Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Na dovolenou. Pár slov úvodem Od roku 1989 zažilo cestování Čechoslováků skutečnou revoluci. Pokud byste chtěli v této době odcestovat, bez větších problémů.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Na dovolenou. Pár slov úvodem Od roku 1989 zažilo cestování Čechoslováků skutečnou revoluci. Pokud byste chtěli v této době odcestovat, bez větších problémů."— Transkript prezentace:

1 Na dovolenou

2 Pár slov úvodem Od roku 1989 zažilo cestování Čechoslováků skutečnou revoluci. Pokud byste chtěli v této době odcestovat, bez větších problémů jste mohli jet do zemí socialistického bloku, ale obtížněji do tzv. západních zemí, jako například do Německé spolkové republiky, Francie, Španělska, Ameriky apod.

3 Cestovní kanceláře  Čedok (dodnes)  Sporturist  CKM  Rekrea  Autoturist

4 Jak se dostat do západních zemí?  Do těchto zemí bylo nutno zažádat o výjezdní doložku, která vyžadovala vysvětlení, kam, a za jakým účelem chceme jet.  Poté se žádalo o devizový příslib, na základě kterého bylo možno směnit peníze do zahraničí(jednalo se o tzv. valuty). Počet povolených valut individuálně určoval stát.

5

6 Dovolená „na výměnu“  Jezdit se dalo také na výměnu, to znamená, že český podnik si s německým vyměnil pobyty.Takže Češi jeli do Německa a Němci do Čech.

7 Socialistické zahraničí  Mezi socialistické zahraničí patřily státy, které spadaly pod komunismus např. Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko nebo Rusko a NDR.  Povolení k cestování do takových států bylo poměrně snadné. Nepotřeboval se devizový příslib, protože Československá měna byla volně směnitelná.

8

9 Jak to bylo s Jugoslávií?  Do Jugoslávie se cestovalo od roku 1962 do roku 1972, poté se však jugoslávský režim přiklonil k Západu a cesty českých turistů byly velmi omezeny.  Po roce 1972 se pro cestu do Jugoslávie musel obstarat tzv. Šedý pas  Někteří lidé se z Judoslávie plavili přes moře do Itálie (do západního sektoru).

10

11 Tuzemské dovolené  Neboli „domácí“ dovolené hradilo ze ¾ ROH. Např.: Dovolená stála na týden s plnou penzí 600 korun a z toho ROH hradilo 500 korun.  Byly to výběrové rekreace – ROH vybíralo kdo se jich zúčastní.  Např.: Jezdilo se do Krkonoš.

12 Kdo nemůže cestovat?  Cestování do západního sektoru nebylo povoleno pro zaměstnance ministerstva vnitra nebo příslušníky policie, aby nevynášeli informace.  Cestovat také nesměli lidé, kteří se stavěli proti režimu.

13 ROH ROH, neboli Revoluční Odborové hnutí, které chránilo zájmy pracujících v době totality. Členský poplatek činil 2 koruny měsíčně. Členství mělo několik výhod:  Dárky na MDŽ(Mezinárodní den žen)  Tábory pro děti  Vánoční kolekce pro děti  Besídky, průvody, oslavy apod.  Dávali zadarmo byty Hradilo ze ¾ tuzemské dovolené. Zajišťovalo podnikové chaty (kdo, kdy tam pojede) Dětské pionýrské tábory hradilo. Vybíralo kdo může jet do západního sektoru….

14

15  Moje babička pracovala ve výboru ROH a spolurozhodovala o tom, kdo může jet do zahraničí a kdo ne.  Můj dědeček opravoval psací stroje na Ministerstvu vnitra a proto nemohl jet do Jugoslávie, aby nevyzradil informace. Ani babička mu nebyla schopna zařídit, aby mohl jet, a tak jezdila se syny sama.

16 Zdroj:  Materiály byly dodány od většiny spolužáků, avšak ne všechny jsme mohly použít. Použitý materiál zaslal/a:  Jakub Nejepsa  Martin Pinkas  Lucie Hlavsová  Kristýna Brdková  David Veselý  A jeden neznámý

17 Zdroje z internetu  Občasně jsme čerpaly z webových stránek www.wikipedia.cz www.wikipedia.cz  Dále pak na odkazu http://www.mesec.cz/clanky/cestovani- do-minulosti/ můžete najít nějaké zajímavosti  Dále pak na odkazu http://www.mesec.cz/clanky/cestovani- do-minulosti/ můžete najít nějaké zajímavosti http://www.mesec.cz/clanky/cestovani- do-minulosti/ http://www.mesec.cz/clanky/cestovani- do-minulosti/  Obrázky jsme získávaly hlavně na stránce www.google.com www.google.com

18 Děkujeme za pozornost! Kristýna Brdková Lucie Hlavsová


Stáhnout ppt "Na dovolenou. Pár slov úvodem Od roku 1989 zažilo cestování Čechoslováků skutečnou revoluci. Pokud byste chtěli v této době odcestovat, bez větších problémů."

Podobné prezentace


Reklamy Google