Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Systémové pojetí podnikového hospodářství1 Podnikové informační systémy úvod Přednášky, cvičení Účel a orientace kursu Obsah kursu Zdroje – publikace,

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Systémové pojetí podnikového hospodářství1 Podnikové informační systémy úvod Přednášky, cvičení Účel a orientace kursu Obsah kursu Zdroje – publikace,"— Transkript prezentace:

1 Systémové pojetí podnikového hospodářství1 Podnikové informační systémy úvod Přednášky, cvičení Účel a orientace kursu Obsah kursu Zdroje – publikace, www,.. Podniková informatika (Gála, Pour, Toman – Grada 2006) Způsob ukončení

2 Systémové pojetí podnikového hospodářství2 A. Co je obsahem podnikové informatiky ? kdo ji potřebuje a proč ? jaké poskytuje funkce a s jakými daty pracuje ? jaké procesy v podniku podporuje (řídící, obchodní, výrobní,…) ? B. Jak lze informatiku využívat - jaké jsou její aplikace ? co je podstatou užití - aplikací informatiky ? jaké typy aplikací lze v řízení podniku, obchodě, provozu využívat ? jak aplikace informatiky fungují, jak lze s nimi pracovat ? C. Co je k aplikacím informatiky třeba – jaké technologie ? jaké jsou hlavní principy informačních a komunikačních technologií ? jaké technologie jsou k dispozici a co poskytují ? jak lze technologické prostředky provazovat - integrovat ? D. Jak lze aplikace i technologie řídit a provozovat ? jaké jsou možnosti provozování informatiky ? co je třeba v provozu a rozvoji informatiky řídit ? jak zajistit klíčovou vlastnost - bezpečnost informatiky ?

3 Systémové pojetí podnikového hospodářství3 Obsah (mapa) kursu Obsah informatiky a základní terminologie (IS/ICT, personál, data, funkce, procesy, služby, …) Aplikace, aplikační architektura a související technologie ERP ECM OIS BI e-Business CRM m-Comm ERP II ICT (internet, externí a interní integrace,..) Řízení informatiky (provozu a rozvoje)

4 Systémové pojetí podnikového hospodářství4 OIS - Office Information System software podporující administrativní činnosti, zahrnující textové editory, tabulkové kalkulátory, prezentační programy apod.

5 Systémové pojetí podnikového hospodářství5 ERP - Enterprise Resource Planning řízení podnikových zdrojů - typ aplikace, resp. aplikačního software, který umožňuje řízení a koordinaci všech disponibilních podnikových zdrojů a aktivit s cílem zajištění potřeb trhu i vlastního podniku.

6 Systémové pojetí podnikového hospodářství6 BI - Business Intelligence sada procesů, aplikací a technologií, jejíchž cílem je účinně a účelně podporovat rozhodovací procesy ve firmě. Podporují analytické a plánovací činnosti podniků a organizací a jsou postaveny např. na tzv. OLAP (On-Line Analytical Processing) technologiích a jejich modifikacích

7 Systémové pojetí podnikového hospodářství7 e-Business – elektronické podnikání Podpora (některých) oblastí podnikání prostředky IS/ICT, zejména Internetu a příslušnými aplikačními programy

8 Systémové pojetí podnikového hospodářství8 e-commerce - elektronický obchod (  B2C) se realizuje www aplikacemi v prostředí Internetu a poskytuje spotřebitelům např. služby inzerce a speciální nabídky zboží, elektronické katalogy nabízeného zboží a s nimi spojené vyhledávací služby a další.

9 Systémové pojetí podnikového hospodářství9 m-commerce - mobilní obchodování každá transakce vykonaná prostřednictvím mobilních koncových zařízení, resp. Použití mobilní komunikace s jakoukoliv aplikací dostupnou a vytvořenou pro mobilní koncová zařízení, jejíž využití slouží k obchodním účelům

10 Systémové pojetí podnikového hospodářství10 CRM Customer Relationship Management řízení vztahů se zákazníky - zahrnuje pracovníky, podnikové procesy a technologii IS/ICT s cílem maximalizovat loajalitu zákazníků.

11 Systémové pojetí podnikového hospodářství11 ECM - Enterprise Content Management technologie, která poskytuje prostředky pro vytváření / sběr, správu / zabezpečení, ukládání / uchovávání / likvidaci, publikování / distribuci, prohledávání, personalizaci a prezentaci / prohlížení / tisk veškerého digitálního obsahu.

12 Systémové pojetí podnikového hospodářství12 ERP II Enterprise Resource Planning komplexní řešení aplikačního software pro podnikovou informatiku, jejímž jádrem je aplikace


Stáhnout ppt "Systémové pojetí podnikového hospodářství1 Podnikové informační systémy úvod Přednášky, cvičení Účel a orientace kursu Obsah kursu Zdroje – publikace,"

Podobné prezentace


Reklamy Google