Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

PLAZI. Systém: Říše: Živočichové (animália) podříše: Mnohobuněční (metazoa) podříše: Mnohobuněční (metazoa) β řada: Druhoústí (Deuterostomia) β řada:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "PLAZI. Systém: Říše: Živočichové (animália) podříše: Mnohobuněční (metazoa) podříše: Mnohobuněční (metazoa) β řada: Druhoústí (Deuterostomia) β řada:"— Transkript prezentace:

1 PLAZI

2 Systém: Říše: Živočichové (animália) podříše: Mnohobuněční (metazoa) podříše: Mnohobuněční (metazoa) β řada: Druhoústí (Deuterostomia) β řada: Druhoústí (Deuterostomia) Kmen: strunatci (Chordata) Kmen: strunatci (Chordata) Podkmen: obratlovci (Vertebrata) Podkmen: obratlovci (Vertebrata) Nadtř. Čelistnatci (Gnathostomata) Nadtř. Čelistnatci (Gnathostomata) Tř. plazi (Reptilia) Tř. plazi (Reptilia) podtř. Želvy podtř. Želvy podtř. Krokodýli podtř. Krokodýli podtř. Šupinatí podtř. Šupinatí řád: ještěři řád: ještěři řád: hadi řád: hadi

3  Plně přizpůsobeni k životu na souši.  Jejich vajíčka se vyvíjí samostatně, bez péče rodičů.  S ptáky a savci tvoří skupinu vyšších obratlovců-blanatí (Amniota)  Jsou to živočichove s promněnlivou teplotou těla (poikilotermní)  Tvarově, anatomicky a funkčne velmi rozmanití.(tvar těla ještěrkovitý, hadovitý, želvovitý)  Kůže: rohovitá, u šupinatých-šupiny kožního původu  kostra: osifikovaná, 2 obratle: nosič (položení lebka) a čepovec (schopnost otáčení hlavy). Lebka je také kostěná, dolní čelist pohyblivě připojena čtvercovou kostí k lebce (schopnost roztažení a příjmu velké potravy v celku)  na lebce - spánkové jámy + jařmový oblouk- vývin žvýkacích svalů  čelistní jamky - vznikají zuby  vývin druhotného patra - kostěná přepážka (nejrozvinutější u krokodýlů)

4  U mnoha se slinné žlázy mění v jedové  Želvy nemjí zuby, ale čelist z rohovitými útvary  Většinou masožravci  Vývod trávicí, pohl. a vyluč. Soustavy =kloaka  Srcdce: téměř rozděleno na 2 komory a 2 síně  Dýchání zajištěno mezižeberními svaly  Jacobsonův orgán: dobře vyvinut u šupinatých  Oplození vnitřní (mimo hatérií)  Mláďata šupinatých mají vaječný zub

5 Podtřída: Želvy  Hlavní znak: krunýř tvořen hřbetním vyklenutým a břišním plochým štítem  Krátké, silné, pětiprsté končetiny s funkcí kráčivou, hrabavou u mořských veslovací.  Zobákovité čelisti potažené rohovinou  Houbovité velké plíce (mechanismus dýchání zajištěn pohyby hlavy a končetin.) U vodních želv doplňkové dýchání ústy a konečníkem  Vajíčka mají vápenatou skořápku

6 Zástupci: Želva obrovská: žije na Seychelech, i když je býložravec má sklony ke „kanibalismu“. Želva obrovská: žije na Seychelech, i když je býložravec má sklony ke „kanibalismu“. Krunýř ostrovních druhů je křehčí než u kontinentálních želv. Krunýř ostrovních druhů je křehčí než u kontinentálních želv. Přední otvor krunýře je rozšířen-může Přední otvor krunýře je rozšířen-může tak lépe přijímat tak lépe přijímat potravu, potravu, ale je méňe ale je méňe chráněna. chráněna.

7 Kajmanka supí:  Největší sladkovodní želva (75 cm.)  Zvláštní způsob lovu: na dně úst má červený výrůstek připomínající červa. S touhle „návnadou“ čeká u dna na svou kořist.

8 Matamata třásnitá:  Maskuje se kožními výrůstky, které jí visí jako třásně ze záhybů a laloků na hlavě a na krku.  Krunýř má nerovný, hrbolatý, často pokrytý nárosty řas, takže ji na dně téměř nejde vidět

9 Kožnatky:  Největší druh: měří až 2 metry a váží až 600kg.  Nemají krunýř pokrytý rohovitými destičkami, ale je celý kožovitý (vypadá jako by byl gumový)  Žijí jako samotáři a na vzduchu jsou téměř hluché  Často udělají několik pokusů vyhrabání hnízda, pokusů vyhrabání hnízda, než najdou vyhovující místo než najdou vyhovující místo ke kladení vajec ke kladení vajec („zmatení nepřítele“) („zmatení nepřítele“)

10 Kožnatka floridská Kožnatka čínská

11 Kareta zelenavá:  Nejmenší z mořských želv  V době rozmnožování vylézají z moře v obrovských počtech (během jedné noci navštíví pláž i několik tisíc želv), vývoj vajec trvá 48 dní (vyklubou se sotva 2 vejce z 1000)

12 Podtřída: Krokodýli  Povrch těla kryt rohovitými štítky  Mohutný ocas je hlavním zdrojem pohybu a lovu ve vodě  Tělní dutina je rozdělena bránicí na část hrudní a břišní  Srdce: skoro rozdělené na 2 síňě a 2 komory  Zuby: ukotveny v čelisti v zubních jamkách. (Po vypadnutí naroste nový)

13 Zástupci:  Krokodýl nilský:  Oči, uši a nos má v jedné rovině, při ponoření jsou vidět pouze tyto části hlavy  V době rozmnožování bojují samci o samice a při namlouvání vydávají hluboké zvuky, kterými jsou schopni rozvířit hladinu kolem sebe.  Samice své hnízdo hlídá před predátory a po vylíhnutí odnáší mláďata do vody.  Krokodýl má obrovskou sílu obrovskou sílu stisku, byl stisku, byl naměřen stisk naměřen stisk o síle 1300 kg o síle 1300 kg

14 Aligátor severoamerický:  Má poměrné krátkou tupou hlavu,  dorůstá do délky 4m.  4. zub ze spodní čelisti zapadá do jamky horní čelisti  Je to americký druh, zdánlivě líný, ale dovede se účinně bránit ranami ocasem.

15 Gaviál indický:  Loví pouze ryby a to bleskovým seknutím celí hlavy do strany  Má dlouhé tenké čelisti, které sklapne mnohem rychleji než krokodýl  Dorůstá délky až 6m.

16 Srovnání krokodýla a aligátora:

17 Lebky a kostra: gaviál krokodýl kajman

18 Podtřída: Šupinatí  Nejpočetnější skupina plazů.  Tělní pokryv tvořen taškovitě se překrývajícími šupinami  Pokožku svlékají v celku (hadi) nebo po částech (ještěrky)  Nemají druhotné kostěné patro  Rozmnož. se vejci s pergamenovitým obalem  Některé druhy jsou živorodé  Dále se dělí na 2 řády: Ještěři a hadi.

19 Řád: ještěři  Mají plně vyvinuté končetiny  Charakteristická jsou (na rozdíl od hadů) pohyblivá oční víčka i mžurka  Častá je autonomie ocasu  Dobře vyvinut zrak a sluch  Některé druhy využívají krycí a ochranné zbarvení

20 Zástupci:  Slepýš křehký:  Žije skoro v celé Evropě.  V nebezpeší odvrhne celý ocas, ale nový už mu nedoroste.  Přezimuje ve skupině i sta jedinců.  Umí plavat, dožívá se až 50 let.  Na první pohled je podobný hadovi, ale má víčka a zakrnělé končetiny.

21 Korovec:  Patří mezi jedovaté druhy  Má tlustý ocas a celé tělo pokryté lesklými černými a růžovými korálkovitými šupinami  Loví hmyz, ale nepohrdne ani ptačími vejci  Dobývá se i do hnízd pouštních myší a napadá tam mláďata i dospělá zvířata

22 Chameleon leopardí:  Při páření nebo v obraně nafoukne lalok na spodní čelisti a zabarví ho do červena  Oči pohybující se nezávisle na sobě  Jazyk vymršťuje i na vzdálenost větší, než je délka jeho těla  Samičky kladou vejce v zimě  Končetiny rozděleny (3 a 2 prsty)-vytváří kleštičky  Schopnost barvoměny

23 Varan komodský:  Největší ještěr na světě (3m.)  V mládí má nazelenalou barvu, v dospělosti šedou.  Živí se masem prasat, jelenů, koz… Když neuloví kořist hned, po kousnutí zemře na otravu bakteriemi z varanovi tlamy.  Říká se mu také komodský drak.  Často loví ve skupině, kde vládne hierarchie.

24 Anolis rudokrký Chameleonek nejmenší Bazilišek zelený Agama vousatá

25 Lebky: Agama límcová chameleon gekonČelist gekona Leguán zelený

26 Řád: Hadi  Vývojově jsou to nejmladší skupina plazů (rozmach ve třetihorách)  žebra podél celé páteře - mohutná mezižeberní svalovina - pohyb  Pohyblivě spojené čelisti (polykání velké kořisti)  Jehlicovité zuby otočeny směrem  dovnitř. (jedové zuby nasedají  na jedovou žlázu)  Jacobsonův orgán - vrcholný  rozvoj  Rozeklaný jazyk (chemo  a tremoreceptory)

27 Zástupci:  Kobra černokrká:  Při ohrožení vstřikuje jed do očí nepřítele. (až 3m.)  Když se oči ihned nevymyjí, může dojít k oslepnutí. Při kousnutí je pro člověka její jed bez podání séra smrtelný.

28 Bičovka zelená:  Její tělo je tenké a zelené, že ji mezi stromy jde jen těžko rozpoznat. Toho využívá při maskování před nepřítelem

29 Zmije písmenková:  Největší had Afriky  po neúspěšném útoku pronásleduje na vzdálenost několika desítek metrů svou kořist  Vydrží velmi dlouho bez potravy, v jedné zoo zaznamenali půst, který trval 570 dnů  Samci rozeznávají samice podle pachu, který vydává zvláštní pachová žláza.  Samice hlídá hnízdo, omotá je svým tělem a udržuje vhodnou teplotu - chvěním svalů vytváří vyšší teplotu svého těla než je teplota okolí

30 Zmije gabunská:  Největší zmije  Nejdelší zuby na světě (5,5 cm.)  Jed ničí tkáňové buňky, způsobuje srážení krve a ničí buňky vnitřních vrstev krevních cév.

31 vejcožrout zmije Mamba černá Hroznýšovec duhový korálovka

32 Lebky: Vejcožrout Zmije gabunská-zub Krajta písmenková Krajta mřížkovaná

33 Zdroje:  www.seznam.cz www.seznam.cz  www.google.com www.google.com  Knížka: Planeta žije – David Attenborough  Učebnice: Biologie pro střední školy a gymnázia a gymnázia  Velký obrazový atlas zvířat

34 Vypracovala: Smejkalová Tereza 2.A


Stáhnout ppt "PLAZI. Systém: Říše: Živočichové (animália) podříše: Mnohobuněční (metazoa) podříše: Mnohobuněční (metazoa) β řada: Druhoústí (Deuterostomia) β řada:"

Podobné prezentace


Reklamy Google