Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

ZOOLOGIE RYBY CHARAKTERISTIKA A SYSTEMATICKÝ PŘEHLED RYB A SYSTEMATICKÝ PŘEHLED RYB.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "ZOOLOGIE RYBY CHARAKTERISTIKA A SYSTEMATICKÝ PŘEHLED RYB A SYSTEMATICKÝ PŘEHLED RYB."— Transkript prezentace:

1 ZOOLOGIE RYBY CHARAKTERISTIKA A SYSTEMATICKÝ PŘEHLED RYB A SYSTEMATICKÝ PŘEHLED RYB

2 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 2 Charakteristika ryb Ryby (Pisces) – třída vodních obratlovců. obratlovců Dosahují velikostí od 1 cm (nejmenší obratlovci vůbec) do 10 m. Tělo je většinou vřetenovité, kryté kostěnými šupinami, které mohou druhotně vymizet. Končetinami jsou ploutve, a to párové (prsní a břišní) a nepárové (hřbetní, řitní a ocasní). Ploutve mohou být tvarově a funkčně modifikovány; některé mohou vymizet nebo naopak mohou být zmnoženy. Kostra je většinou kostěná; funkci chordy většinou přebírá páteř, složená z obratlů. Kromě jiných smyslů mají vyvinutý i smysl proudový, často ve formě kanálků postranní čáry.

3 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 3 Charakteristika ryb Dýchají žábrami, které nasedají přímo na žaberní oblouky a jsou zevně překryty skřelemi. Starobylé skupiny mají kromě žaber párové plíce, u kostnatých ryb přeměněné v nepárový plynový měchýř. Ten slouží jako hydrostatický orgán; u řady druhů však druhotně nefunguje. Srdce má jednu komoru a jednu předsíň. Ryby se rozmnožují většinou vajíčky, zvanými jikry; méně často jsou živorodé. Oplození je většinou vnější. Ryby se většinou o nakladená vajíčka nestarají; u některých druhů je známa péče o potomstvo.

4 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 4 Charakteristika ryb Řada druhů podniká dlouhé migrační cesty, a to jak v mořích, tak z moří do sladkých vod nebo naopak. Ryby zahrnují asi 24 000 druhů, v ČR žije 72 druhů. Systematicky se dělí na mnoho žijících a několik vymřelých řádů. Ryby mají velký hospodářský význam pro výživu lidstva i jako zdroj surovin. Četné druhy ryb se chovají v rybnících a v akváriích.

5 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 5 Systematický přehled ryb Třída :ryby (Osteichthyes) Podtřída:paprskoploutví Nadřády: násadcoploutví chrupavčití chrupavčití mnohokostnatí mnohokostnatí kostnatí kostnatí Podtřída:nozdratí Nadřády:lalokoploutví dvojdyšní dvojdyšní

6 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 6 Chrupavčité ryby Jeseter malý (Acipenser ruthenus) je poměrně zvláštní ryba. Její rypec a kostěnými výrůstky chráněný hřbet a boky ji řadí mezi víceméně živé zkameněliny, než mezi současné ryby. Je (jak by asi nikdo podle jména neuhodl) ze všech jeseterů nejmenší, u nás dorůstá velikosti 40-60 cm, v zahraničí až 1,25 metru. Má asymetrickou ocasní ploutev, je původní v moravských řekách.

7 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 7 Chrupavčité ryby – Jeseter malý

8 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 8 Kostnaté ryby - dravé Lipan podhorní (podhorský) je relativně pomenší (25- 40 cm) lososovitá ryba, jež není ani příliš bojovná, ani trofejní, avšak pro svůj půvab si získává srdce mnoha rybářů v podhorských oblastech. Jde o všežravou rybu s malými, do řad uspořádanými šupinami, žijící jak již z jména vyplývá spíše v říčkách než v řekách, s oblibou v podhorských oblastech v čisté vodě.

9 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 9 Kostnaté ryby - dravé Losos obecný (Salmo salar) je dravá ryba se stříbrnými šupinami, dorůstající běžně velikosti něco pod metr (maximální úlovky jsou až 1,5m). Jde o rybu lososovitou, která se ačkoliv většinu života tráví v moři, rozmnožuje v řekách. Je to ryba pověstná svou silou a vytrvalostí, za svůj život uplave tisíce km v moři, aby se poté coby dospělý vrátil na místo kde se sám narodil a zanechal zde své potomstvo.

10 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 10 Kostnaté ryby - dravé Hlavatka podunajská. Tato ryba o maximálním vzrůstu něco přes metr a 10 cm (v ČR, jinde až 180 cm) je největší lososovitou rybou obývající evropské podhorské řeky. Má dlouhé tělo narůžovělé barvy s malými tmavými skvrnami, načervenalou ocasní ploutev a pořádnou tlamu plnou zubů.

11 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 11 Kostnaté ryby - dravé Pstruh duhový. Nepůvodní druh, dovezen 1888. Uplatnil se v chladnějších rybnících, v ÚN pstruhového typu, je průmyslově chován, trvale se vyskytuje jen v některých tekoucích pstruhových vodách. Hospodářsky i sportovně velmi ceněný druh. Rekordní pstruh byl uloven v r. 1966 v jezeře Jewel Lake v Britské Kolumbii (Kanada) - 23,6 kg, 122 cm. Průměrná váha lovených ryb mezi 0,30-0,40 kg.

12 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 12 Kostnaté ryby - dravé Bolen dravý. Žije ve středních a dolních úsecích řek, v tůních a mimopstruhových nádržích. Významně se uplatňuje při omezování plevelných ryb. Je velmi cennou hospodářskou i sportovní rybou. V naší literatuře je popisován pražský úlovek z roku 1916, který vážil 14,20 kg a měřil 108 cm. Kříží se s ouklejí. Průměrná váha lovených ryb se pohybuje mezi 1,5-2 kg.

13 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 13 Kostnaté ryby - dravé Candát obecný. Osidluje střední a dolní úseky řek i stojaté vody. Zdržuje se ve volné vodě (dále od břehu) a v hlubších partiích. Významně se uplatňuje při regulaci plevelných ryb (nekonkuruje si se štikou). Je hospodářsky i sportovně velmi ceněnou rybou. Chrání své jikry, na čelistech a patrových kostech má kromě malých i dlouhé zuby, tzv. psí. Průměrná váha lovených ryb je mezi 1,5-2,5 kg.

14 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 14 Kostnaté ryby - dravé Štika obecná. Žije téměř ve všech typech vod, především v cejnovém pásmu a ve stojatých vodách s úkryty a vodními porosty. Hospodářsky i sportovně velmi cenný druh. Významným regulátor plevelných ryb. V pstruhových vodách nežádoucí. Je stanovištní rybou. Průměrná váha lovených ryb 2-2,5 kg.

15 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 15 Kostnaté ryby - dravé Sumec obecný. V tekoucích vodách žije hlavně v cejnovém pásmu s členitým dnem, vyskytuje se ve stojatých vodách. Sportovně i hospodářsky cenný druh. Významný regulátor plevelných ryb. U sumců se někdy vyskytuje albinismus (chybějí pigmenty, hlavně melanin). Průměrná váha lovených ryb okolo 8-10 kg.

16 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 16 Kostnaté ryby našich vod Kapr obecný. Kapr je nejvýznamnější rybou našeho i evropského rybníkářství, je velmi cennou sportovní rybou mimopstruhových tekoucích vod i nádrží. (U kulturních kaprů jsou známy 4 fenotypy ošupení) Š- šupinatý, L-lysec, Ř-řádkový, H-hladký. Pro ozdobu byli vyšlechtěni kapři zlatě a tříbarevně (koi) zabarvení. Kříží se s oběma karasy, tolstolobikem bílým, tolstolobcem pestrým, línem a amurem bílým.

17 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 17 Kostnaté ryby našich vod Cejn velký. Hojná hejnovitá ryba dolních toků řek a stojatých vod. Při nedostatku dravců hrozí jeho přemnožení, což je nežádoucí zejména ve vodárenských ÚN. Je oblíbeným objektem sportovního rybolovu.

18 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 18 Kostnaté ryby- našich vod Síh peleď. Nepůvodní druh, dovezen v r. 1970, je chován podobně jako maréna v chladnějších kaprových rybnících, vysazen i do některých ÚN. Kříženci s marénou jsou plodní. Cenná hospodářská ryba.

19 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 19 Kostnaté ryby- našich vod Karas stříbřitý. Rozšířil se u nás v 60. létech. Vyskytuje se v tekoucích i stojatých vodách. V rybnících je nežádoucí. Z poddruhu Karase byly vyšlechtěny barevné i tvarované odchylky - karas zlatý, závojnatky. Průměrná váha lovených ryb je okolo 0,3 kg. U nás se vyskytují převážně samice.

20 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 20 Ostatní sladkovodní ryby Okoun obecnýPlotice obecná

21 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 21 Ostatní sladkovodní ryby Střevle potoční Hrouzek obecný

22 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 22 Ostatní sladkovodní ryby Amur bílý Parma obecná

23 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 23 Ostatní sladkovodní ryby Úhoř říčníHořavka duhová

24 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 24 Mořské ryby 1 - tuňák, 2 - mořský škorpion, 3 - rejnok, 4 - žralok 1 3 2 4

25 SOŠS a SOU Kadaň Zoologie - Ryby 25 Použité zdroje http://www.mrsmikulov.ic.cz


Stáhnout ppt "ZOOLOGIE RYBY CHARAKTERISTIKA A SYSTEMATICKÝ PŘEHLED RYB A SYSTEMATICKÝ PŘEHLED RYB."

Podobné prezentace


Reklamy Google