblíbeným autorem konverzačních komedií. Jak je důležité míti Filipa (1894) Ideální manžel (1895) Vějíř lady Windermerové (1893)

11 Dávali jste pozor?  Oscar Wilde nepsal divadelní hry. Jeho dílo lze označit za satirické. Wilde nepsal romány. V díle se zabývá soudobou morálkou. Nikdy neopustil Anglii.   

12 Použité materiály: Přehledné dějiny literatury: do 1. svět. války. 2. vyd. Praha: SPN, 1992, s ISBN Oscar Wilde. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, [cit ]. Dostupné z: cartoon on Oscar Wilde.jpg. In: Wikimedia Commons [online] [cit ]. Dostupné z: File:Homosexualitywilde.jpg. In: Wikimedia commons [online] [cit ]. Dostupné z: File:Oscar Wilde portrait by Napoleon Sarony - albumen.jpg. In: Wikimedia commons [online] [cit ]. Dostupné z: ony_-_albumen.jpg ony_-_albumen.jpg File:Oscar Wilde.jpeg. In: Wikimedia commons [online] [cit ]. Dostupné z:

13 Děkuji za pozornost.


Stáhnout ppt "Portréty literárních osobností světové literatury."

Podobné prezentace


Reklamy Google