Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bob Marley. zpěvák, kytarista, skladatel Datum narození: / datum úmrtí: 06.02.1945 / 11.05.1981 Místo narození: Jamajka Znamení: Vodnář.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bob Marley. zpěvák, kytarista, skladatel Datum narození: / datum úmrtí: 06.02.1945 / 11.05.1981 Místo narození: Jamajka Znamení: Vodnář."— Transkript prezentace:

1 Bob Marley

2 zpěvák, kytarista, skladatel Datum narození: / datum úmrtí: / Místo narození: Jamajka Znamení: Vodnář

3 Diskografie: Africa unite: The singles collection Legend (cd 2) - The Legend Remixes One Love Chart Don Babylon Dreams of Freedom Natural Mystic African Herbsman Rebel Music Legend (cd 1) Confrontation Gold (cd 1) diskografie

4 Robert Nesta Marley se narodil na Jamajce, ve farnosti sv. Anny, 6. února 1945 bělošskému otci a černošské matce. Tuto skutečnost nesl velmi těžce. Jeho matka Cedella vyprávěla o tom, jak míval sebevražedné deprese a trápil se otázkami typu Proč je můj otec bílý, a ne černý, jako otcové všech ostatních? Provinil jsem se nějak?

5 Když bylo Bobovi deset, přestěhoval se s matkou do Kingstonu, do neblaze proslulého ghetta jménem Trench Town. Pravidla života v ghettu takřka vylučovala soukromí či osobní majetek. Všechno patřilo všem - hudba, marihuana, hrnec na vaření i střecha nad hlavou. Přes objektivní drsnost prostředí se začala právě tady rodit legenda světové populární hudby. Původní trio Wailers (s Bunnym Wailerem a Peterem Toshem) se od svých ska počátků z šedesátých let a spolupráce s různými producenty (Leslie Kong, Clement Dodd, Lee Perry) propracovalo v letech sedmdesátých k osobitému reggae zvuku, stále ovšem proklatě jamajskému. Pro svět ovšem Marleyho objevil až londýnský bílý producent jamajského původu Chris Blackwell, který měl s Marleym dalekosáhlé plány. Ty nakonec uskutečnil i za cenu rozpadu původních Wailers.

6 V roce 1976 už byl Marley mezinárodní hvězdou a boháčem nejen na jamajské poměry. Jeho nové album Rastaman Vibration přesto obsahovalo písně s militantním nábojem - například War (zhudebněný projev etiopského císaře Haileho Sellasieho na téma osvobození černé rasy) nebo Rat Race (nevybíravá kritika politických poměrů na Jamajce). Rakovina V roce 1977 se Marley dozvídá, že to, co původně vypadalo při fotbalu jako zraněný palec na noze, je ve skutečnosti začínající rakovina. Rastamani trpí nedůvěrou k západnímu lékařství a k bělochům vůbec. O amputaci nechtěl Bob ani slyšet. Dál jezdil po světě a koncertoval.

7 Robert Nesta Marley, jediná skutečná hudební superhvězda vzešlá ze zemí třetího světa, zemřel 11. května 1981 v nemocnici v americkém Miami


Stáhnout ppt "Bob Marley. zpěvák, kytarista, skladatel Datum narození: / datum úmrtí: 06.02.1945 / 11.05.1981 Místo narození: Jamajka Znamení: Vodnář."

Podobné prezentace


Reklamy Google