Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP."— Transkript prezentace:

1 Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP Vzdělávání pro konkurenceschopnost, oblast podpory 1.5 Registrační číslo projektu:CZ.1.07/1.5.00/34.0713 Název projektu:Zvyšování klíčových aktivit Předmět, ročník:Anglický jazyk, 2. ročník Název sady vzdělávacích materiálů: Grammar Elementary Sada číslo:ICT-62 Pořadové číslo vzdělávacího materiálu: 06 Označení vzdělávacího materiálu: VY_32_INOVACE_ICT-62-06 Téma vzdělávacího materiálu:Have /Have got Druh učebního materiálu:Prezentace Autor:Mgr. Vlasta Galisová Anotace: Prezentace si všímá tvarů, významu a použití slovesa have a have got. Sloveso je prezentováno na konkrétních větách a v konkrétních případech. Metodické poznámky: Materiál je vhodný k opakování pro 1. a 2. ročník maturitního oboru, popř. i pro obory učební. Datum vytvoření:21. 10. 2012 Ověření ve výuce:31. 10. 2012

2 Have/Have got

3  Affirmative: I have (I’ve)a new car. She has (She’s) a terrible cold.  Negative: I don’t have a new car. She doesn’t have a green skirt.

4  Question: Do you have a new car? Does she have a green skirt?  Answer: Yes, I do. No, I don’t. Yes, she does. No, she doesn’t.

5  Affirmative: I have got (I’ve got) a new car. She has got (she’s got) a new skirt.  Negative: I haven’t got a new car. She hasn’t got a green skirt.

6  Question: Have you got brothers or sisters? Has she got a dictionary?  Answer: Yes, I have. No, I haven’t. Yes, she has. No, she hasn’t.

7  Auxiliary verb.  Possession.  Action.  Obligation.

8  We use have to form the perfect tenses. Have you seen my pen? I haven’t heard it yet. He hasn’t had a holiday for years. When Sarah arrived at the party, Paul had already gone home.

9  We use have or have got for possessions, realitionships, illnesses, the characteristics. I have a Sony camera. You have a terrible cold. Does she have any children? I have got (’ve got) a Sony camera. You have got (’ve got) a terrible cold. Has she got any children?

10  Have got is used mostly in Britain.  Have got is informal, it is common in conversation.  Have got is not usual in written English.  We do not use got in the past.

11  We use have + object to talk about different actions. To eat = have breakfast / lunch / dinner/… To take = have a bath / a shower / a rest /… To enjoy = have a good time / a nice evening /…  Some verbs can be used as nouns after. have a swim; have a walk; have a look; have a chat;  Have got (has got) CANNOT be used with action.

12  We use have/have got + to infinitive to talk about rules and obligations. I have to go to the doctor. I’ve got to do my homework. Do you have to get up early? She does’n have to work on Saturdays.

13  CLARKE, S. Macmillan English Grammar In Context Essential. 1. vyd. Oxford: Macmillan Publisher Ltd, 2008. ISBN 978-1-5040-7049-2.

14  Write affirmative, negative and question with have.  Write affirmative, negative and question with have got.  Have got can / cannot be used when we refer to action.  Write affirmative, negative and question with have to.

15


Stáhnout ppt "Název a adresa školy: Střední odborné učiliště stavební, Opava, příspěvková organizace, Boženy Němcové 22/2309, 746 01 Opava Název operačního programu:OP."

Podobné prezentace


Reklamy Google