Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Den D.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Den D."— Transkript prezentace:

1 Den D

2 Operace Overlord založená na vylodění v Normandii a následném dobytí Francie se plánovala již dlouhá léta před jejím skutečným uskutečněním. Jasným gestem, proč se do takto rozsáhlé akce vložit, byl pro Američany útok na Pearl Harbor. Poté již nic nebránilo finálnímu rozhodnutí.

3 Původně se mělo vylodění uskutečnit již na konci května roku 1944, avšak kvůli špatnému počasí byla operace přesunuta až na 5.června. Předpověď počasí ale byla natolik špatná, že se ještě v noci plánovaného vylodění akce přesunula o dalších 24 hodin

4

5

6

7

8 brzy ráno začaly vyloďovat jednotlivé části obrovské armády
brzy ráno začaly vyloďovat jednotlivé části obrovské armády. Celá oblast pláží, kde mělo dojít k vylodění, byla označena krycími jmény Omaha, Utah, Juno, Sword a Gold.

9

10 K největším ztrátám došlo právě na pláži Omaha, kde americké jednotky přišly o 3000 mužů, což je součet padlých spojenců ze všech ostatních pláží. Důvodem velkých ztrát byla především velká smůla. Zrovna v den útoku totiž na tomto úseku nacvičovala veškerá posádka obranu pláže. Všechny jednotky tedy byly i v ranních hodinách bdělé a připravené k tuhé obraně. Celkem se v Den D v Normandii vylodilo mužů z celkm 4000 lodí, které byly navíc podporovány více jak letadly.

11

12 Major Stanley Bach z 1. pěší divize nemůže ani po letech zapomenout na strašlivý obraz, jenž se mu naskytl, když jedno vyloďovací plavidlo narazilo naráz na tři miny. "Námořníci letěli vzduchem a těžce dopadli do vody. Už nikdy nevyplavali." Viděl jak dělostřelecký granát zasáhl člun přesně v okamžiku, kdy z něho vojáci vyskakovali do písku pláže Omaha, všude plameny, muži za živa upáleni. Nakonec se jim však podařilo za velkých ztrát prolomit fašistické pozice.

13 Německá obrana se brzy zhroutila a Američané tak mohli postupovat do samotného srdce Francie, do Paříže. Paříž rychle padla a vojska Spojenců se postupovala až k samotným hranicím Německa, kde se postup zastavil kvůli nedostatku paliva a materiálu. Operace OVERLORD bylo také jedno velké vítězství svobodných států nad zvrhlým nacistickým režimem, a proto se také dodnes každoročně 6. června setkávají veteráni ze všech zemí a jednotek, které se vylodily v okupované Francii, aby si zavzpomínali na svoje padlé kamarády, jenž položili život za svobodu a demokracii v Evropě.

14


Stáhnout ppt "Den D."

Podobné prezentace


Reklamy Google