Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."— Transkript prezentace:

1 Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu

2 Přehled operačních systémů počítačů OB21-OP-EL-KONP-JANC-M-3-036

3 OS Windows 3.x  16bitový OS s grafickým rozhraním.  Windows používají vlastní systémové soubory, namísto standardních souborů MS DOSu a mají vlastní správu zdrojů a procesů,  Lze je považovat za samostatný O.S. (Ač jsou spouštěny jako program z DOSu).  Je to systém s kooperativním multitaskingem.  Každá aplikace běží ve svém okně, z nichž jen jedno je v dané chvíli aktivní. Mezi těmito okny se lze pohybovat pomocí kláves Alt+Tab.

4 OS Windows 3.x  Aplikace musí být speciálně napsané pro prostředí Windows, aby byly využity systémem poskytované služby.  Používá systém tzv. sdílených dynamických knihoven využívaných více procesy.  Tyto knihovny se zavádí do paměti ze souborů s příponou DLL a podle potřeby zase paměť uvolňují  šetří systémové prostředky  Pro spolupráci různých programů byla vyvinuta technologie OLE (Object Linking and Embedding) – umožňuje výměnu objektů různého typu mezi programy.

5 OS Windows 3.x  Po spuštění se systém nakonfiguruje dle údajů umístěných v tzv. inicializačních souborech, např. win.ini, system.ini.  Je zajištěna zpětná kompatibilita se systémem MS DOS pro bezpečný běh dosovských aplikací pod WINDOWS.  Dosovské programy mohou běžet buď v okně nebo v celoobrazovkovém režimu. Přepínání – AltGr+Enter.  Systém Windows 3.11 for Workgroups obsahuje již podporu pro práci v jednoduché síti LAN typu peer-to-peer, s možností sdílení prostředků, avšak bez zajištění potřebné bezpečnosti sdílených dat.

6 OS Windows 3.x  Okno a jeho obsluha  Okno je základní komunikační jednotkou systému.  Současně může být otevřen větší počet oken.  Jedno z nich je vždy aktivní.  Na pracovní ploše okna mohou být umístěny tzv. IKONY – obrázky umožňující přejít do některého seskupení programů nebo umožňující spustit aplikaci.

7 OS Windows 3.x  Správa prostředí:  Správce programů (Program manager) – okno, které se otevře vždy hned po nastartování systému.  Umožňuje otvírání dalších oken a spouštění aplikací pomocí ikon na pracovní ploše.

8 OS Windows 95  První zcela samostatný 32-bitový OS s grafickým rozhraním od f. Microsoft.  Podporuje práci v sítích LAN a to buď pomocí vestavěné sítě Microsoft nebo připojením k síti jiného typu (např. Novell pomocí příslušného komunikačního protokolu (IPX)).  Operační systém využívá chráněný mód práce procesoru.

9 OS Windows 95  Zavádění systému  Provádí se po ukončení úvodních testů počítače.  Zavede se jádro OS – tzv. kernel.  Konfigurační soubory.ini byly z větší části nahrazeny poměrně rozsáhlou konfigurační databází zvanou Registr.  Vlastní konfigurace systému se provádí na základě informací uložených v Registru.  Kromě normálního zavedení je možné v případě různých problémů využít alternativního zavádění systému

10 OS Windows 95  zmáčknutím F8 se objeví nabídka:  normální zavední  s výpisem protokolu o zavedení do souboru \bootlog.txt (výpis případných chyb)  ve stavu nouze = v minimální konfiguraci  s potvrzováním jednotlivých kroků při zavádění  spustí se pouze OS MSDOS 7.0, provedou se konfigurační soubory autoexec.bat a config.sys  spustit MSDOS bez konfiguračních souborů

11 OS Windows 95 Některé nově zavedené konvence  Adresáře se nazývají SLOŽKY (FOLDERS)  Zavádí se pojem tzv. ZÁSTUPCE (SHORTCUT) – odkaz na aplikaci, pomocí kterého je možné aplikaci spustit.  WIN95 používají pro organizaci dat na disku systém VFAT a soubory i adresáře mohou mít tudíž tzv. dlouhá jména, tj. názvy dlouhé až 255 znaků, s uložením malých a velkých písmen, s možností psát více teček, používat diakritiku, mezery apod. Každé dlouhé jméno má z důvodů zachování kompatibility evidováno i jméno v DOSovské 8 znakové konvenci (vytváří se automaticky z prvních 8 znaků jména, nepovolené znaky jsou nahrazeny povolenými)

12 OS Windows 95 Pracovní plocha, okno a jeho ovládací prvky  Po spuštění systému se objeví pracovní plocha (desktop).  Dole je úkolová lišta (taskbar) s tlačítkem Start.  Tímto tlačítkem se lze dostat do další nabídky. Její konkrétní podoba se může lišit podle dané konfigurace a nainstalovaného software

13 Windows 98 a vyšší OS Windows 98 a Windows NT se vyznačují následujícími vlastnostmi  vylepšená správa protokolu TCP/IP  podpora DVD, a sběrnice USB  souborový systém FAT32  nové nástroje pro správu disků  možnost použití stejných ovladačů ve WIN 98 a WIN NT  automatické obnovení poškozených systémových souborů (Systém File Checker)

14 Windows 98 a vyšší  Registry Checker - správa a zálohování Registru  vyšší stabilita systému  integrace internetových funkcí (Explorer, OutlookExpress, Front Page Express, Active Desktop)  podpora protokolů DLC (pro mainframe od IBM), IPX/SPX, NetBEUI, PPTP (pro bezpečný přístup do podnikových sítí).  OS Windows 2000 a XP využívají jako základní operační systém jádro OS UNIX, grafické prostředí je podobné svým předchůdcům

15 Windows Vista  Nový operační systém pro počítače třídy PC od firmy Microsoft. Nahrazuje stárnoucí OS Windows XP.  Microsoft jako tzv. „pilíře Visty“ označuje:  Základní technologie  V základní struktuře operačního systému byly provedeny zásadní úpravy, kam patří mimo jiné využití technologie.NET Framework, nový grafický a zvukový subsystém, výraznější podpora pro digital rights management (DRM, ochrana proti neoprávněnému kopírování), lepší podporu pro instalaci programů (technologie ClickOnce a nová verze služby Windows Installer).

16 Windows Vista  Windows Presentation Foundation (WPF), dříve známé pod krycím názvem Avalon: nový systém grafického uživatelského rozhraní a API založených na technologiích XML,.NET a vektorové grafice, který bude využívat schopností moderních grafických adaptérů a technologie DirectX.  Windows Communication Foundation (WCF), dříve známé pod krycím názvem Indigo: systém přenosu zpráv mezi programy pro podporu lokální i vzdálené spolupráce, podobně jako u web services.

17 Windows Vista  Windows Workflow Foundation (WF), podpora pro bussines scénáře a programování složitých workflow procesů.  Windows CardSpace, nový model ověřování identity uživatelů na webu pomocí technologie InfoCards postavené nad standardem Itentity Metasystem.  Technologie WPF, WCF i WF nejsou určeny výhradně pro Windows Vista, ale plánuje se jejich nasazení i do Windows XP a Windows Server 2003.

18 Windows 7  Je to nejnovější operační systém pro počítače řady PC od firmy Microsoft.  Vyznačuje se víceuživatelskou podporou a podporou multitáskingu. Jádro operačního systému používá Kernel z UNIXu a vyniká tak velkou stabilitou systému.  Bylo použito nové grafické uživatelské rozhraní podobné rozhraní v UNIXu.

19  Děkuji za pozornost  Ing. Ladislav Jančařík

20 Literatura  http://wikipedia.org http://wikipedia.org  http://svethardware.cz http://svethardware.cz  http://svetsiti.cz http://svetsiti.cz


Stáhnout ppt "Orbis pictus 21. století Tato prezentace byla vytvořena v rámci projektu."

Podobné prezentace


Reklamy Google