Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Dýchací soustava a psychosomatika  Asthma bronchiale.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Dýchací soustava a psychosomatika  Asthma bronchiale."— Transkript prezentace:

1 Dýchací soustava a psychosomatika  Asthma bronchiale

2 Anatomie dýchací soustavy  Vzduch do plic proudí dýchacími cestami.  Průdušnice (trachea) se dělí na hlavní průdušky (bronchy), které vedou do pravé a levé plíce.  Každá z obou plic se dělí na laloky a segmenty.  Pravá plíce má tři laloky a levá plíce má dva laloky.

3 Anatomie dýchací soustavy  Průdušky se dále větví směrem do periferie.  Drobné průdušky ústí do plicních sklípků, které spolu s kapilární sítí tvoří zónu výměny plynů.

4 Astma bronchiale

5  Astma je chronické, zánětlivé onemocnění dýchacích cest spojené s jejich hyperreaktivitou na řadu podnětů.  Výsledkem je záchvatovitá bronchiální obstrukce.

6 Astma bronchiale  Klinický obraz:  Klinický obraz: dráždivý kašel; tíha na prsou; záchvatovitá dušnost, zejména v ranních hodinách; pískoty při výdechu.  Etiologie:  Etiologie: multifaktoriální: geneticko- konstituční, psychosomatická.

7 Astma bronchiale  Psychosociální spouštěcí faktory pro astmatické záchvaty: situace zoufalství a beznaděje; pocity bezmocné zloby bez možnosti se bránit; afekty zloby a hněvu při současné neschopnosti tyto pocity vyjadřovat; intenzivní přání blízkosti při současném intenzivním přání odstupu (ambivalentní konflikt);

8 Astma bronchiale na počátku onemocnění, popř. záchvatu je možné u přibližně 50% všech pacientů zjistit ztrátu klíčové osoby; odloučení od důležitých vztahových osob vede často ke zhoršení stávajícího astmatu.

9 Astma bronchiale  Osobnostní predispozice ke vzniku astma bronchiale:  Osobnostní predispozice ke vzniku astma bronchiale: osobnost astmatika neexistuje. Sklon ke konfliktu, který se týká autonomie a závislosti. Nebyla v nich rozvinuta zralá autonomní osoba.

10 Astma bronchiale  Vztah lékař a pacient: Charakteristika tzv. pseudonezávislých pacientů: popírají ve vztahu s lékařem své obtíže; bagatelizují nebezpečí vyplývající se záchvatů; rozvíjí větší obavy z vedlejších účinků terapie než ze záchvatů samotných; užívají příliš malé dávky léků; navštěvují lékaře příliš pozdě a příliš zřídka.

11 Astma bronchiale  Základní psychosomatická péče: plnohodnotný terapeutický vztah mezi lékařem a pacientem; analyzovat psychosociální spouštěče; včasná psychoterapie při podezření na psychosociální spouštěče; povzbuzovat pacienta při chronické fázi nemoci.

12 Děkuji za pozornost


Stáhnout ppt "Dýchací soustava a psychosomatika  Asthma bronchiale."

Podobné prezentace


Reklamy Google