Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Cizopasníci člověka. Opakování  Připomeň, kdo je parazit.  Jaké dvě hlavní skupiny parazitů rozlišujeme?  Jaké znáš cizopasné houby, rostliny a živočichy?

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Cizopasníci člověka. Opakování  Připomeň, kdo je parazit.  Jaké dvě hlavní skupiny parazitů rozlišujeme?  Jaké znáš cizopasné houby, rostliny a živočichy?"— Transkript prezentace:

1 Cizopasníci člověka

2 Opakování  Připomeň, kdo je parazit.  Jaké dvě hlavní skupiny parazitů rozlišujeme?  Jaké znáš cizopasné houby, rostliny a živočichy?  Uveď pět parazitů člověka.

3 Veš dětská

4 Charakteristika  Bezkřídlý hmyz, který žije pouze ve vlasech lidí. Bodá a saje krev.  Délka těla se pohybuje mezi 2 - 3,5 mm. Vši mají 3 páry nohou, jsou opatřené silnými drápy, jimiž se pevně přidržují vlasů.  Samička klade vajíčka, zvaná hnidy, která přilepuje pevným tmelem na vlasy, těsně u pokožky. Z hnid se již za 7 dní vylíhnou larvy vší, které začínají ihned bodat a sát krev.  Samičky se dožívají týdnů a během života naklade každá z nich vajíček.

5 Způsoby přenosu  K přenosu vší dochází při těsném kontaktu s napadenou osobou. K přenosu přispívá také půjčování hřebenů, čepic, šátků, vlasových ozdob, spon, apod.  Chytnout je může každý, nezávisí to vůbec na hygienických podmínkách rodiny.

6

7 Příznaky  Přítomnost vší se projevuje nadměrným svěděním hlavy. Někdy bývá nápadnějším příznakem lechtání, způsobené prolézáním vší mezi vlasy.

8 Prevence  Jediným možným preventivním opatřením proti vši dětské jsou časté prohlídky vlasů a v případě nálezu vší neodkladné odvšivení.

9 Léčba  Veš dětská vzdoruje všem běžným hygienickým úkonům, jako je běžné česání a mytí vlasů. Hnidy je třeba z vlasu ručně stáhnout, dospělé jedince vyčesat. Je nutné použít odvšivovací prostředky (šampony, spreje).

10 Povinnosti rodičů a školy Povinnosti rodičů:  okamžitě nahlásit třídnímu učiteli nebo vedení školy výskyt vší, či hnid u dítěte  zabezpečit takové ošetření hlavy dítěte, aby byly odstraněny jak vši, tak hnidy Povinnosti školy:  informovat rodiče

11 Zdroje:  ae4e3af480/04%20blecha.jpg ae4e3af480/04%20blecha.jpg ae4e3af480/04%20blecha.jpg   k_fotografie_2.jpg k_fotografie_2.jpg k_fotografie_2.jpg   parazit.jpg parazit.jpg parazit.jpg     


Stáhnout ppt "Cizopasníci člověka. Opakování  Připomeň, kdo je parazit.  Jaké dvě hlavní skupiny parazitů rozlišujeme?  Jaké znáš cizopasné houby, rostliny a živočichy?"

Podobné prezentace


Reklamy Google