Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

= kulturně vyspělý stát, vysoká úroveň vzdělanosti Nyní se podíváme na tyto oblasti: 1. VZDĚLANOST 2. VĚDA 3. ARCHITEKTURA 4. MALÍŘSTVÍ 5. SOCHAŘSTVÍ.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "= kulturně vyspělý stát, vysoká úroveň vzdělanosti Nyní se podíváme na tyto oblasti: 1. VZDĚLANOST 2. VĚDA 3. ARCHITEKTURA 4. MALÍŘSTVÍ 5. SOCHAŘSTVÍ."— Transkript prezentace:

1

2 = kulturně vyspělý stát, vysoká úroveň vzdělanosti Nyní se podíváme na tyto oblasti: 1. VZDĚLANOST 2. VĚDA 3. ARCHITEKTURA 4. MALÍŘSTVÍ 5. SOCHAŘSTVÍ 6. ZÁBAVA 7. MÓDA 8. SPORT

3 Vysoká úroveň školství, vznikly nové školy – např. VŠ J. A. Komenského v Bratislavě České školství svým pojetím výuky a výchovy patřilo k nejlepším na světě.

4 Stát podporoval rozvoj vědy, nezasahoval však do ní. JAROSLAV HEYROVSKÝ- za svůj vynález polarografu získal v roce 1959 Nobelovu cenu.

5 FRANTIŠEK BĚHOUNEK- vědec a polárník, své zážitky ze ztroskotání vzducholodi na severním pólu zaznamenal knižně. Jak se jmenovala vzducholoď? Italia O které knize je řeč? Trosečníci polárního moře „Než se mohl Nobile chopit kormidla s úmyslem stočit vzducholoď k rovnější ploše, narazil zadní motor na led a utrhl se i se svým mužem, který byl na místě mrtev. Odlehčená záď se zvedla, na řadu přišla příď. Kabina narazila na kru, poskočila a s příšerným rachotem se počala smýkat hlubokým sněhem, který do ní ze všech stran vnikal roztříštěnými plátěnými stěnami."

6 řada stavebních směrů – např. KONSTRUKTIVISMUS- rysy: účelnost železobeton sklo typická stavba : Veletržní palác v Praze

7 Další známá stavba: vila TUGENDHAT- v Brně, v UNESCO 1929 – dostavěn chrám sv. Víta – architekt Kamil Hilbert

8 ALFONS MUCHA

9 TOYEN – MARIE ČERNÍNOVÁ obraz (Spící) prodán za 20 mil. Kč

10 JOSEF LADA

11 EMIL FILLA

12 JOSEF ČAPEK

13 JAN ZRZAVÝ

14 např. socha Jana Žižky na pražském Vítkově = největší jezdecká socha na světě (Bohumil Kafka) Proč právě Žižka na Vítkově? zde vyhrál r. 1420 bitvu Další sochaři: Jan Štursa, Otakar Španiel

15 Co znamenají iniciály V + W ? VOSKOVEC A WERICH V jakém divadle účinkovali? v Osvobozeném divadle Kdo byl jejich dvorním hudebním skladatelem? Jaroslav Ježek např.: Život je jen náhoda, Klobouk ve křoví

16 Kabaret ČERVENÁ SEDMA = vystupovali zde nejrůznější umělci a spisovatelé – např. E. Bass, J. Hašek,…

17 Známá operní hvězda té doby: Ema Destinová Na jaké bankovce je její portrét?

18 Film: němý film nahrazen zvukovým, herci: Burian, Baarová, režisér: Martin Frič 1. rozhlasové vysílání: 1923

19 KAREL ČAPEK - Dášeňka

20 EDUARD BASS – Cirkus Humberto

21 JAROSLAV HAŠEK – Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

22 KAREL POLÁČEK – Bylo nás pět

23 - neexistovala cenzura  svobodný tisk – Lidové noviny významný novinář – FERDINAND PEROUTKA

24 TOMÁŠ BAŤA – obuv – centrum: Zlín

25 ALOIS HUDEC

26 ELIŠKA JUNKOVÁ

27 FR. PLÁNIČKA, JOS. BICAN, FR. VESELÝ

28 JIŘÍ GUTH – JARKOVSKÝ

29 JAROSLAV SKOBLA


Stáhnout ppt "= kulturně vyspělý stát, vysoká úroveň vzdělanosti Nyní se podíváme na tyto oblasti: 1. VZDĚLANOST 2. VĚDA 3. ARCHITEKTURA 4. MALÍŘSTVÍ 5. SOCHAŘSTVÍ."

Podobné prezentace


Reklamy Google