Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

TATO PREZENTACE BYLA VYTVOŘENA V RÁMCI PROJEKTU: ZAOSTŘENO NA PŘÍRODU Registrační číslo: CZ.1.07/1.1.07/02.0045 Tento projekt je spolufinancován Evropským.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "TATO PREZENTACE BYLA VYTVOŘENA V RÁMCI PROJEKTU: ZAOSTŘENO NA PŘÍRODU Registrační číslo: CZ.1.07/1.1.07/02.0045 Tento projekt je spolufinancován Evropským."— Transkript prezentace:

1 TATO PREZENTACE BYLA VYTVOŘENA V RÁMCI PROJEKTU: ZAOSTŘENO NA PŘÍRODU Registrační číslo: CZ.1.07/1.1.07/02.0045 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

2 JESKYNNÍ ŽIVOT

3 VZNIK JESKYNÍ VĚTŠINA JESKYNÍ VZNIKÁ VE VÁPENCI, KTERÝ JE ROZPOUŠTĚN VODOU S OBSAHEM OXIDU UHLIČITÉHO TATO TEKUTINA „VYLEPTÁVÁ“ JESKYNĚ

4 1. DOPLŇTE CHYBĚJÍCÍ SLOVO VĚTŠINA JESKYNÍ VZNIKÁ VE ………….., KTERÝ JE ROZPOUŠTĚN VODOU S OBSAHEM OXIDU UHLIČITÉHO TATO TEKUTINA „VYLEPTÁVÁ“ JESKYNĚ

5 VZNIK KRÁPNÍKŮ VZNIKAJÍ PODOBNĚ JAKO RAMPOUCHY Z KAŽDÉ KAPKY ROZPUŠTĚNÉHO VÁPENCE, KTERÁ VISÍ ZE STROPU JESKYNĚ SE MALÁ ČÁSTEČKA PŘEMĚNÍ NA KRÁPNÍK (ROSTOUCÍ ZE STROPU) STEJNĚ TAK Z KAŽDÉ KAPKY, KTERÁ DOPADNE NA DNO JESKYNĚ SE MALÁ ČÁSTEČKA PŘEMĚNÍ NA KRÁPNÍK (ROSTOUCÍ ZE DNA)

6 DRUHY KRÁPNÍKŮ 1.STALAKTITY 2.STALAGMITY 3.STALAGNÁTY ROZEZNÁVÁME 3 ZÁKLADNÍ DRUHY KRÁPNÍKŮ:

7 STALAKTITY VISÍ ZE STROPU JESKYNĚ

8 STALAGMITY ROSTOU ZE DNA JESKYNĚ

9 STALAGNÁTY JSOU SLOUPY ZE DNA JESKYNĚ AŽ K JEJÍMU STROPU

10 ROSTOU ZE DNA JESKYNĚ 2. DOPLŇTE CHYBĚJÍCÍ SLOVO: ……………….

11 JSOU SLOUPY ZE DNA JESKYNĚ AŽ K JEJÍMU STROPU 3. DOPLŇTE CHYBĚJÍCÍ SLOVO: ……………….

12 4. DOPLŇTE CHYBĚJÍCÍ SLOVO: ………………. VISÍ ZE STROPU JESKYNĚ

13 JESKYNĚ V ČR V ČR JE ASI 2000 JESKYNÍ JESKYNĚ JSOU POZORUHODNÉ NEJEN KVŮLI KRÁPNÍKŮM, ALE SKRÝVAJÍ TAKÉ POZŮSTATKY DÁVNÝCH ZVÍŘAT, PRAVĚKÝCH LIDÍ A ŽIJÍ V NICH POZORUHODNÉ ORGANISMY.

14 JESKYNĚ ČR

15 KONĚPRUSKÉ JESKYNĚ

16 ZBRAŠOVSKÁ ARAGONITOVÁ JESKYNĚ

17 JAVOŘÍČSKÁ JESKYNĚ

18 MLADEČSKÉ JESKYNĚ

19 JESKYNĚ NA POMEZÍ

20 JESKYNĚ NA ŠPIČÁKU

21 SLOUPSKO-ŠOŠŮVSKÉ JESKYNĚ

22 JESKYNĚ NA TUROLDU

23 KATEŘINSKÁ JESKYNĚ

24 JESKYNĚ BALCARKA

25 5. DOPLŇ CHYBĚJÍCÍ ČÍSLO: V ČR JE ASI ………… JESKYNÍ JESKYNĚ JSOU POZORUHODNÉ NEJEN KVŮLI KRÁPNÍKŮM, ALE SKRÝVAJÍ TAKÉ POZŮSTATKY DÁVNÝCH ZVÍŘAT, PRAVĚKÝCH LIDÍ A ŽIJÍ V NICH POZORUHODNÉ ORGANISMY.

26 ŽIVOT V JESKYNÍCH JESKYNNÍ ORGANISMY DĚLÍME NA: TROGLOBIONTY – ŽIJÍ JEN V JESKYNÍCH, BÝVAJÍ SVĚTLÍ A SLEPÍ (V ČR HMYZ, PAVOUCI, ROZTOČI) TROGLOFILY – MŮŽE SE V JESKYNI ROZMNOŽOVAT, ALE NĚKDY JI OPOUŠTÍ ( V ČR HMYZ, PAVOUCI, MNOHONOŽKY, ŽÍŽALY) TROGLOXENY – JE V JESKYNÍCH JEN HOSTEM (V ČR NAPŘÍKLAD NETOPÝŘI)

27 ZNAKY JESKYNNÍHO ŽIVOTA SLABÝ NEBO ŽÁDNÝ ZRAK ZTRÁTA ZBARVENÍ (ŽIVOČICHOVÉ JSOU SVĚTLÍ) BEZOBRATLÍ MAJÍ DELŠÍ KONČETINY A TYKADLA, ALE ZTRÁCEJÍ SCHOPNOST LÉTAT

28 OBRATLOVEC - TROGLOBIONT BALKÁNSKÝ OCASATÝ OBOJŽIVELNÍK MACARÁT JESKYNNÍ

29 6. DOPLŇTE CHYBĚJÍCÍ SLOVO: JESKYNNÍ ORGANISMY DĚLÍME NA: TROGLOBIONTY – ŽIJÍ JEN V JESKYNÍCH, BÝVAJÍ SVĚTLÍ A SLEPÍ (V ČR HMYZ, PAVOUCI, ROZTOČI) TROGLOFILY – MŮŽE SE V JESKYNI ROZMNOŽOVAT, ALE NĚKDY JI OPOUŠTÍ ( V ČR HMYZ, PAVOUCI, MNOHONOŽKY, ŽÍŽALY) ………………… – JE V JESKYNÍCH JEN HOSTEM (V ČR NAPŘÍKLAD NETOPÝŘI)

30 ZIMOVÁNÍ NETOPÝRŮ V JESKYNÍCH V JESKYNÍCH ZIMUJÍ ZAVĚŠENÍ HLAVOU DOLŮ BĚHEM ZIMNÍHO SPÁNKU KLESÁ JEJICH TEPLOTA NA 2 - 4 °C

31 ZIMOVÁNÍ NETOPÝRŮ V JESKYNÍCH TEP SE ZPOMALUJE Z 800 – 500 NA 4 TEPY

32 ZIMOVÁNÍ NETOPÝRŮ KDYŽ SE PROBUDÍ, TAK SE VELKÁ ČÁST JEJICH TUKU RYCHLE PŘEMĚNÍ NA TEPLO, TAKŽE ZA NĚKOLIK MINUT MAJÍ NORMÁLNÍ TEPLOTU

33 ZIMOVÁNÍ NETOPÝRŮ JEJICH TRUS JE POTRAVOU PRO BEZOBRATLÉ OBYVATELE JESKYNÍ

34 JAK LOVÍ NETOPÝŘI?

35 7. DOPLŇTE CHYBĚJÍCÍ ČÍSLO: TEP SE ZPOMALUJE Z 800 – 500 NA …. TEPY

36 PRAVĚKÁ ZVÍŘATA V JESKYNÍCH JESKYNNÍ LEV

37 PRAVĚKÁ ZVÍŘATA V JESKYNÍCH JESKYNNÍ MEDVĚD

38 PRAVĚCÍ LIDÉ V JESKYNÍCH V JESKYNI ŠIPKA BYL OBJEVEN POZŮSTATEK NEANDRTÁLSKÉHO DÍTĚTE, KOSTI JESKYNNÍCH LVŮ, MEDVĚDŮ, SRSTNATÝCH NOSOROŽCŮ.

39 PRAVĚCÍ LIDÉ V JESKYNÍCH V JESKYNI KŮLNA BYLY OBJEVENY POZŮSTATKY NEANDRTÁLCŮ, LOVCŮ MAMUTŮ A KOSTÍ PRAVĚKÝCH ZVÍŘAT

40 8. DOPLŇ CHYBĚJÍCÍ SLOVO: V JESKYNI ……….. BYL OBJEVEN POZŮSTATEK NEANDRTÁLSKÉHO DÍTĚTE, KOSTI JESKYNNÍCH LVŮ, MEDVĚDŮ, SRSTNATÝCH NOSOROŽCŮ.

41 9. DOPLŇTE CHYBĚJÍCÍ SLOVO: BALKÁNSKÝ OCASATÝ OBOJŽIVELNÍK ………………. JESKYNNÍ

42 ZNAKY JESKYNNÍHO ŽIVOTA SLABÝ NEBO ŽÁDNÝ ZRAK ZTRÁTA ZBARVENÍ (ŽIVOČICHOVÉ JSOU SVĚTLÍ) BEZOBRATLÍ MAJÍ DELŠÍ KONČETINY A TYKADLA, ALE ZTRÁCEJÍ SCHOPNOST ………. 10. DOPLŇTE CHYBĚJÍCÍ SLOVO:

43 TATO PREZENTACE BYLA VYTVOŘENA V RÁMCI PROJEKTU: ZAOSTŘENO NA PŘÍRODU Registrační číslo: CZ.1.07/1.1.07/02.0045 Tento projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.


Stáhnout ppt "TATO PREZENTACE BYLA VYTVOŘENA V RÁMCI PROJEKTU: ZAOSTŘENO NA PŘÍRODU Registrační číslo: CZ.1.07/1.1.07/02.0045 Tento projekt je spolufinancován Evropským."

Podobné prezentace


Reklamy Google