Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Drimlová Lada ANOTACE Prezentace v PowerPointu digitálně zpracovává téma „Dominikánská.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Drimlová Lada ANOTACE Prezentace v PowerPointu digitálně zpracovává téma „Dominikánská."— Transkript prezentace:

1 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Drimlová Lada ANOTACE Prezentace v PowerPointu digitálně zpracovává téma „Dominikánská republika“ z internetových zdrojů. Prezentace je doplněna obrázky k tématu, úkoly a otázkami k zopakování učiva. Druh učebního materiálu DUM Očekávané výstupy Žák se seznámí s jedním z ostrovů Velkých Antil, zná polohu, hlavní město, počet obyvatel,... Dominikánské republiky. V rámci opakování učiva se orientuje na mapě a odpovídá na zadané otázky. Pro koho je materiál určen žák 7. ročníku ZŠ, předmět zeměpis Autor Mgr. Lada Drimlová Datum vzniku 16.11.2012 Vzdělávací oblast Člověk a příroda Dominikánská republika Zeměpis VY_32_INOVACE_060, 3. sada, Z

2 OSTROV VELKÝCH ANTIL prezidentská republika Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Lada Drimlová.

3 ostrov Hispaniola v Karibském moři objevená roku 1492 Kryštofem Kolumbem

4 Rozloha: 48.442 km2 Pozemní hranice: na západě s Haiti

5 je druhým nejlidnatějším městem Karibiku hned po kubánské Havaně Další významná města: Santiago de los Caballeros La Romana San Pedro de Macorís Santiago de los Caballero La Vega Punta Cana

6 většinu území vyplňují horská pásma nejvyšší hora, pojmenovaná Pico Duarte, je vysoká 3087 m n. m. nížiny se táhnou podél pobřeží podnebí je vlhké tropické průměrné teploty se pohybují od 16 do 30 °C roční úhrn srážek se pohybuje v rozmezí od 1000 do 2000 mm Vodstvo: nejdelší řeka - Yaque del Norte Dominikánská republika leží v oblasti, kde často řádí hurikány.

7

8 počet obyvatel : 9 650 0oo hustota zalidnění: 198,0 obyv./km 2 národnostní složení: Dominikánci-mulati 73 %, Dominikánci-černoši 11 %, Dominikánci-běloši 16 % náboženství: katolíci 91 %, protestanti gramotnost: 84,7 % úřední jazyk: španělština

9 tvorba HDP: 68,2 % služby, 21,3 % průmysl, 10,5 % zemědělství- sklizeň: maniok, cukrová třtina, kokosové ořechy, káva, kakao, zelenina, pomeranče, banány, tabák zemědělství - chov dobytka: skot, prasata, drůbež průmysl - těžba: nikl, bauxit průmysl - energetika (podíl elektráren): tepelné 87,19 %, vodní 12,4 % doprava: 757 km železnice, 12 600 km silnice měna: dominikánské peso (DOP)

10 malířství a sochařství národním kamenem je jantar skvost země larimar - krásný polodrahokam tyrkysové - či růžové barvy, který se používá - ke zdobení šperků

11 Bayahibe Původně rybářská vesnička v jihovýchodním cípu ostrova, v současnosti oblíbené letovisko Bayahibe, je bránou do národního parku del Este, pod který patří také ostrovy Saona, Catalina a Catalinita. Ostrůvky jsou ideální pro potápění a poznávání podmořského světa. Bayahibe turistům nabízí překrásnou krajinu a množství přírodních zajímavostí. Překrásné bílé pláže pokrývají mušle a na své si přijdou také milovníci vodních sportů. V jeskyních na pevnině můžete vidět dochované Taínské kresby a skalní rytiny.

12 K ostrůvku Isla Saona se dostanete po 45 min. plavby lodí, kterou si můžete najmout, tady si budete užívat nádherné pláže s bílým pískem, stínu vysokých kokosových palem a úžasného šnorchlování. Vesnička Bayahibe byla založena jako rybářská osada roku 1874 Juanem Britem a jeho rodinou, kteří přišli z Puerto Rica.

13 Playa Blanca Slavné pláže Punta Cana od severu k jihu 63 km tvoří 6 krásných pláží, včetně; Playa Macao, Playa Arena Gordo, El Cortecito, Playa Bávaro, Cabeza de Toro y Cabo Engaño To vše s nádherným bílým pískem a tyrkysově zbarveným mořem, svěží slunce, teplé větry a plné milých lidí a turistů v okolí dělají z Punta Cany ráj destinací. Pláže Punta Cana se nachází 8 km od mezinárodního letiště Punta Cana, díky tomu je jedna z nejlepších rekreačních možností.

14 1) Který stát leží na ostrově Hispaniola spolu s Dom. Republikou? ( orientuj se na mapě ) 2) Jaký je název hlavního města DR? 3) Co místní obyvatelé pěstují? (min. 3) 4) Která hora DR je nejvyšší? 5) Jaký mají v DR úřední jazyk?

15 http://cs.wikipedia.org/wiki/Dominik%C3%A1nsk%C3%A1_republika http://dominikanskarepublika.com/ https://www.google.cz/search?q=dominik%C3%A1nsk%C3%A1+republika& hl=cs&client=firefox- a&hs=B3J&tbo=u&rls=org.mozilla:cs:official&channel=np&tbm=isch&source =univ&sa=X&ei=tpq0UJqIEKfk4QTRhoHYDw&ved=0CGYQsAQ&biw=1024 &bih=622 https://www.google.cz/search?q=dominik%C3%A1nsk%C3%A1+republika& hl=cs&client=firefox- a&hs=B3J&tbo=u&rls=org.mozilla:cs:official&channel=np&tbm=isch&source =univ&sa=X&ei=tpq0UJqIEKfk4QTRhoHYDw&ved=0CGYQsAQ&biw=1024 &bih=622 http://www.zemepis.com/Dominikarepublika.php http://www.godominicanrepublic.cz/


Stáhnout ppt "Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Drimlová Lada ANOTACE Prezentace v PowerPointu digitálně zpracovává téma „Dominikánská."

Podobné prezentace


Reklamy Google