Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název projektu: Šablony Špičák číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 šablona III/2 autor výukového materiálu: Mgr. Jana Jiroušová, VM vytvořen: duben.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název projektu: Šablony Špičák číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 šablona III/2 autor výukového materiálu: Mgr. Jana Jiroušová, VM vytvořen: duben."— Transkript prezentace:

1 název projektu: Šablony Špičák číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 šablona III/2 autor výukového materiálu: Mgr. Jana Jiroušová, VM vytvořen: duben 2012, výukový materiál určen pro: 5. ročník, Textový editor MS Office Word, Práce s textem – kopírování textu číslo DUM: 32_211_Informatika a komunikační technologie_06 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Jana Jiroušová

2 Práce s textem kopírování textu

3 Kopírování textu 1. Označíme text 2. Klávesová zkratka ctrl + c 2. Karta Domů Kopírovat 2. Pravé tlačítko myši, vybrat v nabídce Kopírovat 3. Klikneme na místo, kam chceme text zkopírovat 4. Klávesová zkratka ctrl + v 4. Karta Domů Vložit 4. Pravé tlačítko myši, v nabídce vybrat Vložit

4 Kopírování klávesovou zkratkou Ctrl + C označit text, data, objekt držet klávesu Ctrl ťuknout na klávesu C uvolnit klávesu Ctrl Data jsou zkopírované do schránky

5 Kopírování pomocí pravého tlačítka myši a místní nabídky Data jsou zkopírované do schránky pravé tlačítko myši, klikneme na místo, kam chceme kopírovat pravé tlačítko myši, v nabídce vybrat Vložit nebo Možnosti vložení označit text, data, objekt vybrat v nabídce Kopírovat

6 Úkoly pro samostatnou práci: Otevři prázdný dokument Kopírování a uprav podle návodu. Z napsaných slov vytvoř věty pomocí kopírování barevných slabik. Příklad: Věradila Evě. Věra radila Evě. Věty k úpravě pomocí kopírování:  Zoradila kamarádům.  Jiřinakoupila ovoce.  Miroslavil narozeniny.  Jiřídil auto.

7 Úkoly pro samostatnou práci: Otevři dokument Píseň kopíruj Sleduj text známé písničky. V každé sloce se opakuje stejný text. Tento stejný text (červeně označený) budete kopírovat. Pouze text modře označený budete mazat a měnit. Text černě označený musíte doplnit. Doplň další sloky písničky.

8 Když jsem já sloužil….? Když jsem já sloužil to první léto, vysloužil jsem si kuřátko za to a kuře krákoře, běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře. Když jsem já sloužil to druhé léto, vysloužil jsem si kačenku za to a ta kačka bláto tlačká a to kuře krákoře, běhá po dvoře, má panenka pláče doma v komoře.

9 Virtuální paměť

10 Vyjmutí dat do schránky Klávesovou zkratkou Ctrl + X nebo Klepnutím na ikonu Vyjmout

11 Prší, prší, jen se leje, kam koníčci, pojedeme? Kukačka už zakukala, má panenka zaplakala. Kukačko, už nekukej, má panenko, neplakej. Pojedeme na luka až kukačka zakuká. Úkoly pro samostatnou práci: Otevři dokument Píseň vyjmout. Prohlédni a přečti si známou písničku. Najdeš chybu? Chybně zařazený text vyjměte a vložte na správné místo v písničce.

12 Zkopíruje data do schránky Vyjme data do schránky Vloží data ze schránky na aktuální pozici + + +

13 Pravidla pro práci se schránkou Schránka může obsahovat libovolná data ( text, obrázek, soubor) Ve schránce může být k dispozici až 24 aktivních schránek (každé nové vložení →vlastní odkládací prostor → Podokno úloh na kartě Domů →Schránka) Schránka je prostředkem Windows – data je možné přenášet z jednoho programu do druhého Poslední vložená data zůstávají ve schránce tak dlouho, dokud nejsou přepsána novým obsahem schránky, nebo do okamžiku vypnutí, či restartování počítače (virtuální paměť)

14 Kopírování souboru, celého dokumentu Kopírování uzavřeného souboru Kopírování části textu, odstavce, slova Kopírovat vždy jen do otevřeného dokumentu (otevřený Word)

15 Více aktivních schránek

16 Přesouvání Slovo nebo jakýkoliv text je možné přesunout na jiné místo 1. Označit slovo 2. Chytněte slovo myší ( stiskněte a držte levé tlačítko myši) 3. Přesuňte na nové místo

17 AUTO KOLO MYŠ ZLO MASO JARO Úkoly pro samostatnou práci: Otevři na síťovém disku dokument Přesouvání. Prohlédni si následující slova a najdi slova, která je možné k sobě přisunout a jejich složením vznikne slovo nové. Slova k sobě přesouvejte. ŽRAVÝ SLAV ŽRAVÝ NEHODA TOČ LENKA

18 Úkoly pro samostatnou práci: Chybně zařazený text přesuňte a vložte na správné místo v písničce. Otevři znovu dokument Píseň vyjmout. Prohlédni a přečti si známou písničku. Najdeš chybu? Prší, prší, jen se leje, kam koníčci, pojedeme? Kukačka už zakukala, má panenka zaplakala. Kukačko, už nekukej, má panenko, neplakej. Pojedeme na luka až kukačka zakuká.

19 Anotace: Práce s dokumentem MS Word – práce s textem - kopírování. Očekávaný výstup: žáci zvládají kopírovat a vkládat text, chápou výhody kopírování textu, výhody používaní schránky ke kopírování a vkládání textu, rozlišují vyjmutí textu do schránky, ovládají přesouvat text a dělit slova na konci řádku pomocí automatického dělení slov. Frontální prezentace: Během frontální prezentace, která je průvodcem novými pojmy si žáci nové poznatky zkoušejí v otevřeném dokumentu Word, na vybraných cvičeních a získávají potřebné dovednosti. Snímek č. 3 - 4: Postupné kroky při kopírování a vkládání textu, různé způsoby kopírování. Snímek č. 5: Užití příručního menu při kopírování a vkládání textu. Snímek č. 9 - 10: Princip vyjmutí dat do schránky (procvičit na krátkém textu) Snímek č. 12: Princip užití schránky. Snímek č. 13 - 15: Pravidla pro práci se schránkou Snímek č. 16: Přesun textu, procvičit na cvičení. Fixace: Snímek č. 6: Procvičení kopírování, dle návodu ve cvičení kopírují a tvoří věty. Snímek č. 7 - 8: Procvičení kopírování na písničce Když jsem já sloužil, na cvičení dokázat tak výhody kopírování. Žáci dokončí pomocí kopírování celou píseň. Snímek č. 11: Na známé písničce procvičí vyjmutí a kopírování části textu písničky. Snímky 17 – 18: Podle návodu procvičují přesouvání textu.

20 Zdroje: NAVRÁTIL, Pavel. S počítačem na základní škole. Kralice na Hané: Computer Media s.r.o., 2005, ISBN 80-86686-49-3. KOVÁŘOVÁ, Libuše; NĚMEC, Vladimír; JIŘÍČEK, Michal a kol. Informatika pro základní školy. Kralice na Hané: Computer Media, 2009, ISBN 978-80-7402- 015-5. MS Office Klipart


Stáhnout ppt "Název projektu: Šablony Špičák číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 šablona III/2 autor výukového materiálu: Mgr. Jana Jiroušová, VM vytvořen: duben."

Podobné prezentace


Reklamy Google