Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název projektu: Šablony Špičák číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 šablona III/2 autor výukového materiálu: Mgr. Jana Jiroušová, VM vytvořen: leden.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název projektu: Šablony Špičák číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 šablona III/2 autor výukového materiálu: Mgr. Jana Jiroušová, VM vytvořen: leden."— Transkript prezentace:

1 název projektu: Šablony Špičák číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 šablona III/2 autor výukového materiálu: Mgr. Jana Jiroušová, VM vytvořen: leden 2012, výukový materiál určen pro: 5. ročník, Vyhledávání informací a komunikace, Jak funguje internet číslo DUM: 32_211_Informatika a komunikační technologie_03 Autorem materiálu a všech jeho částí, není-li uvedeno jinak, je Mgr. Jana Jiroušová

2 Jak funguje internet?

3 Velká stabilita celého internetu. Neexistuje žádný centrální uzel, neexistuje centrální závislost. Neexistuje žádný centrální uzel. Všechny servery jsou propojeny hned s několika jinými servery. Jak internet funguje?

4 Grafické znázornění části Internetu

5 Server je obecné označení pro počítač, který poskytuje nějaké služby nebo počítačový program, který tyto služby realizuje.

6 Služby server poskytuje klientům, což označujeme jako model klient-server. Poskytované služby Služby mohou být nabízeny v rámci jednoho počítače (lokálně) nebo více počítačům pomocí počítačové sítě (síťové služby).

7 Služby, které server poskytuje v lokální síti (LAN) může být například sdílení disků, tiskáren nebo schopnost ověřit uživatele podle jména a hesla. Ve větších sítích, jako je Internet, servery uchovávají a nabízejí webové stránky a poskytují další služby (e-mail atd.).

8 Hardware serveru Obvyklým zvykem je stavět server výkonnější, než jsou obyčejné stanice pro uživatele.

9 Software serveru Hlavní rozdíl mezi osobním počítačem a serverem je ve vybavení programy (software). Současné operační systémy jsou obvykle univerzální a mohou sloužit jako osobní počítač i jako server. Rozdíl je pak v jejich nastavení, kdy osobní počítače rychle reagují na požadavky uživatele a u serverů se klade důraz na schopnost dosažení co nejvyššího výkonu.

10 IP ADRESA Každý server musí být označen, má svoji číselnou adresu. 192.168.52.13 4 čísla Oddělující tečky Identifikace serveru:

11 2001:0db8:85a3:08d3:1319:8a2e:0370:7334 Budoucnost IP adresy (IPv6)

12 DOMÉNOVÁ ADRESA Adresa v textovém tvaru Lépe zapamatovatelná Doménu je třeba zaregistrovat (a platit za ní)

13 http://www.google.com http je zkratka Hyper Text Transfer Protocol. Jedná se o jazyk, který používají počítače mezi sebou www je zkratka pro World Wide Web Doména 2. úrovně, mohou tvořit písmena anglické abecedy, číslice a pomlčka Doména 1. úrovně, charakterizuje zaměření serveru (úřad, firma, škola, stát)

14 www – World Wide Web K prohlížení webových stránek je třeba mít nainstalovaný prohlížeč čili program k prohlížení. Např.

15 Úkol: DOMÉNOVÁ ADRESA NAŠÍ ŠKOLY www.zs-spicak.cz Vyber z následujících doménových adres doménu naší školy www.zs-spicak.cz www.zs-28.rijna.cz www.spicak-zs.cz

16 Úkol: Vyber z následujících doménových adres doménu, která není chybně napsaná. U ostatních nesprávně napsaných domén urči chyby. www.zš-špičák.cz www.zs_spicak.cz www. zs-spicak.cz www,zs-spicak,cz www.zs-spicak.cz

17 Anotace: Podstata fungování internetu Očekávaný výstup: Žáci se seznámí s podstatou fungování internetu, rozumí pojmu server, IP adresa, doménová adresa, rozlišuje jednotlivé časti www adresy. Motivace Rozhovor na téma představy žáků o principu fungování internetu. Frontální prezentace Na základě frontální prezentace a vlastních zkušeností žáků navodit představu žáků o internetové síti (snímky č. 2 -4 ). Seznámení s pojmem server a jeho poskytování služeb (snímek č. 5 -9). Seznámení s pojmy IP adresa, doménová adresa (snímek č. 10 – 13) Fixace Shrnutí a upevnění informací, praktické cvičení na doménové adrese školy (snímky 15 – 16).

18 Zdroje: NAVRÁTIL, Pavel. S počítačem na základní škole. Kralice na Hané: Computer Media s.r.o., 2005, ISBN 80-86686-49-3. KOVÁŘOVÁ, Libuše; NĚMEC, Vladimír; JIŘÍČEK, Michal a kol. Informatika pro základní školy. Kralice na Hané: Computer Media, 2009, ISBN 978-80-7402- 015-5. www.wikipedie.cz MS Office Galerie Klipart


Stáhnout ppt "Název projektu: Šablony Špičák číslo projektu: CZ.1.07/1.4.00/21.2735 šablona III/2 autor výukového materiálu: Mgr. Jana Jiroušová, VM vytvořen: leden."

Podobné prezentace


Reklamy Google