Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TULIPANY, TULIPANY....

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TULIPANY, TULIPANY...."— Transkript prezentace:

1 TULIPANY, TULIPANY...

2 Tulipán (Tulipa) je rozsáhlý rod jednoděložných rostlin z čeledi liliovitých 

3 Tulipa gesneriana – Tulipán zahradní

4 Tulipa clusiana chrysantha

5

6 Tulipány jsou vytrvalé cibulovité rostliny
Tulipány jsou vytrvalé cibulovité rostliny. Listy jsou jednoduché, střídavé, horní listy se postupně zmenšují oproti spodním, s listovými pochvami. Čepele listů jsou čárkovité, kopinaté až podlouhlé, někdy trochu ztlustlé, se souběžnou žilnatinou. Květy jsou poměrně velké, většinou jednotlivé na vrcholu stonku. Okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků ve 2 přeslenech. Tyčinek je 6 ve 2 přeslenech, jsou volné. Gyneceum se skládá ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní.Plodem je tobolka. Tulipány se množí cibulkami, které se oddělují od matečné rostliny (napodzim).

7 Rozlišujeme rané, středně rané a pozdní odrůdy tulipánů
Rozlišujeme rané, středně rané a pozdní odrůdy tulipánů. Darwinovy hybridy mají pevné stonky, proto jsou vhodné k řezu. Liliokvěté tulipány dorůstají výšky 50 až 70 centimetrů a vyznačují se prohnutými okvětními lístky. Rembrandtovy tulipány okouzlují pestře pruhovanými nebo skvrnitýmikvěty, což je způsobeno úmyslnou, neškodnou virovou infekcí. Tulipány Viridiflora mají bílé , žluté nebo červené květy se zelenými proužky. Neobvyklé papouškovité tulipány jsou hustě plnokvěté a mají kadeřavé okvětní lístky. Třepenité tulipány, které bývají většinou červené, se vyznačují jemně roztřepenými okraji okvětních lístků. Je známo přibližně 100 až 150 druhů tulipánů. Původní oblastí výskytu tulipánů je pravděpodobně Čína, konkrétně jižní svahy Pamíru. Odtud se květina rozšířila (pravděpodobně obchodními karavanami) doTurecka, severní Afriky, Anatolie, Íránu a Japonska na východě. Většina druhů pochází z pohoří Pamír aHindúkuš a kazašských stepí.

8 Tulipány byly v oblibě u sultánů Mohameda II
Tulipány byly v oblibě u sultánů Mohameda II. (1451 – 1481) a Sulejmana Velikého (1520 – 1566). Čeští zahradníci jsou pyšní, že na dvoře císaře Rudolfa II. v Královské zahradě u letohrádku královny Anny vysadil hradní zahradník první tulipány v Evropě. V Botanických zahradách v Evropě se první tulipány objevily v císařské botanické zahradě ve Vídni. První cibule obdržel správce a botanik této zahrady Charles de l’Ecluse od velvyslance rakouského císaře v Turecku. Nizozemský zahradník si tehdy přivezl několik cibulek domů a věnoval je univerzitě v Leidenu. Tam se začaly tulipány pěstovat a staly se velmi populární. Charles de l'Écluse ( )

9

10 Bohatí měšťané byli ochotni za cibulku zvláštní odrůdy tulipánu platit i zlatem. Cena tulipánů v Nizozemsku prudce rostla. Tulipánové šílenství vyvrcholilo v únoru 1637, kdy nastal krach na komoditní burze. Hodně milovníků tulipánů tehdy zkrachovalo. Turci dodnes říkají tulipánům „lalei“. Jméno tulipán, které se používá na západě, vzniklo omylem. V 16. století napsal rakouský vyslanec na dvoře tureckého sultána dopis svému císaři, ve kterém mu referoval o tom, jak si tuto rostlinu Turci oblíbili. Jejich květ popsal jako vzhůru nohama obrácený turecký čepec – tedy turban neboli tuliban. Vznikla tak zkomolenina slova a změna názvu na tulipán. [editovat]

11

12 . Tulipan Semper Augustus,rycina

13 Pieter Breughel (1635)

14

15 Tulipány se rozdělují na:
rané odrůdy – jednoduché rané tulipány, plné rané tulipány středně rané – Triumph tulipány pozdní – Darwinovy tulipány, liliokvěté t., jednoduché pozdní t., Rembrandtovy t., papouškovité t., plné pozdní (pivoňkovité) t., Tulipa kaufmanniana, T. fosteniana, T. Greigii původní druhy – Tulipa tarda, T. prestans, T. Pulchella Používají se na skalky, venkovní záhony, trávník i k řezu.

16

17

18 „Spring Green“ „Louvre“ „Foxtrott“

19

20 „Day dream“ „Greenland“

21

22

23

24

25

26 Roku 1673 se v Haarlemu vypěstoval „černý tulipán“, se sytým indigo-fialovým odstínem

27

28

29

30

31 „Grand Perfection“ „World Perfection“ „SaharaRally “

32

33

34 V roce 1895 Grullemans vypěstoval
Queen of Night,

35 Black Parrot

36 Black Parrot

37 Blue Parrot White Parrot

38 „Siam “ tulipány z Tajska
„Estella-Rynveld “ „Golden-Artist“

39 „Blushing Apeldoorn“ „Holland Queen“ „Crystal Star“ “West Point“ „Aladdin“

40

41

42 „Giuseppe Verdi“

43 „Jurij Gagarin“

44 „Lady Diana“ „Lady Hamilton“ „Shakespeare“ „AlexanderPuschkin“

45 „Mt-Tacoma“ „Maureen“

46

47

48

49 „Ronaldo“

50 varieta „Chopin“

51

52 Claude Ciari_Le Premier Pas


Stáhnout ppt "TULIPANY, TULIPANY...."

Podobné prezentace


Reklamy Google