Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Velká Británie Great Britain hlavní město: Londýn počet obyvatel: 62 mil. úřední jazyk: angličtina měna: Libra šterlinků státní zřízení: konstituční monarchie.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Velká Británie Great Britain hlavní město: Londýn počet obyvatel: 62 mil. úřední jazyk: angličtina měna: Libra šterlinků státní zřízení: konstituční monarchie."— Transkript prezentace:

1

2 Velká Británie Great Britain hlavní město: Londýn počet obyvatel: 62 mil. úřední jazyk: angličtina měna: Libra šterlinků státní zřízení: konstituční monarchie oficiální název Spojené království Velké Británie a Severního Irska Libra – pound království - kingdom

3 Královská rodina Hlavou státu je královna Alžběta II, která nastoupila na trůn již v roce 1953 Královská rodina se ve Velké Británii těší velké popularitě Nejoblíbenější její členové byli zesnulá princezna Diana a nyní její synové princ Harry a Williem královna – queen princ – prince princezna – princess království - kingdom

4 Spojené království Velké Británie a Severního Irska se skládá z těchto zemí: Anglie – England Wales – Wales Skotsko – Scotland Severní Irsko- Northern Ireland

5 Od Evropské pevniny je Velká Británie oddělena průlivem La Manche. Jeho nejužší část mezi anglickým Doverem a francouzským Calais měří 34 km. Kanál můžete překonat buď trajektem, nebo podmořským železničním Eurotunelem (50,5 km)

6 Hlavní město Londýn Londýnem protéká řeka Temže (346 km dlouhá). Výška přílivu v Londýně dosahuje 6 – 6,5 m. Temže slouží k dopravě i sportovním účelům. trajekt – ferry tunel - tunnel řeka - river Temže - Thames příliv – flow odliv - ebb

7 Přes řeku Temži vede i nejznámější londýnský most Tower Bridge, který je pojmenován podle pevnosti Tower, která stojí hned vedle. Tower sloužil v minulosti jako pevnost, zbrojnice, pokladnice, mincovna, palác, místo poprav, observatoř a především vězení pro vyšší vrstvy. V současnosti slouží jako turistická atrakce, sídlí tam 8 havranů, kteří podle pověsti hlídají bezpečnost celé Anglie.

8 Dominantu města tvoří Westminsterský palác s věží Big Ben, ležící na břehu řeky Temže.

9 Další dominantou Londýna je obří kolo „London Eye“, které zde bylo postaveno u příležitosti příchodu nového milénia. Měří 135 m a je to největší vyhlídkové kolo na světě.

10 typická londýnská telefonní budka londýnské taxi dvoupatrový autobus zvaný „doubledecker“ tel. budka – phone box taxi – black cab autobus - doubledecker

11 Anglie Největší a nejlidnatější země Spojeného Království Velké Británie a Severního Irska Zabírá jižní dvě třetiny ostrova Velká Británie Její povrch je převážně nížinatý Cambridge je starobylé anglické univerzitní město V Liverpoolu je světoznámý fotbalový klub

12 Wales Leží západně od Anglie. Jeho povrch je převážně hornatý. Je známá krkolomnými názvy obcí: např. Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch v překladu: „Kostel svaté Marie v roklině bílých lísek poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia z červené jeskyně“.

13 Skotsko Leží v severní části ostrova Velká Británie. Jeho povrch je převážně hornatý, je známý divokou přírodou, blaty a vřesovišti. Tradičním skotským nástrojem jsou dudy a tradičním oblečením pro muže je kilt. Světoznámé je také jezero Loch Ness, kde podle pověsti žije hrůzostrašná příšera.

14 Severní Irsko Leží v severní části ostrova Irsko. Největším a hlavním městem je Belfast. Díky vlhkému klimatu a odlesňování je Irsko pokryto zelenou (konopnou) trávou.

15 A na závěr pár zajímavostí: V Británii se dodnes jezdí na levé straně silnice, volant v autech je také na druhé straně. Z Liverpoolu pochází nejslavnější skupina světa Beatles. Jedny z používaných jednotek jsou stopy, yardy, míle. Stonehenge- starodávné kamenné kruhy v jižní Anglii postavené Kelty (nikdo neví k čemu sloužily).

16 Použité prameny: http://tema.novinky.cz/velka-britanie http://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_Brit%C3%A1 nie http://cs.wikipedia.org/wiki/Velk%C3%A1_Brit%C3%A1 nie http://cs.wikipedia.org/wiki/Spojen%C3%A9_kr%C3%A 1lovstv%C3%AD http://cs.wikipedia.org/wiki/Spojen%C3%A9_kr%C3%A 1lovstv%C3%AD http://cs.wikipedia.org/wiki/Anglie http://cs.wikipedia.org/wiki/Skotsko http://cs.wikipedia.org/wiki/Wales http://cs.wikipedia.org/wiki/Severn%C3%AD_Irsko http://cs.wikipedia.org/wiki/Lond%C3%BDn http://cs.wikipedia.org/wiki/Kr%C3%A1lovna_Al%C5% BEb%C4%9Bta_II.


Stáhnout ppt "Velká Británie Great Britain hlavní město: Londýn počet obyvatel: 62 mil. úřední jazyk: angličtina měna: Libra šterlinků státní zřízení: konstituční monarchie."

Podobné prezentace


Reklamy Google