Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Výukový program pro žáky 9. tříd Zdroj:

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Výukový program pro žáky 9. tříd Zdroj:"— Transkript prezentace:

1 Výukový program pro žáky 9. tříd Zdroj:

2 Osnova Oplození Poruchy plodnosti (typy, příčiny, faktory ovlivňující plodnost) Vyšetření neplodného páru Možnosti léčby Metody asistované reprodukce (AR) - Intrauterinní inseminace (IUI) - Mimotělní oplodnění (IVF) - Intracytoplazmatická injekce (ICSI) - program dárcovství vajíček, spermií a embryí AR a zákon (příklady) Etické hlediska AR Zdroj:

3 Co si představuješ pod pojmem „umělé oplodnění“? Aktivita č. 1 Zdroj: mark-thinking-image

4 Aktivita č. 2 Zdroj:

5 Vývoj zárodku (embrya), stadium: 4 buněk, 8 buněk, morula, blastocysta. Video - Oplození Zdroj: pravidelnosti-deleni

6 Zdroj:

7 Poruchy plodnosti (neplodnost,sterilita) stav, kdy nedošlo k otěhotnění během 1 roku při pravidelném nechráněného pohlavního styku nebo neschopnost udržet těhotenství až do termínu porodu. trápí asi 10 % párů nemoc (má být i léčena) není to stav trvalý, konečný a bezvýchodný má své příčiny týká se páru – muže i ženy po roce neúspěšné snahy o početí by měl pár vyhledat odbornou pomoc Zdroj:

8 Typy neplodnosti Primární – pár, kterému se nikdy nepodařilo otěhotnět (i přes pravidelný, dobře časovaný, nechráněný pohlavní styk po dobu jednoho roku) Sekundární – nedošlo k žádnému novému početí poté, co v minulosti k oplodnění došlo (i přes pravidelný, dobře časovaný, nechráněný pohlavní styk po dobu jednoho roku) Neobjasněná - není odhalená příčina neplodnosti ani po provedení všech potřebných vyšetření

9 Příčiny poruchy plodnosti ŽENA MUŽ Například: věk porucha ovulace hormonální problémy neprůchodnost pohlavních cest příliš hustý hlen děložního hrdla chromozomální poruchy problémy s uhnízděním zygoty neobjasněné příčiny Například: snížená kvalita nebo počet spermií hormonální problémy varikokéla neprůchodnost pohlavních cest koitální problémy chromozomální poruchy neobjasněné příčiny Zdroj:

10 Zdroj: DOSTÁL, J. Průvodce k pochopení poruch plodnosti. Praha: 2012, 27 s.

11 Zdroj: Zdroj:

12 Aktivita č. 3 Pracovní list

13 Vyšetření neplodného páru pohovor (celkový zdravotní stav, životní styl, prodělaná onemocnění, atd.) fyzické vyšetření reprodukčních orgánů vyšetření spermatu ( spermiogram – objem, koncentrace, pohyblivost, tvar) vyšetření ovulace (zda dochází k ovulaci a kdy) krevní testy (hladiny hormonů) postkoitální test (vyšetření děložního hlenu) ultrazvukové vyšetření imunologická vyšetření hysteroskopie (pozorování hrdla a dělohy zavedením tenkého optického přístroje s umělým osvětlením) a další Zdroj:

14 Možnosti léčby Změna životního stylu Rehabilitační a lázeňská léčba Léky (léčba infekce, hormonální ovlivnění ovulace) Chirurgický zákrok (zprůchodnění pohlavních cest) Metody asistované reprodukce Zdroj:

15 Intrauterinní inseminace (IUI) Mimotělní oplodnění (IVF) - darování spermií, vajíček, embryí (zárodků) - zmrazení (kryokonzervace) lidských buněk - a další metody používané při AR (např. ICSI) Aktivita č. 4

16 O asistované reprodukci Intrauterinní inseminace (IUI) SKUPINA 1 (Zdroj:

17 Mimotělní oplodnění (In Vitro Fertilizace, IVF) SKUPINA 2 (Zdroj

18 Intracytoplazmatická injekce spermie (ICSI) (Zdroj: ads/pics/icsi1_01.jpg) SKUPINA 2 (Zdroj:

19 Dárcovství spermií, vajíček a zárodků (embryí) Kryokonzervace SKUPINA 3 (Zdroj

20 Zákony v ČR (výběr některých) Neplodný pár = muž a žena (nemusí být manželé) Matkou dítěte je žena, která jej porodila Otcem dítěte je muž, který o léčbu metodami AR se ženou požádal Umělé oplodnění lze provést ženě v plodném věku (do 49 let) Písemný souhlas obou partnerů s provedením AR před každým provedením umělého oplodnění Dárcovství je anonymní (věk dárkyně 18-35, věk dárce 18 – 40), v centru AR se uchovávají informace o zdravotním stavu dárce po dobu 30 let. Je zakázáno: klonování, výběr pohlaví (s výjimkou předejití genetickým onemocněním), přenos lidského embrya do dělohy jiného živočišného druhu.

21 RISKUJ Zdroj:

22 A B C E D ASISTOVANÁ REPRODUKCE

23 vajíčka a spermie Návrat na hrací pole Pohlavními buňkami člověka jsou:

24 ve vejcovodu Návrat na hrací pole Ve které části pohlavního ústrojí ženy dochází k oplození?

25 Návrat na hrací pole stav, kdy nedošlo k otěhotnění během 1 roku při pravidelném nechráněného pohlavního styku nebo neschopnost udržet těhotenství až do termínu porodu. Vysvětli, co je to porucha plodnosti:

26 Žena: věk, porucha ovulace, neprůchodnost pohlavních cest,příliš hustý cervikální hlen, atd. Muž: snížená kvalita nebo počet spermií, varikokéla, neprůchodnost pohlavních cest, koitální problémy, atd. Uveď možné příčiny neplodnosti u ženy (3 příklady) a u muže (3 příklady) Návrat na hrací pole

27 Po jaké době neúspěšné snahy o početí je vhodné obrátit se na lékaře? zhruba po jednom roce

28 Návrat na hrací pole objem ejakulátu, množství spermií (koncentrace), pohyblivost a tvar spermií, atd. Jaké parametry se hodnotí při spermiogramu?

29 Změna životního stylu, rehabilitační či lázeňská léčba, léky, chirurgický zákrok Návrat na hrací pole Uveď alespoň 3 možnosti léčby poruch plodnosti, předcházející metodám asistované reprodukce.

30 Návrat na hrací pole Matkou dítěte dle zákona ČR je Aneta. Biologický (genetický) materiál předala dítěti Klára = je biologickou matkou Aneta a Tomáš podstoupili asistovanou reprodukci, pří níž muselo být použito darované vajíčko. Vajíčko, které bylo oplodněné ve zkumavce Tomášovou spermií a jako embryo zavedeno Anetě do dělohy, darovala anonymní dárkyně (pojmenujeme ji třeba Klára). Kdo je matkou budoucího dítěte dle zákona ČR? A kdo je biologickou (genetickou) matkou?

31 intrauterinní inseminace (IUI) = nitroděložní inseminace mimotělní oplodnění = IVF = in vitro fertilizace (oplodnění ve zkumavce) Návrat na hrací pole Mezi dvě hlavní metody asistované reprodukce patří:

32 všechny léčebné postupy a techniky, při kterých manipulujeme s vajíčky, spermiemi a zárodky s cílem pomoci lidskému rozmnožování. Návrat na hrací pole Vlastními slovy vysvětli, co je to asistovaná reprodukce

33 Krev se skládá z: Návrat na hrací pole

34 Narozena v r. 1978, tzn. 35 let Návrat na hrací pole Kolik let je Luise Brown – prvnímu dítěti počatému metodou IVF?

35 Metoda (postup) AR, při které jsou spermie zavedeny v období kolem ovulace do dutiny děložní. Návrat na hrací pole Co je to intrauterinní inseminace (nitroděložní inseminace)?

36 Metoda (postup) AR při níž se pod mikroskopem vpraví „jehlou“ jedna spermie přímo do jednoho vajíčka. Při ICSI stačí pouze desítky spermií v ejakulátu. Návrat na hrací pole Vlastními slovy vysvětli, co je to metoda ICSI?

37 1)Stimulace vaječníků léky k dozrání většího počtu vajíček 2)Odběr zralých vajíček 3)K vajíčkům v miskách se přidají spermie -> oplození a dělení buněk 4)Přenesení embryí zpět do dělohy ženy Návrat na hrací pole IVF se skládá ze 4 hlavních kroků, ze kterých?

38 Během IVF se spermie setkávají a vajíčko oplodňují mimo tělo ženy v laboratorních podmínkách (v misce). Při přirozeném oplodnění se musejí k vajíčku dostat spermie do vejcovodu samy, kde také proběhne oplození. Návrat na hrací pole Jaký je zásadní rozdíl mezi oplodnění metodou IVF (mimotělním oplodněním) a přirozeným oplodněním?

39 Ke skladování vajíček, spermií a embryí Návrat na hrací pole K čemu se používá při asistované reprodukci kryokonzervace (zmrazení)?

40 Uveď alespoň 3 příklady, co je zákonem při AR zakázáno. klonování, sdělování identity dárce (vajíček, spermií, embryí) příjemcům, volba pohlaví dítěte rodiči (pokud nespadají do výjimky), přenos lidského embrya do dělohy jiného živočišného druhu, atd. Návrat na hrací pole

41

42 Náročnějším procesem je darování vajíček (hormonální příprava, aby vajíčka mohla být darována, odběr vyžaduje lékařský zákrok, po odběru následuje zotavení) Návrat na hrací pole Je náročnějším procesem darování vajíček nebo darování spermií? Svoji odpověď vysvětli.

43 Etické problémy a otázky Máme léčit neplodnost, když lidí na zeměkouli je tak mnoho a někteří z nich umírají hladem? Daroval(a) by jsi spermie/vajíčka? Daroval(a) by jsi embrya? Jsou embrya v laboratoři člověkem? Je etické zničit (zmrazená) embrya, která páry již nevyužijí a ani je nechtějí darovat? Je správné vybírat pohlaví dítěte podle přání rodičů? Má přednost právo dítěte znát svého genetického otce před právem dárce (dárkyně) zůstat anonymní? Aktivita č. 6: Semafor Zdroj: light%255B1%255D.jpg

44 Děkuji za pozornost. Prof. MUDr. Ladislav Pilka, DrSc. : „Cílem asistování při reprodukci není manipulace s přírodou, ale optimalizace přirozené fertilní schopnosti páru, který žádá lékaře o pomoc.“ Zdroj:

45 Zdroje: DOHERTY, C.M., CLARK, M.M. Léčba neplodnosti: podrobný rádce pro neplodné páry. 1. vyd. Brno: Computer Press, s. ISBN X. DOSTÁL, J. Průvodce k pochopení poruch plodnosti. Praha: 2012, 27 s. ROZTOČIL, Aleš a kol. Moderní porodnictví. 1. vyd. Praha: Grada, 2008, 405 s. ISBN ŘEŽÁBEK, K. Asistovaná reprodukce: průvodce ošetřujícího lékaře. Praha: Maxdorf, c2008, 112 s. ISBN ŘEŽÁBEK, K. Léčba neplodnosti. 4. vyd. Praha: Grada, c2008, 176 s. ISBN SLEZÁKOVÁ, L. Ošetřovatelství pro zdravotnické asistenty III. Praha: Grada, 2007, 216 s. ISBN VENTRUBA P., CRHA I., ŽÁKOVÁ J. a kol. Průvodce léčbou poruch plodnosti. Brno: Gynekologicko- porodnická klinika Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice v Brně, 2012, 28 s bunecnych-cyklu-a-pravidelnosti-deleni

46 Obrázky Úvodní děti - Spermie pod lupou - Zamyšlený panáček - thinking-image Oplození - Vývoj zárodku - bunecnych-cyklu-a-pravidelnosti-deleni Ilustrativní (teorie) - Ilustrativní (teorie) - Panáčci žena a muž - Vnitřní orgány ženy – nutná léčba - DOSTÁL, J. Průvodce k pochopení poruch plodnosti. Praha: 2012, 27 s. Normospermie x astenospermie Kritéria spermiogram (teorie) spermatu/ Ilustrativní (teorie) - IUI - Zdroj: IVF - ICSI Kryokonzervace - ://www.fertility-ivf.eu/images/fotkyfoto xs.2.jpg Riskuj –úvod - Zlatá cihla - Semafor - light%255B1%255D.jpg Závěrečné pozadí - syomka_3876x2991_(www.GdeFon.ru).jpg

47 Videa Oplození -


Stáhnout ppt "Výukový program pro žáky 9. tříd Zdroj:"

Podobné prezentace


Reklamy Google