Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín ČERNOMOŘSKÉ STÁTY.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín ČERNOMOŘSKÉ STÁTY."— Transkript prezentace:

1 Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín ČERNOMOŘSKÉ STÁTY

2 Číslo projektu CZ.1.07/1.5.00/ Číslo materiálu VY_32_INOVACE_KvK_ HOZ _2E_17 Autor Mgr. Kateřina Kočvarová Tematický celek Evropa Ročník 2. r očník Datum tvorby Anotace Prezentace o Černomořských státech Metodický pokyn Prezentace seznámí žáky se základními fakty o Černomořských zemích. Studenti používají Školní atlas světa. Prezentace obsahuje aktivní odkazy.

3 Černomořské státy Rumunsko a Bulharsko 1.

4 Bulharsko Hlavní město? Sofie Je členem EU? Ano, od roku 2007 Bulhaři 84 %, Turci, Romové Náboženství: pravoslavní - 85 %, muslimové -13 %, židé- 0,8 % katolíci - 0,5 % Zemědělství - tabák, růže Průmysl - Burgas (rafinérie) Cestovní ruch - Zlaté písky u přístavu Varna Video Bulharsko – Evropské pexeso (2 min.)

5 Zlaté písky 4.

6 Bulharská kuchyně Pro bulharskou kuchyni je typický bílý slaný sýr, který se vyrábí z ovčího nebo kravského mléka Další typickou složkou je čubrica - česky saturejka. Rostlina, která běžně roste v Bulharsku. Svými vlastnostmi je příbuzná oreganu. Rozdrcená se používá jako koření na ochucení velkého množství jídel. Předkrmy – pomazánka z oliv Polévky – zeleninový boršč, rajská polévka Speciality na grilu – kebabčata Přílohy – zapékaná kaše 5. 6.

7 Zajímavosti Bulharska Skalní kostely v Ivanovu skupina kostelů, kaplí a klášterů v severním Bulharsku vytesány do jednoho skalního masivu a obsahují velké množství nástěnných maleb první poustevníci se objevovali již v průběhu 12. století 1979 byly zdejší jeskynní památky přiřazeny ke světovému dědictví 7.

8 Zajímavosti Bulharska Rilský monastýr Rilský klášter je největší a asi nejznámější klášter pravoslavné církve v Bulharsku rozkládá se na ploše 8800 m² nachází se v severozápadní části pohoří Rila 1983 byl zařazen na Seznam světového dědictví UNESCO 8.

9 Rumunsko Jak se jmenuje hlavní město? Bukurešť Dříve komunistická hrůzovláda Ceausesca (viz dále) Člen EU od roku 2007 menšiny Maďarů, Romů 45% obyvatel na venkově Zemědělství - pšenice, kukuřice, ovoce, zelenina Průmysl strojírenský - výroba aut Dacia Ovládá deltu Dunaje Středem prochází Karpaty – část Transylvánie VideoVideo Rumunsko – Evropské pexeso (2 min.)

10 Nicolae Ceauşescu prezident Rumunska od 1974 (dříve předseda Komunistické strany) diktátor, pronásledování občanů, potlačování lidských práv, země uvržena do bídy 1989 – povstání, ale policie, která jej drží u moci krvavě potlačuje demonstraci při útěku byl chycen, po krátkém vojenském soudu pak odsouzen i se svou ženou k smrti jeho sídlo dnes parlament pojem ceausescovy děti

11 Nicolae Ceauşescu – kult osobnosti blížil například kultu Josifa Stalina či Envera Hodži Oslavná díla vznikala jako na běžícím pásu. Malíři malovali nevkusná plátna „milovaného vůdce lidu“ architekti stavěli paláce za obrovské peníze v době, kdy ekonomická výkonnost země nevzrůstala, ba dokonce klesala Zahraniční vztahy V západní Evropě i USA byl kupodivu Ceauşescu poměrně oblíben Kritizoval invazi do Československa a Afghánistánu v Rumunsku například nebyly sovětské základny postavil i v otázce účasti na LOH Rumunsko bylo jediným členem sovětského bloku, které odmítlo bojkotovat Olympijské hry v Los Angeles

12 Delta Dunaje 13.

13 Dunaj – Železná vrata vodní nádrž na konci středního toku Dunaje mezi Rumunskem a Srbskem vybudována v letech 1964–1972 Rumunskem a Srbskem hydroelektrárna o kapacitě 2100 MW po dokončení zvedla hladinu Dunaje o 33 metrů 14.

14 Transylvánie – hrabě Dracula – Vlad III. 15.

15 Banát Oblast v Rumunsku s českou menšinou Češi přišli v polovině 19. století Založili několik vesnic (největší Sv. Helena – družba s hodonínskou farou) potomci si dodnes zachovali původní češtinu, životní styl a způsob hospodaření 17.

16 Banát

17 Použité odkazy: 1. Mapa Černomořských zemí [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 2. Vlajka Bulharska [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 3. Mapa Bulharska [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 4. Zlaté písky [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 5. Kebabčata [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 6. Salát [on-line]. [cit ]. Dostupné na: salat.jpg?itok=fn_hgAcv 7. Skalní kostely v Ivanovu [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 8. Rilský monastýr [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 9. Vlajka Rumunska [on-line]. [cit ]. Dostupné na: Flag_of_Romania.svg.png 10. Mapa Rumunska [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 11. Nicolae Ceaucescu [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 12. Parlament v Bukurešti [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 13. Delta Dunaje [on-line]. [cit ]. Dostupné na: Danube_near_Iron_Gate_2006.JPG 15. Vlad III. [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 16. Hrad Transylvánie [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 17. Mapa Banátu [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 18. Banát [on-line]. [cit ]. Dostupné na: 19. Banát [on-line]. [cit ]. Dostupné na: _18_.jpg


Stáhnout ppt "Gymnázium, Obchodní akademie a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Hodonín ČERNOMOŘSKÉ STÁTY."

Podobné prezentace


Reklamy Google