Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Prezentace se nahrává, počkejte prosím

Bratři legionáři, přátelé, vlastenci srdečně Vás zveme na pietní akt, který proběhne dne 28.4.2013 v rámci oslav 68. Výročí osvobození Slezska Rudou armádou.

Podobné prezentace


Prezentace na téma: "Bratři legionáři, přátelé, vlastenci srdečně Vás zveme na pietní akt, který proběhne dne 28.4.2013 v rámci oslav 68. Výročí osvobození Slezska Rudou armádou."— Transkript prezentace:

1 Bratři legionáři, přátelé, vlastenci srdečně Vás zveme na pietní akt, který proběhne dne 28.4.2013 v rámci oslav 68. Výročí osvobození Slezska Rudou armádou ve 13:00 hodin u památníku obětí „sedmidenní války“ na hřbitově v Orlové. Výbory jednot ČsOL MSK a OV 1 Bratři legionáři, přátelé, vlastenci srdečně Vás zveme na pietní akt, který proběhne dne 28.4.2013 v rámci oslav 68. Výročí osvobození Slezska Rudou armádou ve 13:00 hodin u památníku obětí „sedmidenní války“ na hřbitově v Orlové. Výbory jednot ČsOL MSK a OV 1 Pietní akt v Orlové

2

3

4

5

6

7 Sestry a bratři legionáři, veteráni bojů II. SV, vážený bratře předsedo, vlastenci a vlastenky. Scházíme se na tomto památném místě, kde byla udělána před desetiletími důstojná tečka za tragickými výsledky „sedmidenní války“. Dnešní pietní akt iniciovala Jednota MSK ve spolupráci s jednotou Ostrava I. Chtěli bychom přiblížit vám, veteránům II. SV historii a ukázat současný stav jednoho z památníků padlým bratřím na území našeho státu. Co byla „sedmidenní válka“? Byla ráznou odpovědí vedení státu a jeho generality na iredentistické snahy a praktické kroky polských politiků, odtrhnout území Těšínska od tehdejšího Československa a včlenit několik okresů s mocnými zásobami černého uhlí, Třineckými hutěmi a Košicko-bohumínskou dráhou do Polska. Na československé straně byl provedením operace pověřen podplukovník Josef Šnejdárek. Tehdy francouzský důstojník, později československý generál. Československé vojenské síly byly tvořeny 21. střeleckým plukem legionářů z Francie o síle 3 praporů, praporem 54. pěšího pluku z Olomouce, praporem 93. pěšího pluku ze Šumperka, 17. mysliveckým praporem z Fryštátu, praporem dobrovolníků z Bohumína a praporem dobrovolníků z Orlové. Operace se na československé straně zúčastnili i další místní dobrovolníci, zformovaní do tzv. Národní gardy o síle přibližně 5000 mužů. Z oblasti severozápadního Slovenska měl postup hlavních čs. sil podporovat 35. legionářský pluk z Itálie, vedený italským plukovníkem Grasellim. Byl později posílený praporem 33. legionářského střeleckého pluku z Itálie.

8

9 V průběhu bojů bylo československé vojsko posíleno nově utvořenou 2. brigádou o síle 6 praporů, s podporou 2 baterií dělostřelectva a 1 jezdecké eskadrony. Boje trvaly sedm dní od 23.-31.1. 1919. Nelítostná čísla statistik uvádí 44 padlých a 124 zraněných. 7 vojáků bylo nezvěstných. Třetinu ztrát tvořili právě legionáři. Sešli jsme se na největším hřbitově legionářů, padlých na našem území. Je pravda skromný, i když zažil slavnostnější chvíle. Má smůlu, že je tady a ne v Praze, nebo v jejím blízkém okolí. To však nijak neumenšuje jeho význam. Byl vybudován v r. 1928. Tehdejší doba umožnila veřejnou sbírku. Vznikl monument s nádherným sousoším, který byl některým živlům trnem v oku. Zejména té části menšiny Poláků, kteří se nechtěli smířit s vojenskou a diplomatickou prohrou v roce 1919, 1920. Proto byl tento památník v roce 1938 (po obsazení Těšínska Pilsudského vojsky) hrubě poničen, rozbito krásné sousoší, kterého zbytky vyhodili na smetiště. Tento čin je dodnes důkazem lidské ubohosti, hrubého nacionalismu a bezprecedentního pošlapání ženevských konvencí o válečných hrobech. Doba po II. Světové válce obnově památníku nepřála a našly se řady lidí, kteří o jeho navrácení do původního stavu nechtěli ani slyšet. Prosadili v regionu i okolí situaci, kdy se pomalu a jistě na domácí úspěšnou misi legionářů a generála Šnejdárka začalo zapomínat. Nezapomněli všichni. Ani příbuzní padlých ani spolubojovníci. Nezapomněli národovci a vlastenci. Určitá úroveň selektivní historické paměti zůstala i místním nacionalistům a iredentistům.

10

11 Naši lidé se přicházeli každoročně poklonit památce těch, co přinesli na poli tohoto nešťastného střetnutí cenu nejvyšší. Smrt těch, na které dnes vzpomínáme, byla o to tragičtější, že se jí dokázali vyhnout v bubnové palbě I. SV třeba na Marně, u Sedanu nebo u Dos Alta. Čekala na ně doma u Karviné, Chotěbuzi. I proto je dnes přímo nedůstojné dovolit démonizaci legionářů, případně jejich velitele v periodicích, na internetu nebo v chystané jakési Bílé knize, kterou chce polsky mluvící skupina historiků předložit nám legionářům. Historie se jim stala služkou s cílem umožňovat stálý zdroj příjmů úzké skupině lidí, kteří pod pláštíkem vlastenectví vyvolávají staré křivdy, zášti a nevraživost. Na jejich činnost přispívá bohatě polská strana a žel i naše Ministerstvo kultury. Proto bych chtěl z tohoto místa apelovat na kompetentní orgány naší obce připravující velkolepou oslavu výročí založení legií. Důstojnou tečkou těchto oslav by bylo znovuobnovení památníku s pomníkem na tomto hřbitově. Měli bychom nalézt čas, prostor, prostředky a sílu, aby se zaskvěl znovu v té podobě, v jaké byl před jeho zničením v roce 1938. My legionáři a vlastenci MSK uděláme vše proto, aby každoročně probíhala důstojná vzpomínka na bratry a jejich druhy ve zbrani, kteří ubránili celistvost území naší republiky. Ten národ, který si neváží svých hrdinů, veteránů bitev SV, může potkat údobí, kdy bude jejich následovníky nutně potřebovat a oni nebudou. Nedovolme, aby taková doba někdy nastala. Čest památce hrdinů. Legionářů, vojáků a lidí, kteří zde leží. Čest památce vojáků, kteří jsou pochováni na hřbitovech v Jablunkově a Ostravě. Obětovali to nejcennější, své životy a my jejich pokračovatelé a další opravdoví vlastenci na ně nikdy nezapomeneme.

12

13

14

15

16

17

18 Konec prezentace


Stáhnout ppt "Bratři legionáři, přátelé, vlastenci srdečně Vás zveme na pietní akt, který proběhne dne 28.4.2013 v rámci oslav 68. Výročí osvobození Slezska Rudou armádou."

Podobné prezentace


Reklamy Google